Čínský Singles Day: Jak si vedou prodeje Applu v porovnání s Huawei a Xiaomi? Čísla, která otevírají oči

Applu
Autor: Lukas Gehrer / Zdroj: Pixabay

Společnost Apple zaznamenala během nedávného čínského nákupního festivalu Singles Day výrazný pokles počtu prodaných chytrých telefonů. Informace pochází přímo od společnosti Counterpoint Research.

To kontrastuje s domácími konkurenty Huawei a Xiaomi, kteří během akce zaznamenali výrazný nárůst prodejů. Podle údajů výzkumné poradenské společnosti Counterpoint Research zaznamenala společnost Apple během dvoutýdenního prodejního období od 30. října do 12. listopadu meziroční pokles prodaných smartphonů o 4 %. Naproti tomu společnosti Huawei a Xiaomi zaznamenaly výrazný nárůst, když ve stejném období meziročně zvýšily počet prodaných kusů o 66 % a 28 %.

Společnost Apple zaznamenala během výprodeje Singles Day výrazný pokles, Xiaomi a Huawei zaznamenaly zlepšení

Výrazný nárůst prodeje smartphonů Huawei a Xiaomi přispěl k 5% meziročnímu nárůstu celkového počtu prodaných čínských smartphonů během období akce Singles Day, jak uvádí společnost Counterpoint Research.

Ceny nejnovějšího modelu iPhone 15 společnosti Apple začínají na 5 999 jüanech (832 USD), zatímco chytré telefony Huawei Mate 60 mají zaváděcí cenu 5 499 jüanů (763 USD). Cena nejnovějšího smartphonu Mi 14 společnosti Xiaomi je 3 999 juanů (555 USD).

Záznam o prodeji produktů na čínském festivalu Singles Day

Čínští giganti v oblasti elektronického obchodu, včetně společností Alibaba a JD.com, ještě nezveřejnili údaje o prodejích v rámci svátku Singles Day. Společnost JD.com však uvedla, že hodnota objemu transakcí s produkty Apple na její platformě přesáhla v období Dne nezadaných 10 miliard jüanů (1,39 miliardy USD). Mluvčí společnosti Xiaomi uvedl, že společnost dosáhla během nákupní extravagance Singles Day kumulativní hrubé hodnoty zboží přes 22,4 miliardy jüanů.

Čínský trh je připraven na oživení

Analytici naznačili, že čínský trh s chytrými telefony je připraven na oživení. Výzkumná společnost IDC očekává ve čtvrtém čtvrtletí meziroční růst prodejů. Znamená to obrat po deseti po sobě jdoucích čtvrtletích poklesu dodávek. Intenzivní konkurence mezi modely chytrých telefonů zesílila před každoroční nákupní slavností. Hlavní čínské platformy elektronického obchodování poskytovaly po celé prodejní období výrazné slevy na telefony Apple iPhone.

Společnost Apple koncem září představila řadu iPhone 15. Bylo to téměř měsíc poté, co Huawei představil řadu smartphonů Mate 60. Řada Mate byla poháněna pokročilým čipem vyvinutým společností Huawei. Řada Mate 60 si v Číně získala značnou vlasteneckou podporu, přičemž nadšenci se vyjadřovali, že je ukázkou toho, jak společnost Huawei úspěšně překonala roky vývozních kontrol zavedených Spojenými státy, které zpočátku zpochybňovaly její podnikání v oblasti chytrých telefonů.

Čím lze vysvětlit pokles společnosti Apple během výprodeje v Den nezadaných?

Společnost Xiaomi koncem října představila svou vlajkovou řadu chytrých telefonů Mi 14. Generální ředitel Lei Jun krátce po uvedení nové řady na trh oznámil, že její prodej překročil 1 milion kusů. Analytici společnosti Counterpoint přičítají pomalý výkon společnosti Apple během festivalu Singles Day nejen konkurenci ze strany domácích rivalů. Zahrnuje také problémy s dodavatelským řetězcem, které značně omezily dostupnost jeho nových modelů iPhone 15.

Ivan Lam, hlavní analytik pro výrobu ve společnosti Counterpoint, poznamenal: „Apple se oproti minulému měsíci zlepšuje, ale zdá se, že stále existují zádrhele, pokud jde o dodávky.“ Vyjádřil očekávání, že se situace v zásobování společnosti Apple brzy normalizuje.

Dá se očekávat jiný vývoj?

Podle průzkumu provedeného spolehlivými společnostmi Counterpoint a IDC zaznamenala společnost Apple během prodejní sezóny Singles Day výrazný pokles. Přesné důvody se stále analyzují, nicméně mezi důvody by mohla patřit omezená dostupnost nového iPhonu 15. Na druhou stranu překvapil vzestup společnosti Huawei. Podle všeho se čínská značka po letech poklesu konečně zotavuje. To by se dalo vysvětlit vzestupem nových smartphonů Huawei s moderním hardwarem a 5G konektivitou. Xiaomi si také drží slušnou stopu a nedávno vydaná řada Xiaomi 14. Tyto přístroje přišly jako jedny z prvních zařízení se Snapdragonem 8. generace 3. To jistě pomohlo značce být velmi atraktivní ve srovnání s konkurencí.

O prodejní akci Singles Day v Číně: Původně se jednalo o 24hodinovou online nákupní akci, která se v Číně koná každoročně 11. listopadu, ale festival Singles Day, což je narážka na číslice v datu se rozšířil na několikatýdenní propagační akce na hlavních platformách elektronického obchodování v zemi a v kamenných obchodech. V současné době je považován za čínský černý pátek díky platformám elektronického obchodu, které jsou dostupné po celém světě, jako je AliExpress, mnoho uživatelů čeká s velkým očekáváním na tuto prodejní akci.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *