EU má obavy o osobní údaje. Umělá inteligence od Googlu nebude dostupná jen tak

EU
Autor fotografie: PhotoMIX-Company / Zdroj fotografie: Pixabay

Využití chatbotů s umělou inteligencí neustále roste. V současnosti je jedničkou ChatGPT od společnosti OpenAI, který byl v podstatě představen jako první ze všech chatbotů. Google nechtěl být pozadu, a tak začal pracovat na jeho Bardu, který už sice v mnoha zemích funguje, ale v EU ne. Popularita nových chatbotů vyvolává totiž obavy především mezi vládami a regulačními orgány. I z tohoto důvodu Google odložil spuštění Google Bard v Evropské unii.

Umělou inteligenci používá k usnadnění úkolů několik milionů lidí denně. Nicméně, jsou s ní spojená i nějaká určitá rizika, jako je možnost úniku citlivých informací. Z tohoto důvodu zakázal Samsung nebo Apple používání generativních AI botů u jejich zaměstnanců. EU si je tohoto rizika taky vědoma, a proto ji chce regulovat a mít pod kontrolou.

Google definitivně odložil spuštění svého chatbota tak, aby byl schopen vyhovět novým předpisům Evropské unie. Irská komise pro ochranu osobních údajů, která je hlavním úřadem ke kontrole úniku dat, uvedla, že nedostala od amerického giganta dostatek informací o tom, jak bude Bard chránit soukromí svých uživatelů. Komise dále vyjádřila obavy ohledně toho, jak bude Bard shromažďovat a využívat osobní údaje uživatelů, včetně jejich jmen, e-mailových adres a IP adres. Rovněž by mohl Google data zneužít k cílené reklamě, které by se komise chtěla také vyhnout. Americká společnost uvedla, že se zavázala k ochraně soukromí uživatelů s tím, že s komisí spolupracuje na řešení obav ohledně potencionálních problémů. Bohužel nevíme, kdy bude Bard dostupný v zemích EU.

Není to poprvé, kdy je umělá inteligence v rámci EU nějakým způsobem omezena. Stalo se tak již v březnu v Itálii, kdy se tamní vláda obávala o údaje svých občanů, a tak ChatGPT na omezenou dobu zakázala. Osobní údaje jsou citlivé snad pro úplně každého a nikdo nechce, aby se dostaly informace o něm do špatných rukou. Obavy EU jsou v tomto případě naprosto pochopitelné.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *