Čínský dovoz integrovaných obvodů zažívá záblesk naděje

Integrovaných obvodů
Autor fotografie: Karolina Grabowska / Zdroj fotografie: Pexels

Čína je uprostřed technologické války s ostatními zeměmi. Spojené státy se na ni domluvily s Japonskem a Nizozemskem, a tak je pro asijskou velmoc těžší získávat různé materiály k výrobě polovodičových součástek či integrovaných obvodů. Obě tyto oblasti jsou pro Čínu důležité, protože do budoucna mohou zajistit její nezávislost na ostatních.

To si uvědomují i ostatní, takže to má opravdu těžké. Podle posledních dat čínský dovoz integrovaných obvodů vykázal během prvních sedmi měsíců pokles 16,8 %. To je sice velký pokles, ale pořád je to mírně zlepšující se trend. Minulý měsíc byl totiž pokles 18,5 %. Nový údaj může naznačovat potencionální bod zlomu, od kterého se vše zlepší.

Další pozitivní zprávou je fakt, že se čínská výroba čipů v červnu meziročně zvýšila o 5,7 %, což je dalším náznakem probuzení tohoto sektoru. Nejblíže minulému roku byl čínský trh s integrovanými obvody letos v lednu a únoru. V těchto měsících byla dodávka na celkových 44,3 miliard jednotek. To je odchylka o pouhých 1,2 %. V následujících měsících se začala odchylka rapidně zvyšovat s tím, že se snížila až minulý měsíc.

Čína v červenci dovezla 42,4 miliardy jednotek integrovaných obvodů, což je o 2,6 % více než v předchozím měsíci. Dynamika obchodu byla poněkud zajímavá. Dovoz čipů z Japonska totiž rovnou vzrostl o více než 40 %. To bylo zapříčiněno tím, že v srpnu už vstoupila v platnost nová pravidla, na kterých Japonsko spolupracovalo se Spojenými státy. Můžeme tedy očekávat, že příští měsíc se obchod Číny s Japonskem v tomto odvětví hodně propadne. Dalšími zeměmi, z kterých Čína čerpala integrované obvody, byly Jižní Korea a Tchaj-wan. U první zmíněné země se dovoz snížil o 24,7 % a u druhé zmíněné o 22,8 %.

Dalším zajímavým aspektem je ekonomická hodnota čipů. Ta zaznamenala výrazný pokles o 21,6 % na 191,3 miliardy dolarů. Takový propad jen podtrhuje složité výkyvy, se kterými se čínský trh s integrovanými obvody musí potýkat.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *