Čínská společnost převzala nizozemský startup Nowi, který se zaměřuje na čipy

čínská společnost
Autor fotografie: Русский / Zdroj: Pixabay

Nizozemská vláda schválila akvizici nizozemského startupu Nowi čínskou společností Nexperia. Nowi se specializuje na čipy pro řízení spotřeby, které mohou jako zdroj energie využívat okolní zdroje elektřiny, jako je světlo nebo vibrace. Akvizice byla provedena v loňském roce za nezveřejněnou částku. Nizozemská vláda se však letos v květnu rozhodla transakci zpětně přezkoumat.

Rozhodnutí o přezkumu přišlo poté, co vláda zřídila nový úřad, který má posuzovat zahraniční převzetí zahrnující potenciálně citlivé technologie. Nizozemská vláda nyní rozhodla, že technologie společnosti Nowi nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost, protože nejsou dvojího užití. Akvizice je významná, protože přichází v době zvýšené kontroly čínských technologických investic a rostoucího tlaku Západu na transfery kritických technologií do Číny.

Pozadí celé situace

Nowi je nizozemský polovodičový startup, který vyrábí čipy pro správu napájení, jež mohou jako zdroj energie využívat okolní zdroje elektřiny, jako je světlo nebo vibrace. Technologie společnosti je potenciálně užitečná jako způsob, jak odstranit potřebu baterií v jednoduchých elektronických zařízeních. Přestože baterie v zařízeních společnosti Nowi spotřebovávají minimální množství energie, je obvykle třeba je každých několik let vyměnit. Technologie společnosti Nowi však může díky získávání energie z bezprostředního okolí eliminovat potřebu výměny baterií. Startup je v současné době držitelem osmi patentů a vychází z přesvědčení, že technologie je prospěšná pro společnost, přičemž komercializace je nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, jak toho dosáhnout.

Nexperia je naproti tomu čínský výrobce počítačových čipů, který se specializuje na komponenty pro správu napájení, ochranu a úpravu signálu. Společnost byla v roce 2019 koupena čínskou společností Wingtech Technology za 3,9 miliardy dolarů.

Schválení nizozemské vlády

Nizozemská vláda nepovažuje dohodu za žádnou hrozbu. Nizozemský ministr hospodářství Micky Adriaansens to v pondělí uvedl v dopise parlamentu, čímž potvrdil dřívější zprávu agentury Bloomberg News. Tento krok signalizuje, že Nizozemsko je stále otevřené obchodu s Čínou.

Společnost Nexperia v pondělí uvedla, že rozhodnutí nizozemské vlády dát dohodě zelenou vítá. „I když jsme vždy tvrdili, že technologie Nowi a Nexperia jsou neškodné, dnešní oznámení to potvrzuje,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel společnosti Nexperia Netherlands Charles Smit. „Je důležité, aby existovala jasná politika, která posílí nizozemské investiční klima. V této nejisté době je transparentní, na faktech založený dialog mezi vládou a podnikatelskou sférou nesmírně důležitý.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, technode.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *