Další skandál na obzoru? Huawei je podezřelý ze sledování návštěvníků na MWC 2023

Huawei
Autor fotografie: Dan Williams / Zdroj fotografie: Pixabay

Veletrh MWC 2023 byl jistě jedním z nejzajímavějších ročníků za poslední tři roky. Od roku 2019 jsme neviděli veletrh s tolika novinkami. Přesto se neobešel bez kontroverzí a ta nejnovější se týká společnosti Huawei.

Ano, tento gigant má opět problémy. Ne přímo v potížích, ale je podezřelý z neobvyklého chování během MWC 2023. Značka je v poslední době středem pozornosti, protože společnost stále dělá vše pro to, aby se vzpamatovala ze zákazu ze strany USA. I přes nedostatek nových telefonů získala značka za své technologie spoustu ocenění. Na veletrhu MWC 2023 je však obviňována ze sledování návštěvníků.

Huawei obviněn ze sledování uživatelů na veletrhu MWC

Návštěvníci obřího stánku společnosti Huawei na veletrhu MWC 2023 mají vrátit své odznaky a visačky, jakmile odejdou. Některým uživatelům se však podařilo s visačkou odejít. Ty mají malý plastový obal, který není určen k rozebrání. Předpokládáme, že pro některé jedince to znamená opačný pokyn jako „no tak, rozeber to!“, ostatně někteří uživatelé se tak rozhodli učinit a skončili v šoku po nálezu malého elektronického čipu. Takového toho nízko-signálního čipu, který by mohl údajně sloužit ke sledování pohybu.

Jednou z možností je, že společnost Huawei na svém stánku používá technologii Beacon. Ta se spoléhá na nízkoenergetické signály pro sledování na vzdálenost až 70 metrů. Jaký byl ale přesný smysl použití této technologie na veletrhu MWC 2023 bez souhlasu uživatelů? Snad jen pro sběr dat a ověření zájmu uživatelů.

Zadní strana odznaku Huawei odkazuje na použití místních rádiových systémů na podporu sledování, říká: „Používáme technologie RFID a Bluetooth ke shromažďování času přijetí této karty Huawei u vchodu do výstavní oblasti Huawei, informací o poloze v reálném čase a času pobytu návštěvníků. Tyto informace budou shromažďovány a zpracovávány pouze za účelem kontroly zájmu návštěvníků o produkty společnosti Huawei. Cílem je „zvýšit kvalitu služeb“.Huawei se brání

Light Reading kontaktoval společnost Huawei, která odpověděla, že „průkaz Huawei se používá pouze ve stánku a vrací se, když návštěvníci odejdou“ a „není třeba sledovat polohu“. Každopádně nebylo překvapením, že to některé uživatele rozzlobilo.

Mnozí kritizovali čínskou společnost za nedostatek transparentnosti. Situace je o to horší, když si uvědomíme, že společnost Huawei byla několikrát obviněna z instalace zadních vrátek do svého softwaru a z odesílání uživatelských dat do Číny. Značka vše popírá. Přesto to USA nestačilo k tomu, aby na „bedra“ společnosti uvalila několik sankcí.

Situace je nepříjemná i pro GSMA, lobbistickou skupinu stojící za MWC. Ačkoli Huawei popírá jakékoli „pochybení“ nebo skutečné sledování polohy, škoda je již napáchána. GSMA uvádí, že „jde o závažné obvinění. Budou ho vyšetřovat, ale v tuto chvíli nemají k dispozici podrobnosti, které by mohli sdělit“.

V Evropě také existují určitá pravidla, která chrání uživatele. Například obecné nařízení o ochraně osobních údajů říká, že „jednotlivci mají právo vědět, jaké informace jsou o nich shromažďovány. Musí také znát účel shromažďování a způsob, jakým budou použity“.Je to začátek nové noční můry?

Budeme případ sledovat, abychom zjistili, zda se to zvrhne v něco většího. V tuto chvíli tu máme obavy uživatelů a obvinění versus popírání značky ohledně sledování návštěvníků.

Musíme říci, že je velkým překvapením vidět čip uvnitř visačky. Nicméně vzhledem k tomu, že Huawei chtěl, aby ho návštěvníci při odchodu vrátili, nemyslíme si, že ho značka skutečně používala ke sledování pohybu po celém veletrhu. Prozatím si budeme muset počkat na vyhodnocení. I přesto měla společnost Huawei na veletrhu MWC 2023 dobrou prezentaci. Uvidíme, zda tato nepříjemná událost nepoškodí dynamiku značky.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: lightreading.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *