Začalo vyšetřování Googlu za jeho údajné monopolní chování

Google
Autor: PhotoMIX Company / Zdroj: Pexels

Google je zcela dominantním vyhledávačem ve všech směrech. Pokrývá drtivou většinu trhu, ale skoro nikdo se nezajímal o to, jak toho docílil. To chce nyní změnit americké ministerstvo spravedlnosti s tím, že proti gigantovi zahájilo proces, ve kterém chce dokázat monopolní chování Googlu.

Hlavním problémem je v celém sporu to, že Google zaplatil Applu a dalším společnostem, aby jeho vyhledávač ve svých zařízení nastavily jako výchozí. To upevnilo monopol celé společnosti a potlačilo konkurenci.

Pozadí celé situace

Ve stížnosti amerického ministerstva stojí, že společnost Google se zachovala špatně z hlediska obchodu ve chvíli, kdy ostatním nabídla peníze za to, že bude hlavním vyhledávačem. Nicméně, americká společnost neměla platit pouze mobilním společnostem, ale také operátorům a dalším výrobcům gadgetů. Ministerstvo dále uvedlo, že Google s touto strategií začal už před 20 lety, kdy začal na trhu s vyhledávači. V historii prý jeho manažeři měli opakovaně vymýšlet různé strategie tak, aby přelstili konkurenci.

Kenneth Dintzer, zástupce amerického ministerstva spravedlnosti uvedl, že se tento případ týká budoucnosti průmyslu vyhledávačů. Dále tvrdí, že jeho výsledek určí, jakým společnostem bude Google čelit. Podle nynějších dat vyhledávací gigant v současnosti ovládá 89 % trhu s vyhledávači. Někteří tento spor také nazývají jako „bitvu o duši internetu“.

Google se ve sporu hájí tím, že vždycky vítal konkurenci, a že není jeho problém neschopnost konkurence, jako je Bing. V minulosti se dokonce hovořilo o tom, že by mohl Bing nahradit Google v telefonech od Samsungu, ale nakonec se tak nestalo. Právník amerického giganta uvádí, že dominance Googlu je volba uživatelů. Dále prohlašuje, že současní uživatelé elektronických zařízení vyžadují velké potřeby, které může splnit pouze Google Chrome. Je jen volbou uživatele, jestli si nastaví místo Google prohlížeče nějaký jiný. Nakonec jsme se od Schmidteina dozvěděli, že příčinou celého problému je neschopnost Microsoftu investovat a inovovat, což vede k tomu, že není mezi uživateli oblíbený.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, ithome.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *