EU rozdává naše osobní údaje. Nově uzavřela dohodu s USA o předávání citlivých údajů

EU
Autor: Dušan Cvetanović / Zdroj: Pexels

Podle agentury Reuters dosáhly Evropská unie (EU) a Spojené státy (USA) nové dohody o předávání údajů. Nové memorandum o porozumění umožní značkám volný přenos údajů mezi oběma regiony. Podle zprávy týdeníku Europa tato dohoda navazuje na předchozí dohodu známou jako štít EU-USA na ochranu soukromí.

Zpráva však uvádí, že štít na ochranu soukromí mezi EU a USA byl v roce 2020 Soudním dvorem EU prohlášen za neplatný. Server Politico uvedl, že cílem nové dohody je zajistit právní jistotu pro technologické firmy. Jejím cílem je rovněž ukončit právní nejistotu, která v posledních třech letech sužovala technologické giganty, jako jsou Facebook a Google. Techcrunch se však domnívá, že nová dohoda bude pravděpodobně čelit právním problémům. Tyto problémy podle něj prověří, zda se podaří vyřešit hlavní střet mezi zákony EU a USA o ochraně údajů.

Nová dohoda o přenosu dat

Nový pakt o předávání údajů se po Štítu EU-USA na ochranu soukromí nazývá Rámec EU – USA na ochranu osobních údajů. Evropská komise (EK) oznámila nový pakt o předávání údajů se Spojenými státy 10. července 2023. Podle EU je cílem tohoto paktu rovněž podpořit transatlantické datové toky. Europa uvedla, že se bude rovněž zabývat obavami, které vznesl Soudní dvůr EU ve svém rozhodnutí Schrems II.

Nejvyšší evropský soud již dříve zrušil dvě dohody podporující transatlantické předávání osobních údajů. Učinil tak s odůvodněním, že by to mohlo ohrozit bezpečnost údajů občanů EU. Tento krok také vedl EK k tomu, aby co nejdříve dosáhla nové dohody s USA, která by mezery v zákoně vyplnila.

Proces přijetí zahrnuje získání stanoviska Evropského sboru pro ochranu osobních údajů. Zelenou bude muset dát také výbor složený ze zástupců členských států EU. Nový rámec ochrany osobních údajů údajně poskytne záruky pro všechny transatlantické přenosy údajů. A to bez ohledu na mechanismus, který se k usnadnění předávání používá.

Ze zpráv EK vyplývá, že Evropa je s kroky přijatými USA spokojena. Podle EK tyto kroky zajišťují ochranu údajů, které jsou z Evropy do USA přesouvány pro obchodní účely. Nová dohoda obsahuje některé závazné záruky. Jednou z nich je omezení přístupu amerických zpravodajských služeb k údajům EU na „nezbytnou a přiměřenou míru“. Dalším je vytvoření soudu pro přezkum ochrany údajů pro uživatele v Evropě. Tyto kroky se starají o předchozí obavy, které vznesl nejvyšší evropský soud.Přední odborníci EU se vyjadřují

Komisař EU pro spravedlnost Didier Reynders na tiskové konferenci řekl, že je přesvědčen, že dohoda obstojí v jakémkoli právním sporu. Řekl:

„Zásady rámce pro ochranu osobních údajů jsou pevné a věřím, že jsme dosáhli velkého a významného pokroku, čímž jsme splnili požadavky judikatury ESD. Jsem si velmi jistý, že budu bojovat a obhajovat novou dohodu o ochraně údajů.“

Pokuta společnosti Meta kvůli přenosu dat z EU do USA.

Evropský regulátor ochrany osobních údajů koncem května oznámil, že společnosti Meta udělí pokutu ve výši 1,2 miliardy eur. Důvodem pokuty je skutečnost, že společnost Meta nedodržela zákony EU, když odeslala údaje uživatelů do USA. 1,2 miliardy eur je maximální sankce za takové jednání.

Podle regulátora společnost Meta navzdory rozhodnutí soudu nezastavila předávání údajů mezi EU a USA. Regulační orgán sice uznal, že společnost Meta prováděla předávání údajů v dobré víře, nicméně se nezabýval obavami, které vyvolalo rozhodnutí ve věci Schrems II. Z tohoto důvodu musel společnosti uložit vysokou pokutu.

Odpověď společnosti Meta

V reakci společnosti Meta, kterou zveřejnila ve svém News Roomu, se společnost proti rozhodnutí odvolá. Společnost uvedla, že prostřednictvím soudu požádá o odklad příkazů. Také společnost Meta se domnívá, že pokuta je nejen neoprávněná, ale také zbytečná. Společnost dále tvrdí, že přenos dat přes hranice je základem fungování globálního otevřeného internetu. Dodává, že bez přeshraničního přenosu dat hrozí, že se internet rozpadne na národní a regionální sila. Meta v příspěvku na blogu tvrdí, že to omezí globální ekonomiku. Rovněž uvádí, že důsledkem toho je, že lidé v různých zemích nebudou mít přístup k mnoha sdíleným službám, na kterých Meta spoléhá.

Cílem nového rámce EU a USA pro ochranu osobních údajů je zajistit právní jistotu pro technologické firmy a ukončit právní nejistotu, která sužovala technologické giganty, jako jsou Facebook a Google. Nová dohoda poskytne záruky pro všechny transatlantické přenosy údajů bez ohledu na mechanismus, který se k usnadnění tohoto přenosu používá. Nová dohoda však bude pravděpodobně čelit právním výzvám, které prověří, zda byl vyřešen zásadní rozpor mezi právními předpisy EU a USA o ochraně údajů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: politico.eu, ithome.com, techcrunch.com

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *