Evropský parlament učinil další krok směrem k jednotnému nabíjecímu portu

USB Port
Autor fotografie: Tomek Walecki / Zdroj fotografie: Pixabay

Evropští představitelé již delší dobu zvažují myšlenku jednotného standardu nabíječek. Projednat a připravit dokumenty jim trvalo dva roky. Loni konečně došlo na návrh zákona, podle kterého budou všichni výrobci povinni instalovat do smartphonů, tabletů, sluchátek a dalších chytrých gadgetů jediný nabíjecí port. Vše nasvědčuje tomu, že konektor USB Type-C je uznáván jako univerzální.

Nedávno se Výbor pro vnitřní trh a ochranu práv spotřebitelů vyslovil pro schválení nových pravidel, která stanoví zavedení jednotného nabíjecího portu. Pro jejich přijetí hlasovalo 43 europoslanců a pouze dva byli proti.

Nová směrnice zajišťuje, že spotřebitelé již nebudou potřebovat novou nabíječku a kabel pokaždé, když si koupí nové zařízení, a mohou používat jeden adaptér pro všechny malé a středně velké elektronické přístroje. Mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, sluchátka a náhlavní soupravy, přenosné herní konzole a přenosné reproduktory nabíjené pomocí drátového kabelu musí mít port USB Type-C, bez ohledu na výrobce. Výjimky se budou vztahovat pouze na zařízení, která jsou příliš malá na to, aby měla port USB Type-C. Řeč je o chytrých hodinkách, fitness trackerech a dalším sportovním vybavení.

Poslanci také požadovali, aby nová zařízení obsahovala informace a označení o možnostech nabíjení a o tom, zda produkt obsahuje nabíječku. Věří, že to pomůže vyhnout se zmatkům a usnadní spotřebitelům rozhodování o nákupu, kteří často vlastní několik různých zařízení a ne vždy potřebují další nabíječky.

Jeden port vládne všem

Poslanci Evropského parlamentu se mimo jiné vyslovili pro zavedení minimální kompatibility mezi standardy bezdrátového nabíjení. Domnívají se, že existuje riziko, že výrobci začnou „přecházet“ na bezdrátovou technologii, aby obešli zavedení USB Type-C.

Podle posledních zpráv byl v sekci technické podpory na webu Applu k dispozici dokument, který popisuje 35W nabíječku, která dosud na trhu nebyla uvedena. Je pravděpodobné, že zařízení pracuje na bázi prvků nitridu galia (GaN), tato technologie nabízí slušný výkon v kompaktní velikosti.

Dokument zmizel z webu výrobce krátce po zveřejnění, což může být jako nepřímé potvrzení vážnosti záměrů společnosti. Bude to první dvouportový nabíjecí adaptér Apple USB-C. Také udávaný výkon 35 W bude stačit k nabití dvojice iPhonů nebo smartphonu a chytrých hodinek. Například maximální nabíjecí výkon pro aktuální iPhone 13 Pro Max je 27W, zatímco Apple Watch Series 7 stačí na 5W. Podle dokumentu nabíječka podporuje i technologii USB-C Power Delivery.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: europarl.europa.eu

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *