Čínský zákaz vývozu Galia a Germania mění průběh technologické války
Pokud jste si kladli otázku, kdy Čína odpoví na sankce USA a EU, odpověď zní. Právě teď. Nové nařízení o zákazu vývozu z Číny omezuje vývoz surovin, včetně Nitridu Galia (GaN) a Oxidu Germania (GeO2). Tyto dvě suroviny se používají v čipovém průmyslu a mají zásadní význam pro výrobu čipů.
Podle prohlášení čínského ministerstva obchodu musí společnosti, které vyvážejí tyto důležité suroviny, požádat o licenci. Tento krok je zřejmě zaměřen na čipový a telekomunikační průmysl USA a EU. Představuje reakci na západní sankce vůči Číně. Ačkoli není první, je považován za klíčový v probíhající technologické válce. Nová pravidla platí od 1. srpna.
Zákaz vývozu z Číny byl zaveden krátce poté, co nizozemská vláda zavedla omezení vývozu ASML čínským společnostem. Konkrétně ASML je jedinou společností na světě, která vyrábí vysoce přesné litografické stroje, jež se používají při výrobě čipů. Nizozemská vláda byla dlouho pod tlakem USA, aby tyto stroje neprodávala Číňanům. Pokud by se tak nestalo, tak vláda USA hrozila společnosti ASML sankcemi.
Někteří analytici považují tento krok za klíčový v technologické válce. Čína v současnosti kontroluje naprostou většinu světové produkce vzácných kovů. Mnohé z nich se používají při výrobě čipů, v telekomunikacích a obranných systémech. Gallium se používá při výrobě čipů. V kombinaci s dalšími prvky zvyšuje přenosovou rychlost a účinnost různých komponentů. Nejdůležitější jsou displeje telefonů, solární panely a radary.
Zákaz vývozu Galia a Germania z Číny by mohl změnit průběh technologické války
Čína je největším světovým dodavatelem těchto kovů. Podle poslední studie EU pokrývá 94 % světových dodávek Galia a 83 % Germania. Podle amerických údajů má dovoz Galia do USA v roce 2022 hodnotu 225 milionů dolarů.
Podle některých analytiků tento krok Západu z dlouhodobého hlediska neublíží. Čínská vláda si je vědoma skutečnosti, že tyto kovy lze nalézt i v jiných zemích. Jejím hlavním cílem je zpomalit západní čipový průmysl, protože bude pravděpodobně potřebovat nějaký čas na diverzifikaci dodávek, protože zákaz vývozu z Číny nyní komplikuje jejich plány.
Tento proces však může trvat několik let. Do té doby Čína doufá, že se jí podaří zrychlit výrobu vlastních čipů, aby dohnala výrobce jako TSMC a Samsung. Poslední dva jmenovaní jsou v současnosti jediní, kdo jsou schopni vyrábět špičkové čipy. Ty jsou, jak známo, pro chytré telefony, počítače a automobilový průmysl klíčové.
Někteří analytici se domnívají, že i když západní země v krátké době zahájí výrobu těchto materiálů, tento čínský zákaz vývozu ovlivní rapidně jejich cenu.
V tuto chvíli nikdo nemůže s jistotou říci, jak tato technologická válka skončí. Každá strana má své legitimní právo nikomu nic neprodávat. Přesto to viditelně odporuje všem pravidlům volného obchodu a jistě to povede k většímu nepořádku na trhu. Mohlo by to vést k novým problémům v dodavatelském řetězci a způsobit nový nedostatek a konečné výrobky by mohly být dražší.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: ec.europa.eu, thechinaproject.com
prvek se jmenuje galium, to ví každý školák
prvek se jmenuje gallium, to ví každý školák
český název Galium
latinský název Gallium
anglický název Gallium
chemická značka Ga
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Známé pořekadlo zavedla Čína do praxe.
Krásný sestřel člověka, který měl lehčí obsesi poučovat 🙂 – krásná práce.
USA – největší zloděj světa. Ukradli Irácké zlato, Venezuelské zlato. Z Kijeva létaly plná letadla zlata do USA. škodit Rusku za cizí peníze, to je super kšeft, co říkáte.
Největší zloději světa jsou zasraní Rusové. Američané nás nikdy neokradli. Zkurvení bolševici za dozoru Rusáků tady lidem ukradli kde co. Říkali tomu 1. znárodňování a 2. měnová reforma.
To ale dělali naši komuniste,tak asi jste špatně informovan a jinak …..
A proto jste jistě nevolil bývalého bolševika a agenta Pávka, který schvaloval naše obsazení v r. 1968 (viz jeho životopis), Nebo jste ho přesto volil? Pak jste pokrytec, když ne ještě něco horšího
Svatá pravda, amíci jen bombardovali Plzeň a Prahu, nepomohli když bylo třeba proti Rusům, ani proti Germáncům. Dnes jen budou mít bezúplatně základny, prodají nám téměř bezcenný vrtulníkový šrot a těžce předražená letadla, ke kterým budeme nakupovat všechno jen a jen ze Států. Nic, co máme a mít budeme se na ně nehodí… Buďme rádi za naše americké přátele.
Taky se vam zda, ze pri cteni clanku se chvili nesmi vyvazet Ge+Ga do Ciny a pak zase z Ciny?
btw. Americane by na Ukrajine nic takoveho nedelali, pokud by tam Rusove nevjeli s tankama… . Ano, je to tak, jak uz nekdo v komentari napsal: jak se do lesa vola…
Krásně napsáno …viditelně to odporuje všem pravidlům volného obchodu…
Takže vlastně všechny sankce a omezení USA a EU odporují všem pravidlům volného obchodu. Pokud tedy někdo pemanentně porušuje pravidla (EU a USA) a dokonce se tím chlubí, jak to nazvat? Pokrytectví, měření dvojím metrem, nadřazenost…?
lUKÁŠI dRAHOZALE, proč velká G?
Za vším hledej Spojené státy fašistické…
To by mě zajímalo, jak by vypadaly americké sankce na jedinou firmu na světě, která vyrábí litografické stroje na výrobu čipů. Zákaz dovozu do USA? Nebo na Taiwan? To by tu technologickou a obchodní válku USA jistě „vyhrály“ : – ))