Další opatření ze strany Číny v oblasti národní bezpečnosti. Nově plánuje vyřadit zahraniční čipy ze svých telekomunikačních systémů

Čína
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Vzhledem k obchodnímu napětí mezi USA a Čínou čínské úřady údajně plánují vyřadit zahraniční čipy ze svých telekomunikačních systémů. Pokud by to byla pravda, znamenalo by to velkou bombu pro firmy jako Intel a AMD, které dodávají čipy ve velkém navzdory omezením ze strany USA.

Nová zpráva uvádí, že s nástupem letošního roku Čína nařídila největším telekomunikačním operátorům v zemi, aby do roku 2027 plně vyřadili a nahradili zahraniční čipy z hlavních systémů. Objednávky zadalo čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií. Dále cituje, že telekomunikační operátoři musí konzultovat, kontrolovat a vytvořit přesný časový plán pro odstranění procesorů zahraniční výroby ze svých zařízení.

Zdá se, že jde o velký tah, kterým Čína reaguje na americkou vládu, která neustále blokuje vstup čínských firem a dodavatelů technologií na světový trh. Akcie společností Intel a AMD (Advanced Micro Devices) již tento pátek v New Yorku klesly o 1,3 %, resp. 2 %. Mezitím se zdá, že se chystá významná akce, která může oba tyto výrobce čipů v příštích dnech výrazněji zasáhnout.

Když ne zahraniční čipy, tak co jiného?

Zpráva uvádí, že Čína se snaží postupně přejít na domácí čipy a nespoléhat se na zahraniční zboží. Pozoruhodným příkladem je například společnost Huawei, která výrazně zlepšila kvalitu a stabilitu svých čipů.

Huawei se také těší na čipy určené pro PC, které mohou pomoci tuzemskému regionu stát se soběstačným a upustit od používání procesorů Intel nebo AMD pro notebooky, stolní počítače a další zařízení. Celkově lze říci, že Čína vyvíjí úsilí, aby zvýšila výrobu domácích čipů a stala se v nadcházející době nezávislejší.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, cnbc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *