Co je umělá inteligence? Malé okénko do revoluční technologie
Umělá inteligence (AI) označuje složitý software, který vykonává úkoly podobně jako lidský mozek, často tím, že vnímá a reaguje na vlastnosti svého prostředí. To může znamenat, že se učí řešit problémy neočekávanými způsoby, rozpoznává nuance řeči nebo projevuje určitou formu kreativity podobné té lidské.
Stejně jako lidský způsob myšlení nedefinuje žádná jednotná vlastnost, ani základní počítačové programy se od umělé inteligence neodlišují žádnou jasnou hranicí. Lze ji považovat spíše za ideál než za kategorii. Využívá náš vlastní sklon k učení a řešení problémů, aby inspirovala nové technologie a odpovědi na některé z našich největších a nejsložitějších otázek.
Existují různé druhy umělé inteligence?
Existuje mnoho různých oblastí umělé inteligence, včetně „robotiky“, ale jedna z nejznámějších forem se označuje jako „strojové učení“. Jedná se o program, který aplikuje známé informace na nové zkušenosti a „učí se“, jak tyto historické informace a své zkušenosti zohlednit při budoucích činnostech.
Strojové učení dokáže ve velkém množství dat najít vzory, které by jinak člověk mohl přehlédnout.
Pokročilé strojové učení se často označuje jako „hluboké“ učení. I když jsou tyto stroje založeny na lidském mozku, mohly by jednoho dne existovat na zcela jiné úrovni a přechytračit nás podobně jako my šimpanze. Od programů se očekává, že se nebudou jen učit vzorce, ale budou činit rozhodnutí, která povedou k novým cestám učení, jež programátor nepředpokládá. Může jít o vytváření nových uměleckých děl po analýze knihovny obrazů nebo vymýšlení nové hry po přehrání historie počítačových her.
Využití umělé inteligence však může být i zákeřnější. Významné osobnosti jako Stephen Hawking a Elon Musk již léta varují před nevyhnutelnými a hrozícími riziky AI. Obávají se, že by se brzy mohla stát superinteligentní a zjistit, že nás lidi už nepotřebuje.
Více než 100 vedoucích představitelů a odborníků na umělou inteligenci vyzvalo OSN, aby zakázala technologii zabijáckých robotů ze strachu z toho, co by nakonec mohla způsobit. Jiní však tvrdí, že největší hrozbou AI bude i nadále to, jak se ji lidé rozhodnou používat.
I zdánlivě neškodné formy pokročilé umělé inteligence mohou být použity se zlým úmyslem. Umělá inteligence již mění svět způsobem, který jsme si ještě před několika desetiletími nedokázali představit. Záleží však na nás, jak bude utvářet budoucnost.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ibm.com, britannica.com
Velmi cool! Některé verlmi platnébody!
Oceňuji, žе jste sepsal tesnto ρříspěvek ρlus zbytek ѕtránek jje opravdu dobrý.