Architektura Xiaomi HyperOS oficiálně odhalena. Google by se měl mít na pozoru, tohle není dobrá zpráva pro Android

Xiaomi HyperOS
Autor: Lisa Fotios / Zdroj: Pexels

Systém HyperOS společnosti Xiaomi bude oficiálně představen 26. října na akci k uvedení řady Xiaomi 14 v domovské Číně. Ještě předtím však společnost začala svůj nový software pomalinku odhalovat.

Během dnešního rána se firma podělila o svůj dosavadní průlom v systémovém softwaru. Také odhalila architekturu svého nového softwaru. Xiaomi má vykročeno k velkému milníku, který může změnit svět smartphonů.

Pojďme si projít vše, co je zatím o systému HyperOS známo.

Zdroj: Xiaomi

Přesně jak jsme předpokládali, HyperOS se zdá být odpovědí Xiaomi na HarmonyOS od Huawei. Podle architektury sdílené společností se software skládá z 5 vrstev.

Spodní vrstvu tvoří hardware, na který navazuje vrstva jádra. HyperOS využívá jádra Linux i Vela. Pro neznalé: Vela je platforma IoT společnosti Xiaomi založená na systému NuttX RTOS.

Třetí vrstva tedy využívá služby a rámce z Androidu i z Vela. Druhá a třetí vrstva se budou u jednotlivých zařízení pravděpodobně lišit. Například chytré telefony a tablety mohou používat Linux a Android. Na druhou stranu zařízení IoT mohou využívat systém Vela. Přesto se však oba systémy budou nazývat „HyperOS“, stejně jako Huawei inzeruje HarmonyOS.Čtvrtou vrstvou je HyperConnect. Ta umožní všem zařízením vzájemně komunikovat, přestože se jejich třetí a druhá vrstva liší. A konečně pátou vrstvu tvoří aplikace.

Ačkoli se o tom Xiaomi nezmiňuje, domníváme se, že třetí vrstva bude obsahovat také GMS (Google Mobile Servies) pro smartphony a tablety prodávané mimo Čínu

Společnost Xiaomi uvádí, že HyperOS vznikal 13 let od uvedení MIUI v roce 2010. Skutečný výzkum a vývoj však začal před 7 lety představením Xiaomi Vela v roce 2017.

Všechny průlomové operační systémy společnosti Xiaomi najdete na obrázku níže, který zahrnuje i vývoj operačního systému Xiaomi EV.

Zdroj: Xiaomi

Tohle je zatím vše, co společnost Xiaomi odhalila před svojí velkou konferencí. Dá se očekávat, že na konferenci se dočkáme podrobného rozboru nejnovějšího systému. Přeci jenom Xiaomi bude chtít dokázat, že jejich systém stojí za to.  

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: twitter.com, english.jagran.com

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *