Britská vláda nařídila společnosti Apple vytvořit zadní vrátka pro šifrované zálohy iCloudu

Podle zprávy deníku Washington Post britská vláda tajně nařídila společnosti Apple, aby vytvořila zadní vrátka umožňující neomezený přístup k šifrovaným zálohám iCloudu po celém světě.
Požadavek vydaný na základě zákona o vyšetřovacích pravomocích z roku 2016 (Investigatory Powers Act 2016, IPA) neboli „Snoopers‘ Charter“ nutí Apple obejít svou funkci Advanced Data Protection (ADP), která používá end-to-end šifrování k zabezpečení uživatelských dat, jako jsou fotografie, zprávy a zálohy zařízení. Příkaz, doručený prostřednictvím „oznámení o technických možnostech“ v lednu 2025, se vztahuje na všechny uživatele na celém světě, nejen na občany Spojeného království, a zakazuje společnosti Apple zveřejnit jeho existenci.
Ohrožení soukromí a bezpečnosti
Služba ADP, která byla spuštěna v roce 2022, zajišťuje, že ani Apple nemá přístup k údajům uživatelů. Požadavek Spojeného království by toto šifrování narušil a vytvořil by zranitelná místa, která by podle varování odborníků na kybernetickou bezpečnost mohli využít hackeři a autoritářské režimy. Obhájci soukromí, včetně organizace Big Brother Watch, tento krok odsoudili jako „bezprecedentní útok“ na občanské svobody s tím, že zadní vrátka podkopávají důvěru v digitální bezpečnost a neúměrně poškozují občany dodržující zákony.
Dilema společnosti Apple a potenciální řešení
Společnost Apple se v minulosti takovým požadavkům bránila s odkazem na soukromí jako „základní lidské právo“. Společnost může stáhnout ADP z britského trhu, aby se vyhnula dodržování předpisů, ale to by nevyřešilo požadavek vlády na globální přístup. Podle IPA nemůže Apple zdržovat implementaci během odvolání, které musí být podáno u tajného soudu. Kritici upozorňují, že extrateritoriální působnost zákona umožňuje Spojenému království zaměřit se na jakoukoli technologickou firmu působící na jeho trhu bez ohledu na sídlo.
Globální dopady
Nařízení představuje riziko diplomatických třenic, zejména s EU, která letos přezkoumává dohody o sdílení údajů ve Spojeném království. Je také v rozporu s nedávnými doporučeními USA, která prosazují silnější šifrování v boji proti kybernetickým hrozbám. Zatímco britští představitelé tvrdí, že opatření je zaměřeno na rizika pro národní bezpečnost, odborníci varují, že zločinci se jednoduše přesunou na jiné platformy, čímž budou běžní uživatelé více ohroženi.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: washingtonpost.com, x.com/mattjay