Ruský malware vás může špehovat pomocí mikrofonu v mobilním telefonu

Autor fotografie: Pexels / Zdroj fotografie: Pixabay

Nejnovější ruský malware aktuálně cílí na uživatele smartphonů se systémem Android. Tento nebezpečný spyware je zejména schopen číst vaše textové zprávy, poslouchat vaše hovory nebo nahrávat vaše konverzace pomocí mikrofonu vašeho smartphonu.

Válka na Ukrajině způsobila nárůst počítačových útoků po celém světě. Mnoho hackerů, včetně ruských a čínských hackerů, využívá situace k šíření malwaru a krádežím uživatelských dat.

V tomto komplikovaném kontextu objevili výzkumníci počítačové bezpečnosti Lab52 nový malware zaměřený na operační systém Android. Tento virus, vyvinutý v Rusku, se šíří na webu prostřednictvím zdánlivě neškodných APK souborů.

Software se skrývá v kódu aplikace zvané „Process Manager“. Po instalaci do smartphonu svých obětí se malware zmocní dat na něm obsažených. Nejprve si virus vyžádá řadu oprávnění pro Android. Process Manager, který zrcadlí mnoho aplikací, vyžaduje sadu uživatelských oprávnění.


Nenechte si ujít:


Ruský malware je přesný

Malware vyžaduje přístup k poloze telefonu, GPS datům, různým blízkým sítím, informacím o Wi-Fi, textovým zprávám, telefonním hovorům, nastavení zvuku a vašemu seznamu kontaktů. Virus si především poskytuje možnost aktivovat mikrofon vašeho telefonu nebo pořizovat fotografie prostřednictvím předních a zadních senzorů bez vašeho vědomí. Zkrátka celé vaše soukromí je ohroženo.

Vzdálený server v Rusku získá všechny vaše informace. Aby se uživatel nerozhodl aplikaci smazat, malware způsobí, že ikona Process Manager zmizí z domovské obrazovky. Mnoho spywarových programů to dělá, aby na sebe jejich oběti zapomněly. To je případ viru Ginp, který byl spatřen koncem roku 2019 na Androidu, nebo nebezpečného trojského koně xHelper.

Virus si zároveň nainstaluje aplikaci z Obchodu Play bez souhlasu držitele smartphonu. Tato aplikace je ovládaná hackery, aby generovala rychlý zisk. Abyste se nedostali do virové pasti, doporučujeme vám být velmi opatrní při instalaci všech APK souborů.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: androidpolice.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *