Čína podala v roce 2023 o 25 % více patentů než USA. Přísně sankcionovaná společnost Huawei předstihla navzdory zákazům všechny společnosti na světě

Čína
Autor: Nic Wood / Zdroj: Pexels

Podle nedávno zveřejněných údajů Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO) byly v roce 2023 nejvýznamnějšími žadateli o mezinárodní patenty společnosti Huawei, Samsung a Qualcomm, přičemž čínské společnosti výrazně předstihly své high-tech rivaly z Jižní Koreje a USA.

Navzdory tvrdým sankcím USA, které vážně ovlivňují její schopnost fungovat na globálních trzích, společnost Huawei snadno vedla mezi ostatními společnostmi na světě s nejvyšším počtem podaných patentů.

Subjekty se sídlem v Číně vedly v celkovém počtu podaných patentů ve všech ostatních zemích. Celkový počet mezinárodních patentových přihlášek podaných v roce 2023 na celém světě činil 272 600, což je o 1,8 % méně než v roce 2022, ale Čína zůstala na prvním místě s 69 610 přihláškami, čímž snadno předstihla Spojené státy, které jich podaly 58 823. Čína v tomto směru překvapila mnoho specialistů.

WIPO určuje počet patentových přihlášek podaných subjektem prostřednictvím svého systému Smlouvy o patentové spolupráci (PCT). Patenty PCT podávají subjekty, které chtějí chránit své vynálezy ve více zemích jedinou mezinárodní patentovou přihláškou. Některé společnosti nepodávají patentovou přihlášku PCT se všemi svými vynálezy, takže ačkoli jsou žebříčky WIPO důležité, nemusí odrážet všechny patentové přihlášky podané ve všech zemích.

Společnosti

Co se týče firemních přihlášek, čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies si udržel pozici největšího přihlašovatele s 6 494 zveřejněnými přihláškami PCT. Čína má díky Huawei silné postavení. Následovaly jihokorejská společnost Samsung Electronics a americká společnost Qualcomm s 3 924, resp. 3 410 žádostmi. V první pětce se umístily také japonské Mitsubishi Electric a čínská BOE Technology s 2 152, resp. 1 988 žádostmi.

Čína
Zdroj: WIPO

V celé první padesátce přihlašovatelů patentů PCT převažují společnosti zabývající se špičkovými technologiemi, které vyvíjejí hardware, telekomunikační technologie a software. Přitom velcí technologičtí giganti jako Apple, Google, Microsoft a Meta v první patnáctce nejsou. V loňském roce byly společnosti jako Oppo a Vivo většími vynálezci než Apple a Microsoft, zatímco AMD a Nvidia v seznamu chyběly.

Země

Pokud jde o země, Čína nadále vedla v počtu patentových přihlášek PCT, když v roce 2023 podala 69 610 přihlášek, i když s mírným poklesem o 0,6 % oproti předchozímu roku. Na druhém místě následovaly Spojené státy s 55 678 přihláškami, které zaznamenaly výraznější pokles o 5,3 %. První pětici doplnily Japonsko, Jižní Korea a Německo, přičemž u každého z nich došlo k různým změnám v počtu žádostí.

Zdroj: WIPO

K nárůstu počtu patentových přihlášek významně přispěla Indie, kde se počet přihlášek PCT zvýšil o 44,6 % oproti předchozímu roku. Podle organizace WIPO to navazuje na 25,9% nárůst v předchozím roce, což svědčí o posilování a rozšiřování inovačního ekosystému v Indii. Podobně i Turecko zaznamenalo v roce 2023 nárůst počtu přihlášek PCT o 8,5 %. Dalšími zeměmi, které zaznamenaly růst počtu patentových přihlášek, byly Nizozemsko (+5,8 %), Francie (+2 %) a Korejská republika (+1,2 %).

Odvětví

Nejvýraznějšími technologickými oblastmi pro přihlášky patentů PCT byly výpočetní technika, telekomunikace, elektrické stroje, lékařská technika a léčiva. Tyto obory tvořily přibližně dvě pětiny všech zveřejněných přihlášek PCT v roce 2023. Pozoruhodné je, že mezi nejvýznamnějšími technologickými obory zaznamenaly nejrychlejší tempo růstu elektrické stroje a doprava.

Čína
Zdroj: WIPO

V loňském roce podali giganti v oboru, jako jsou Huawei, Qualcomm, Samsung, Ericsson a Nokia, řadu patentových přihlášek PCT týkajících se technologií 5G a Wi-Fi.

„Vyšší úrokové sazby a ekonomická nejistota vrhají stín na inovační aktivitu v roce 2023,“ uvedl Daren Tang, generální ředitel WIPO. „Ale klesající míra inflace předpovídaná pro rok 2024 a horké body, jako je Indie, jihovýchodní Asie a další země, mohou zajistit větší důvěru podniků a investice do inovací, což připraví půdu pro oživení mezinárodního naplňování duševního vlastnictví později v tomto roce. Navzdory těmto krátkodobým poklesům dlouhodobější trendy ukazují, že využívání duševního vlastnictví ve stále globálnější digitalizované ekonomice neustále roste a s rozvojem ekonomik se rozšiřuje po celém světě.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: wipo.int, techovedas.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *