Proč měla aplikace WhatsApp výpadek? Důvodů může být hned několik

WhatsApp
Autor fotografie: Antonbe / Zdroj fotografie: Pixabay

Největší světová platforma pro zasílání zpráv měla dnes výpadek. Aplikace WhatsApp byla dnes nějakou dobu mimo provoz. Ve většině částí světa došlo k jejímu výpadku kolem osmé hodiny ranní. Tento okamžik výpadku překvapil mnoho uživatelů této platformy pro zasílání zpráv po celém světě.

Z tohoto důvodu nefungovalo odesílání zpráv, přijímání zpráv ani běžné volání a videohovory. V době psaní tohoto článku již byly problémy v některých částech světa odstraněny. Situace se tedy pomalu vrací do normálu, a aplikace už začíná fungovat.

Přestože se k veřejnosti v této věci mluvčí společnosti nevyjádřili, zdá se, že inženýři společnosti WhatsApp na tomto problému naléhavě stále pracují. Během psaní tohoto článku už odesílání zpráv funguje, ale stále byl občas problém například s obrázky a videi. Některé zprávy projdou ihned, jiné se zdrží o něco déle než obvykle, než se zobrazí zaškrtnutí.

Proč WhatsApp spadl?

Oficiálně WhatsApp o důvodu výpadku zatím nehovořil. Usilovně se snaží o co nejrychlejší obnovení provozu. Problém samozřejmě mohou řešit, ale přesnou příčinu zřejmě nesdělí. Probereme tedy tři možné důvody, proč WhatsApp vypadl.


1.Výpadky sítě: Celá platforma WhatsApp, naše osobní údaje, jako jsou zprávy, fotografie a videa, stejně jako vaše kontakty, jsou uloženy na serverech. WhatsApp je obrovská platforma, takže kontakty můžete mít na jednom serveru a další data, jako jsou obrázky, na jiném serveru.

Ve výsledku se však tváří, jako by byly všechny na jednom místě v aplikaci. V tom spočívá síla síťového propojení. Všechny servery jsou propojeny sítí. Mohou tedy fungovat jako jeden velký počítač, ale jsou to různé počítače, které spolupracují.

Takže v okamžiku, kdy dojde k přerušení sítě, nebude mezi těmito počítači v dané síti probíhat žádná komunikace. Jakákoli aplikace, jejíž provoz závisí na této síti, se proto automaticky přeruší. Jediným způsobem, jak aplikaci znovu zprovoznit, je opravit síť.


2. Lidský faktor: Stejně jako jsou servery řízeny softwarem, jsou také plně spravovány lidmi. Existují IT odborníci, kteří se starají o to, aby vše vždy běželo správně. V technologickém světě se jim říká správci serverů.

Neustále sledují servery, aby nedocházelo ke zbytečným výpadkům, jako tomu bylo dnes ráno v případě aplikace WhatsApp. Někdy se může stát, že se někteří trochu přestanou soustředit, což může mít za následek výpadek.

V některých případech může správce serveru provádět aktualizaci, instalovat nový software nebo se snažit opravit drobný problém. To vše může vést k následným výpadkům serverů. Existují i další případy, kdy si správci serverů uvědomují, že během procesu aktualizace softwaru může dojít k výpadku serveru.


3. Selhání hardwaru: Servery jsou obvykle velké a výkonné počítače, které mají pracovat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. Jednoduše řečeno, server musí běžet vždy a za všech okolností. Důvodem je, že každý server obsahuje data, ke kterým mohou uživatelé přistupovat na dálku. Server se tedy nikdy nevypíná, pokud k tomu není velmi důležitý důvod.

Otázkou je, jak dlouho může počítač běžet, aniž by se objevil jeden nebo dva problémy? Někde na serveru časem určitě dojde k opotřebení nebo poškození. Když k tomu dojde, bude to znamenat jediné. Server okamžitě spadne.

Pevné disky, které v těchto serverech běží, se také mohou při komunikaci porouchat. Proto má každý server zálohy. Aby v případě havárie disku mohl snadno obnovit všechna data.


Neočekáváme, že tým WhatsApp vyjde ven a sdělí veřejnosti, že měl problém se sítí nebo že to byl důsledek lidské chyby. Ale až příště dojde k výpadku některé ze služeb nebo aplikací. Pravděpodobně to nemusí být ze strany společnosti záměr. Stejně tak to není problém vašeho telefonu. Jen vězte, že výpadek mohl způsobit jeden nebo dva z výše uvedených problému.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nytimes.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *