Čínští technologičtí titáni opouští Android. Společnosti JD.com, NetEase a Meituan se přidávají k vlně HarmonyOS od Huawei

Android
Zdroj: Svět Huawei

Velké čínské technologické společnosti, včetně JD.com, NetEase a Meituan, aktivně nabírají vývojáře aplikací pro systém HarmonyOS, což je strategický krok, který naznačuje odklon od ekosystému Android společnosti Google. Tento posun je v souladu s širší strategií společnosti Huawei, jejímž cílem je vytvořit v Číně robustní alternativní ekosystém HarmonyOS a snížit závislost na systému Android kvůli sankcím USA.

Společnost Meituan, přední platforma služeb, hledá inženýry infrastruktury HarmonyOS a vývojářům se zkušenostmi s HarmonyOS nabízí konkurenceschopné měsíční platy v rozmezí 40 000 až 60 000 jüanů. Společnosti JD.com a NetEase konkrétně hledají vývojáře, kteří by vytvářeli aplikace na míru pro chytré telefony Huawei využívající platformu HarmonyOS.

Náborovou kampaň podporuje úspěch společnosti Huawei, která umístila systém HarmonyOS na více než 700 milionů zařízení a do platformy aktivně přispívá více než 2,2 milionu vývojářů třetích stran. Richard Yu Chengdong, generální ředitel spotřebitelské obchodní skupiny společnosti Huawei, oznámil, že nadcházející iterace, HarmonyOS Next, přeruší vazby s aplikacemi založenými na systému Android, což dále upevní závazek společnosti Huawei vůči ekosystému HarmonyOS.

HarmonyOS Next vs. Android

HarmonyOS Next, jehož vydání pro vývojáře je naplánováno na první čtvrtletí příštího roku, má posílit pozici společnosti Huawei jako nejrychleji rostoucího výrobce chytrých telefonů v Číně. Podle říjnové zprávy společnosti Counterpoint Research znamenalo úspěšné uvedení modelu Mate 60 Pro na trh v srpnu 2023 návrat společnosti Huawei na trh s 5G, který si získal značnou podporu veřejnosti a ve třetím čtvrtletí zaznamenal působivý 37% meziroční růst.

Systém HarmonyOS byl představen v srpnu 2019 jako reakce na zařazení společnosti Huawei na seznam amerických subjektů, což omezilo její přístup k základním aplikacím a službám Google. Společnost Huawei se od zákazu obchodování v roce 2019 potýkala s problémy ve vztahu k systému Android, což mělo dopad na celosvětový prodej chytrých telefonů. V roce 2021 společnost Huawei představila HarmonyOS jako platformu založenou na systému Android, jejímž cílem je nahradit systém Android a zároveň zachovat Android aplikace, které lze používat.

Nedávný tlak na „HarmonyOS Next“ představuje zásadní krok na cestě společnosti Huawei k úplnému distancování se od systému Android. Zprávy naznačují, že nová verze nebude podporovat soubory APK, ale zvolí „HAP“, součást kompletního balíčku aplikací, jak je uvedeno na vývojářských stránkách systému HarmonyOS. Srpnová praktická ukázka odhalila, že soubory APK nelze otevřít, přestože uživatelské rozhraní připomíná známé návrhy Huawei založené na systému Android.

O rozhodnutí zcela opustit systém Android se zatím jen spekuluje a další podrobnosti se očekávají s oficiálním vydáním systému „HarmonyOS Next“ v příštím roce. Vzhledem k tomu, že společnost Huawei pokračuje ve vývoji svého alternativního ekosystému, může dojít v Číně k výraznému odklonu od kdysi dominantní platformy Android.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, au.finance.yahoo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *