Čínské Oppo a OnePlus se nesmí prodávat v Německu. Bude se tato vlna šířit celou Evropou?

Oppo OnePlus
Zdroj fotografie: OnePlus

Čínský výrobce smartphonů Oppo a jeho podznačka OnePlus zastavily prodeje svých smartphonů v Německu poté, co prohrály patentový spor s Nokií. Tento spor už se táhl několik dlouhých měsíců, a do poslední chvíle nebylo vůbec jasné, jak to celé dopadne.

Nokia obvinila tyto společnosti, protože používají její patentovanou technologii pro zpracování signálů 4G a 5G bez placení za licenci. O tomto případu informoval evropský patentový zpravodajský server Juve Patent, a už minulý pátek vydal soudní příkaz k zastavení prodeje u německého soudu. Tento spor vede přímo společnost Nokia, finský telekomunikační gigant, masivní hráč v evropském telekomunikačním prostředí. Pokud jde o mobilní značku Nokia, tak tu vlastní samostatná společnost, rovněž finská, pojmenovaná HMD Global.

Oppo a OnePlus tento příkaz do minuty splnily, o čemž svědčí změny v jejich německých webových obchodech. Německý web společnosti Oppo je nyní prakticky nefunkční. Společnost OnePlus podobně odstavila svůj německý web, který v jeho obchodě neukazuje žádné možnosti pro telefony nebo hodinky. K popisu produktu se ještě dostanete, ale kliknutím na tlačítko „koupit“ se dostanete přímo na stránku s chybou 404.


Bude Vás také zajímat:


V tiskovém prohlášení poskytnutém deníku The Verge ředitel komunikace OnePlus Spenser Blank potvrdil, že společnost zastavila veškerý prodej v Německu a jako důvod uvedl „požadavek společnosti Nokia na nepřiměřeně vysoký poplatek“ za patenty.

„Aktivně pracujeme s příslušnými stranami na vyřešení probíhající právní záležitosti,“ řekl Blank. „Zatímco prodej a marketing příslušných produktů jsou pozastaveny, OnePlus zůstává oddán německému trhu a bude pokračovat v naší činnosti. Mezitím mohou uživatelé OnePlus v Německu i nadále využívat naše produkty a související služby, jako jsou pravidelné aktualizace softwaru a naše poprodejní služby jako dříve.“

V prohlášení poskytnutém The Verge mluvčí Oppo, Peter Manderfeld, také potvrdil, že společnost „pozastavuje prodej a marketing určitých produktů prostřednictvím oficiálních kanálů Oppo Germany“ a obvinil Nokii z „nepřiměřeně vysokého poplatku za obnovení smlouvy“. patenty jako casus belli.

Jak z obou těchto prohlášení vyplývá: Telefony Oppo a OnePlus budou v Německu i nadále fungovat, a prodej může být stále dostupný prostřednictvím prodejců třetích stran.

Ačkoli jsou Oppo a Oneplus pro technologické následovníky známá jména, tyto společnosti jsou stále malými hráči na evropském trhu smartphonů. Podle údajů z Counterpoint Research představoval Oppo ve 2. čtvrtletí 2022 pouhých pět procent celkového evropského trhu (za Samsungem, Applem a Xiaomi) a OnePlus ještě méně.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: androidcentral.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *