Budoucnost je o krok blíž. Neuralink může své čipy do mozku testovat na lidech

Neuralink
Mít čip v hlavě už není pouhou představou / Autor fotografie: geralt / Zdroj fotografie: Pixabay

Neuralink je společnost vyrábějící mozkové čipy, kterou založil americký miliardář Elon Musk. Už delší dobu se pokoušela získat povolení k testům svých čipů do mozku na lidech. To se jí dosud nedařilo, ale nakonec povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv obdržela. To je zcela převratná událost, která přibližuje Muska a jeho vizi propojených mozků s počítači blíže k realitě.

Neuralink si od svých čipů slibuje to, že lidem vrátí zrak nebo mobilitu, o kterou během života přišli. Dále by čipy mohly pomáhat osobám se zdravotním postižením a to pouhou konektivitou s počítačem nebo mobilem. Testování proběhlo úspěšně u opic, které dokázaly pozitivně vysílat mozkové signály a přenášet informace do čipu přes Bluetooth.

Neuralink se povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv domáhal již dříve, ale neúspěšně. Úřad to tehdy zamítl z důvodu obav o bezpečnost testovaných lidí. Společnost Elona Muska však od té doby udělala významný pokrok s tím, že nedávné schválení žádosti to jen potvrzuje. I když Neuralink ještě neoznámil žádné konkrétnosti ohledně náboru, tak v budoucnu chce, aby jeho technologie byla dostupná široké veřejnosti. Zaměření na bezpečnost, dostupnost a spolehlivost jsou pro společnost těmi nejvyššími prioritami.Odborníci z oboru však upozorňují na to, že před jakýmkoli široce komerčním využíváním musí mozkové implantáty projít rozsáhlým testováním tak, aby byly spolehlivě vyřešeny technické a etické problémy. Takové testování zajistí spolehlivost a účinnost technologie v budoucnu při rozšířeném využívání. Nové oznámení přišlo po vzrušujícím průlomu švýcarských vědců, kteří vyvinuli systém mozkových implantátů umožňujících ochrnutým lidem chodit jen díky tomu, že na to myslí. Takovýto úspěch poukazuje na to, jaký potenciál mezi mozkem a počítačem může být.

Elon Musk je poměrně hodně známý pro jeho nadčasové myšlení. Ve výčtu jeho firem nalezneme SpaceX, Teslu, Starlink nebo právě Neuralink. To všechno jsou společnosti, které nám přináší neustále nové technologie a poznatky. SpaceX nám přináší informace o vesmíru, Tesla zase nejnovější elektronická auta a Starlink nám přináší internet všude, díky jeho satelitům, jež jsou rozmístěny kolem celé Země.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hodnocení: 5

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *