Elektromobil, který se dobije za deset minut? To není utopie, ale čínský pokrok, který je zcela zásadní

Elektromobil
Autor: Ed Harvey / Zdroj: Pexels

Dojíždění s elektromobily (EV) bylo dlouho ztěžováno dobou nabíjení, která vypadala ve srovnání s pohodlným tankováním u čerpacích stanic dost bledě. Jistě, plánování a optimalizace trasy mohou fungovat při delších cestách, ale tento přístup může být brzy zastaralý. Čínští baterioví giganti BYD a CATL jsou na pokraji uvedení ultra rychlonabíjecích lithium-železo-fosfátových (LFP) baterií, které by teoreticky mohly být plně nabity za pouhých 10 minut.

Modernizace nabíjecí infrastruktury je z dlouhodobého hlediska zásadní

Technologie baterií prochází rychlým vývojem. V posledních letech došlo k výraznému zlepšení dojezdu i rychlosti nabíjení elektromobilů. Nejnovějším příkladem jsou připravované baterie společností BYD a CATL, jejichž cílem je revoluční zlepšení doby nabíjení. Tyto společnosti se údajně chystají do konce letošního roku uvést na trh své ultrarychle nabíjecí baterie LFP, které by mohly odstranit nutnost zdlouhavých zastávek pro nabíjení během cest.

Klíč k tak rychlému nabíjení spočívá v rychlosti nabíjení 6C, kterou se pyšní akumulátory BYD Blade 2.0 i CATL Qilin 2.0. Zjednodušeně řečeno, „6“ znamená, že násobek nabíjení je šestinásobkem kapacity baterie. Například baterie s kapacitou 100 ampérhodin může být nabíjena obrovským proudem 600 ampér.

Je však třeba překonat určité překážky. Pro podporu těchto rychlostí je zásadní modernizace nabíjecí infrastruktury. Bez aktualizace nabíjecí sítě nebudou moci majitelé těchto pokročilých baterií plně využívat jejich technologie a budou omezeni pomalejšími možnostmi nabíjení. Je také důležité si uvědomit, že baterie nemohou udržovat špičkové rychlosti nabíjení po celou dobu nabíjecího cyklu. V souvislosti s těmito novými bateriemi očekávejte strategický marketing se zaměřením na konkrétní nabíjecí okna, například z 10 % na 80 % za 10 minut. Ukázkovým příkladem je model 2024 Zeekr 001 s baterií o hodnotě 5C, který v tomto rozsahu dosahuje doby nabíjení 11,5 minuty.

Konkrétní podrobnosti o připravovaných 6C bateriích od společností BYD a CATL zatím nebyly zveřejněny. Zprávy však naznačují, že stávající rychlonabíječky stejnosměrného proudu určené pro baterie s označením 4C (čtyřnásobná rychlost nabíjení v porovnání s kapacitou) mohou poskytovat výkon až 480 kW a maximální proud 615 A. Dosažení ještě rychlejšího nabíjení by vyžadovalo zvýšení buď napětí, nebo proudu (nebo obojího). Ačkoli je to technicky proveditelné, vybavení tisíců rychlonabíječek stejnosměrného proudu takto vysokorychlostními přípojkami by vyžadovalo značné finanční investice.

Pokrok se však děje, i když postupně. V Číně byly na začátku letošního roku nasazeny první rychlonabíječky o výkonu 600 kW od společnosti Huawei. Kromě toho společnost Li Auto, výrobce minivozu Mega, který je schopen během 10 minut nabíjení ujet 310 mil, plánuje do příštího roku instalovat 5 000 rychlonabíječek podporujících technologii 5C.

Pro srovnání, síť Supercharger společnosti Tesla, dominantní síť rychlého nabíjení stejnosměrným proudem v USA, nabízí ze svých stojanů V3 výkon až 250 kW. I když je to úctyhodné, je zde prostor pro zlepšení, jak dokazují další američtí poskytovatelé. Electrify America nabízí stojany s výkonem až 350 kW a centrum Gravity Charging v New Yorku se může pochlubit úctyhodným výkonem 500 kW na připojené vozidlo.

Zdá se, že budoucnost nabíjení elektromobilů směřuje ke stále rychlejšímu nabíjení. Přestože modernizace infrastruktury a technické překážky stále přetrvávají, pokroky společností BYD, CATL a dalších hráčů v oblasti bateriových technologií dláždí cestu k pohodlnějšímu a časově efektivnějšímu vlastnictví elektromobilů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: insideevs.com, autoevolution.com/

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *