Bere tohle ještě někdo vážně? USA opět vyhrožují zpřísněním vývozu čipů do Číny

USA
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Společnost Huawei se postarala o velkou novinku, když představila telefony řady Mate 60 s vlastním čipem Kirin 9000s. Je zajímavé, že navzdory omezením ze strany Spojených států se společnosti Huawei podařilo začlenit čipy podporující 5G vyrobené v Číně. Dokonce začlenili i takové součásti, jako je paměť SK Hynix RAM, což se kvůli těmto omezením nemělo stát.

Vláda USA plánuje omezit vývoz počítačových čipů do Číny

Agentura Reuters nyní přinesla novou zprávu, podle níž americká vláda pod vedením prezidenta Bidena zvažuje další sankce s cílem zastavit vývoz některých počítačových čipů do Číny. Tyto čipy se používají především pro technologie spojené s umělou inteligencí.

Zpráva uvádí, že tyto nové sankce se budou týkat především čipů AI. Za tímto účelem plánuje americká vláda stanovit konkrétní pravidla na základě toho, jak tyto čipy fungují. Cílem je ztížit, případně úplně omezit zasílání těchto čipů do Číny.

Je důležité poznamenat, že tato nová pravidla se nebudou týkat čipů používaných v běžných zařízeních, jako jsou telefony a notebooky. Americké společnosti však budou muset informovat americké ministerstvo obchodu, pokud budou chtít prodávat své nejvýkonnější čipy čínským společnostem. Ministerstvo obchodu pak každý případ pečlivě prověří a určí, zda by mohl ohrozit národní bezpečnost.

Americká vláda navíc uvažuje o vytvoření nového opatření, kterému se říká „parametr hustoty výkonu“. Toto opatření má lidem ztížit hledání způsobů, jak tyto čipy posílat do Číny způsobem, který je v rozporu s pravidly.

Zjednodušeně řečeno, americká vláda chce zabránit tomu, aby se do Číny posílaly určité typy počítačových čipů, zejména ty, které se používají pro umělou inteligenci. Důvodem je přesvědčení, že by tyto čipy mohly představovat riziko pro bezpečnost země. Každodenních předmětů, jako jsou telefony, se to týkat nebude, ale pro nejvýkonnější čipy budou platit přísnější pravidla. USA se také snaží přijít s novými pravidly, aby bylo ještě těžší tato omezení obejít.

Jaké jsou potenciální negativní dopady omezení vývozu počítačových čipů do Číny ze strany USA?

Přestože plány americké vlády na uvalení přísnějších sankcí na vývoz některých počítačových čipů do Číny mají za cíl zajistit národní bezpečnost, je třeba zvážit potenciální protiargumenty:

1. Dopad na světový obchod: Kritici mohou namítat, že tyto sankce by mohly narušit globální dodavatelské řetězce v oblasti technologií. Omezení vývozu čipů by mohlo poškodit nejen čínské společnosti, ale také americké a mezinárodní výrobce technologií, kteří se spoléhají na otevřené trhy, aby zůstali konkurenceschopní.

2. Inovace a hospodářský růst: Někteří by mohli namítnout, že omezení vývozu čipů s umělou inteligencí by mohlo potlačit inovace a hospodářský růst. Spolupráce s mezinárodními partnery je často hnacím motorem technologického pokroku. Tato omezení mohou bránit pokroku v oblasti AI a ztěžovat americkým společnostem přístup ke globálním talentům.

3. Národní zájmy: Kritici by mohli tvrdit, že americká vláda by se měla spíše než na zavádění omezení zaměřit na posílení vlastního polovodičového průmyslu. Posílení domácích kapacit by mohlo zajistit lepší bezpečnost a konkurenceschopnost v dlouhodobém horizontu.

4. Kontraproduktivní opatření: Existuje možnost, že by tato opatření mohla být kontraproduktivní. Čínské společnosti mohou reagovat tím, že budou více investovat do domácí výroby čipů a sníží tak svou závislost na americké technologii. To by v konečném důsledku mohlo snížit americký vliv a dohled v globálním technologickém prostředí.

5. Potenciální eskalace: Kritici mohou namítat, že tyto sankce by mohly vést k eskalaci obchodního napětí mezi USA a Čínou, s možnými odvetnými opatřeními, která by mohla poškodit americké společnosti působící v Číně a dále narušit globální obchod.

6. Nezamýšlené důsledky: Existuje riziko nezamýšlených důsledků, neboť společnosti mohou najít alternativní způsoby získávání požadovaných technologií, které by mohly být potenciálně méně transparentní a kontrolovatelné, což by představovalo ještě větší bezpečnostní riziko.

Je nezbytné, aby politici zvážili tyto potenciální protiargumenty a pečlivě posoudili širší důsledky těchto sankcí, aby zajistili, že jejich zamýšlené cíle jsou v souladu s nejlepšími zájmy Spojených států a globálního technologického ekosystému.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: gsmarena.com, w.wsj.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *