Spustila se řetězová reakce. Belgie a další státy zvažují zákaz iPhone 12

iPhone 12
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Francouzský zákaz prodeje iPhonu 12 kvůli obavám z nadměrného záření by mohl mít celoevropské důsledky, varovaly regulační orgány v Belgii, Německu a Nizozemsku. Belgie oznámila, že v návaznosti na francouzský zákaz přezkoumá rizika záření iPhonu 12.

Společnost Apple francouzská zjištění zpochybnila a uvedla, že iPhone 12 splňuje normy pro povolené záření. Podle agentury Reuters náměstek belgického ministra digitální ekonomiky uvedl, že požádá telekomunikační regulační orgán o analýzu iPhonu 12. To přichází poté, co Francie nařídila jeho zákaz kvůli porušení limitů vystavení záření. To může přinést související potenciální zdravotní rizika.

„Je mou odpovědností zajistit bezpečnost všech občanů,“ uvedl Mathieu Michel, státní tajemník pro digitální záležitosti, v prohlášení zaslaném ve čtvrtek e-mailem agentuře Reuters.

Zákaz prodeje modelu iPhone 12 ve Francii

Francouzský úřad pro dohled nad radiací Agence Nationale des Frequences (ANFR) vydal zákaz prodeje telefonu Apple iPhone 12. Stalo se tak poté, co testy ukázaly, že smartphone porušuje evropské limity záření. ANFR zjistila, že iPhone 12 vyzařuje více rádiových vln, než je povoleno, což by mohlo potenciálně poškodit uživatele.

Michel uvedl: „: „Rychle jsem kontaktoval IBPT-BIPT (regulační úřad) a požádal o analýzu potenciálního nebezpečí tohoto výrobku.“ Zároveň požádal regulační agenturu, aby přezkoumala všechny mobilní telefony a zařízení vyráběná společností Apple. Výsledky prý přezkoumá později a těmto testům budou podrobeny i výrobky jiných značek.

Společnost Apple reagovala velmi rychle

Společnost Apple ve středu uvedla, že iPhone 12 byl certifikován několika mezinárodními agenturami. Společnost také tvrdí, že splňuje všechny platné předpisy a normy SAR na celém světě. Apple uvedl

„Poskytli jsme francouzským a francouzským zástupcům výsledky z několika laboratoří společnosti Apple a nezávislých třetích stran, které prokazují jeho shodu“.

Francie však pozastavila prodej iPhonu 12, dokud Apple nevyřeší problémy s výrazným zářením zjištěné při dvou testech tento týden, což zvyšuje možnost dalších zákazů zařízení v Evropě.Přezkum radiačních rizik iPhonu 12 v Belgii

Belgická federální služba pro veřejné zdraví oznámila, že v návaznosti na francouzský zákaz přezkoumá radiační rizika iPhonu 12. Přezkum provede belgický úřad pro radiační ochranu (FANC-ARP). FANC-ARP bude testovat úroveň záření iPhonu 12 a porovná ji s právními limity stanovenými Evropskou unií.

Reakce ostatních zemí na francouzský zákaz

Regulační orgány v Německu a Nizozemsku rovněž varovaly, že francouzský zákaz prodeje iPhonu 12 by mohl mít celoevropské důsledky. Německý Spolkový úřad pro ochranu před zářením (BfS) uvedl, že prověří úroveň záření iPhonu 12 a porovná ji s právními limity stanovenými Evropskou unií. Nizozemské ministerstvo hospodářství a klimatické politiky rovněž uvedlo, že prověří úroveň záření iPhonu 12.

Německý síťový regulátor BNetzA rovněž uvedl, že možná zahájí podobné řízení. BNetzA uvedl, že je v úzkém kontaktu s francouzskými orgány. Nizozemský digitální regulátor rovněž uvedl, že záležitost prověřuje a bude požadovat vysvětlení od společnosti Apple.

Jak to celé s iPhone 12 dopadne?

Závěrem lze říci, že poté, co Francie zakázala prodej iPhonu 12 kvůli obavám z nadměrného záření, Belgie oznámila, že přezkoumá případná rizika iPhonu 12, a další země, jako například Německo a Nizozemsko, varovaly, že zákaz by mohl mít celoevropské důsledky. Společnost Apple zpochybnila francouzská zjištění a uvedla, že iPhone 12 splňuje všechny potřebné normy.

Existuje však několik celosvětově uznávaných organizací, které v posledních dvou desetiletích provádějí velké množství studií zaměřených na hodnocení zdravotních rizik, která mobilní telefony představují. Podle Světové zdravotnické organizace nebylo zjištěno, že by používání mobilních telefonů způsobovalo nepříznivé zdravotní účinky.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ithome.com

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *