Evropská komise řeší, jestli má EU záměrně zdražit čínské elektromobily

Elektromobily
Autor: Goran Horvat / Zdroj: Pixabay

Elektromobily to mají již od počátku těžké. Mnoho lidí je zpochybňovalo, aniž by si je vyzkoušelo. Průkopníkem se v tomto oboru nakonec stala americká Tesla vlastněná jedním z nejbohatších lidí světa Elonem Muskem. Teslu poté následovaly další společnosti, jako je Volkswagen nebo Rolls-Royce.

Ale to ještě zatím nebylo nic v porovnání s tím, co zažíváme teď. Čínské automobilky totiž vzaly Evropu útokem a auta od nich se prodávají v podstatě za pakatel v porovnání s evropskými společnostmi, což se EU nelíbí.

k tomuto tématu se Ursula von der Leyenová vyjádřila na každoročním projevu EU ve francouzském Štrasburku. Konkrétně uvedla, že Evropská komise zahájila vyšetřování ohledně podpory čínské vlády pro elektronická vozidla. Cílem tohoto vyšetřování je zabránit návalu levných vozů z Číny do EU. To by totiž narušilo evropský trh a poškodilo evropské výrobce automobilů. Rovněž EU prověřuje to, zda má zavést vysoká cla tak, aby se ochránila před čínskými společnostmi, které využívají státní dotace.

Předsedkyně EK prohlásila: „Vezměte si například průmysl elektrických vozidel. Jde o odvětví, které je životně důležité pro čistou ekonomiku s tím, že má v Evropě velký potenciál. Ale globální trh je nyní zaplaven levnějšími čínskými elektromobily, jejichž ceny jsou uměle vytvořeny kvůli obrovským statním dotacím.“ A na konec projevu jsme se dozvěděli, že se EU musí chránit před nekalými praktikami, ale je důležité, aby s Čínou vedla otevřenou komunikaci. Šetření potrvá kolem 13 měsíců.

Odezva z asijské velmoci na sebe nenechala dlouho čekat, a to když se ozvala čínská obchodní komora při EU, která uvedla, že je velmi znepokojena s tím, že vyšetřování by se nemělo ani zahajovat. Podle ní není v žádném případě konkurenční výhoda způsobena dotacemi. Nakonec Evropskou unii vyzvala k tomu, aby se na čínské elektromobily dívala objektivně.

Napětí mezi Západem a Východem by se dalo krájet. Zatímco v minulosti byl hlavním zástupcem Východního bloku Sovětský svaz, tak nyní je to Čína, která svádí boj se Spojenými státy a Evropskou unií najednou. Jak USA, tak i hlavní evropská instituce stojí o to, aby se závislost na Číně maximálně zmenšila, ale to není vůbec snadný úkol.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *