Tchajwanská společnost TSMC zahájí výrobu 2nm procesorů nejdříve v roce 2024
Mnoho lidí nezná technologie používané v chytrých telefonech nebo jiné spotřební elektronice. Většina zákazníků se při nákupu nového smartphonu podívá pouze na několik klíčových funkcí. Každopádně je nezajímá, jaký zařízení používá procesor, jakou rychlost nabíjení baterie podporuje, jakou velikost pixelů má fotoaparát atd.
Dá se předpokládat, že drtivá většina kupujících bere v úvahu jen to, co prodejci dávají na promo upoutávky. Abyste si správně vybrali, tak musíte znát všechny podrobnosti. I to je důvod, proč mi mnoho lidí píše každý měsíc, a já jim pomáhám s výběrem. Kolik z vás ví, jaká se nyní používá procesní technologie k výrobě čipů střední třídy nebo vlajkové třídy? Většina lidí, ani neví, co to znamená, ale když bychom to řekli velmi prostě, tak nanometry udávají vzdálenost mezi tranzistory, které na čipu jsou.
Před zahájením výroby musí společnosti postavit nové výrobní závody. Ty by měly projít několika testy. Mezi nimi je nejdůležitější ten, který souvisí s ochranou životního prostředí. Vyšlo na povrch, že společnost TSMC předložila ke kontrole plán výstavby závodu, ve kterém by se 2nm procesory stavěly. Pokud se nic náhodně nestane, projde ekologickým posouzením v první polovině příštího roku. Teprve poté by mohla společnost začít továrnu stavět. Dokončení první fáze stavby se předpokládá do konce roku 2024.
Koncem loňského roku TSMC oficiálně oznámilo svůj záměr rozšířit továrnu Zhongke. Ta se rozkládá na ploše téměř 95 hektarů. Celková investice by měla činit 26,97 miliardy $ – 33,71 miliardy $. V počáteční fázi tak vznikne více než 4 500 nových pracovních míst.
A co je ještě zajímavější, společnost má další plány. Tím máme na mysli především nové továrny a obrovský investiční rozpočet. Když vezmeme tahle fakta v potaz, tak je možné, že bychom se mohli dočkat v blízké době i zkušební továrny na 1nm procesory, ale to je ještě daleko. Pokud jde o zkušební dobu výroby 2nm procesu, měla by být již v roce 2024. Poté bude společnost schopna zahájit sériovou výrobu v roce 2025.
S menším počtem nanometrů by se mohly zlepšit i baterie v telefonech. Společnost IBM nedávno uvedla, že by smartphony mohly mít výdrž až 4 dny, ale to je zatím spíše jenom sen. Jen čas nám dá odpověď.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com
Upřímně, článek vesměs o ničem, teda, krom toho, že možná bude továrna.
Jen na okraj, v mém telefonu vydrží baterie bez nabíjení klidně i déle než týden.
Nu a obsah té věty je asi stejný jako obsah článku: Netušíte, co mám za telefon, jaký v něm je akumulátor, jak jej používám, atd.
Tudíž autore, trošku víc se rozepsat, vysvětlit, proč, co, jak, co na čem závisí, atd. Pak to bude zajímavé.