Čipy Kirin v nedohlednu. Huawei popírá předchozí úniky, a sfoukl poslední plamen naděje
Americká vláda měla pro smůlu společnosti Huawei jasnou vizi a plán, jak ho zastavit a zničit, což se jí svým způsobem povedlo. V roce 2019 zařadila Huawei na seznam zakázaných společností. To znamená, že je čínský technologický gigant omezen pouze na své zdroje, případně na ty, které mu Spojené státy povolí. Huawei se od žádné americké společnosti nedočká jakéhokoli hardwarového produktu.
Na tomto seznamu je přes 300 čínských společností včetně ZTE, telekomunikačního giganta. Nejvíce ze všech utrpěl Huawei a to hned v roce 2019, kdy musel přestat používat Google služby, poté už mu nemohla společnost TSMC dodávat čipy Kirin. Telekomunikační gigant se tedy musí spoléhat na Qualcomm, který dostal výjimku od americké vlády. Zákaz se vztahuje pouze na 5G čipy, takže může používat pouze 4G. To je pro Čínu velmi zastaralý systém, který už tam není v podstatě aktuální.
Řada Mate 40 byla poslední s 5G technologií, od té doby to jde jenom z kopce, a tak čínská společnost přišla s něčím inovativním, jelikož si můžete zakoupit pouzdro, které vám 5G do mobilu přidá. Jeho cena se pohybuje někde kolem 2 500 Kč, což je opravdu hodně k mobilu za více než 30 000 Kč.
Nedávno se na povrch dostaly nějaké úniky o tom, že příští rok bychom se měli dočkat řady vlajkových telefonů s čipy Kirin, ale včera Huawei tyto informace popřel. Společnost uvedla, že příští rok nevydá žádné mobily s vlajkovým čipem Kirin.
Problém tkví v technologii, která je v Číně zaostalá. Největší polovodičová společnost z Číny, SMIC, se zasekla na 14nm procesní technologii. To je daleko od současné 4nm procesní výroby společnosti TSMC, dřívějšího dodavatele čipů Kirin.
Pro Huawei je jedinou možností to, že Spojené státy ustoupí nebo se něco změní s teoretickou změnou prezidenta. To se zdá jako hodně nepravděpodobné vzhledem k tomu, že již Donald Trump se na prvních sankcích podílel sám.
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: gizchina.com