Čínský zákaz vývozu Galia a Germania mění průběh technologické války

Galia
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Pokud jste si kladli otázku, kdy Čína odpoví na sankce USA a EU, odpověď zní. Právě teď. Nové nařízení o zákazu vývozu z Číny omezuje vývoz surovin, včetně Nitridu Galia (GaN) a Oxidu Germania (GeO2). Tyto dvě suroviny se používají v čipovém průmyslu a mají zásadní význam pro výrobu čipů.

Podle prohlášení čínského ministerstva obchodu musí společnosti, které vyvážejí tyto důležité suroviny, požádat o licenci. Tento krok je zřejmě zaměřen na čipový a telekomunikační průmysl USA a EU. Představuje reakci na západní sankce vůči Číně. Ačkoli není první, je považován za klíčový v probíhající technologické válce. Nová pravidla platí od 1. srpna.

Zákaz vývozu z Číny byl zaveden krátce poté, co nizozemská vláda zavedla omezení vývozu ASML čínským společnostem. Konkrétně ASML je jedinou společností na světě, která vyrábí vysoce přesné litografické stroje, jež se používají při výrobě čipů. Nizozemská vláda byla dlouho pod tlakem USA, aby tyto stroje neprodávala Číňanům. Pokud by se tak nestalo, tak vláda USA hrozila společnosti ASML sankcemi.

Někteří analytici považují tento krok za klíčový v technologické válce. Čína v současnosti kontroluje naprostou většinu světové produkce vzácných kovů. Mnohé z nich se používají při výrobě čipů, v telekomunikacích a obranných systémech. Gallium se používá při výrobě čipů. V kombinaci s dalšími prvky zvyšuje přenosovou rychlost a účinnost různých komponentů. Nejdůležitější jsou displeje telefonů, solární panely a radary.

Zákaz vývozu Galia a Germania z Číny by mohl změnit průběh technologické války

Čína je největším světovým dodavatelem těchto kovů. Podle poslední studie EU pokrývá 94 % světových dodávek Galia a 83 % Germania. Podle amerických údajů má dovoz Galia do USA v roce 2022 hodnotu 225 milionů dolarů.

Podle některých analytiků tento krok Západu z dlouhodobého hlediska neublíží. Čínská vláda si je vědoma skutečnosti, že tyto kovy lze nalézt i v jiných zemích. Jejím hlavním cílem je zpomalit západní čipový průmysl, protože bude pravděpodobně potřebovat nějaký čas na diverzifikaci dodávek, protože zákaz vývozu z Číny nyní komplikuje jejich plány.

Tento proces však může trvat několik let. Do té doby Čína doufá, že se jí podaří zrychlit výrobu vlastních čipů, aby dohnala výrobce jako TSMC a Samsung. Poslední dva jmenovaní jsou v současnosti jediní, kdo jsou schopni vyrábět špičkové čipy. Ty jsou, jak známo, pro chytré telefony, počítače a automobilový průmysl klíčové.

Někteří analytici se domnívají, že i když západní země v krátké době zahájí výrobu těchto materiálů, tento čínský zákaz vývozu ovlivní rapidně jejich cenu.

V tuto chvíli nikdo nemůže s jistotou říci, jak tato technologická válka skončí. Každá strana má své legitimní právo nikomu nic neprodávat. Přesto to viditelně odporuje všem pravidlům volného obchodu a jistě to povede k většímu nepořádku na trhu. Mohlo by to vést k novým problémům v dodavatelském řetězci a způsobit nový nedostatek a konečné výrobky by mohly být dražší.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ec.europa.eu, thechinaproject.com

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hodnocení: 25

Zatím nehodnoceno.

14 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *