Globální trh chytrých telefonů nadále padá

Smartphone / Autor fotografie: Amarnath Radhakrishnan / Zdroj fotografie: Pixabay

Tržby na globálním trhu chytrých telefonů nadále trpí. Podle zprávy tržby klesly v květnu 2022 o 4 % měsíčně a 10 % meziročně. Květen byl druhým měsícem meziměsíčního poklesu v řadě a 11. měsícem meziročního poklesu tržeb v řadě. Pokles je způsoben různými faktory, ale hlavním viníkem je inflace, uzavírky kvůli Covidu v Číně a ukrajinská krize, která je dlouhodobým problémem mnoha zemí.

Globální dodávky chytrých telefonů klesly v květnu 2022 na 96 milionů kusů, podle nejnovější zprávy společnosti Counterpoint, která se zabývá analýzou různých trhů. Je to poprvé od prvního a druhého čtvrtletí pandemie v roce 2020, kdy byly měsíční prodeje chytrých telefonů nižší než 100 milionů kusů.

Největším trnem v oku je pro mobilní společnosti inflace. Ta způsobuje to, že se mnoho uživatelů brání zbytečným nákupům telefonů, jelikož rostou jejich ceny, a zároveň i ceny potravin apod. Vliv na inflaci má i válka na Ukrajině, která dokud neskončí, tak porostou neustále. Globální trh je v tomto směru uzavřen v pasti.

„Poptávka po smartphonech, zejména ve vyspělých ekonomikách, je poháněna výměnou, což z něj činí dobrovolný nákup. A inflační tlaky vedou k pesimistickému sentimentu spotřebitelů po celém světě, kdy lidé odkládají nepodstatné nákupy, včetně chytrých telefonů,“ uvedl ředitel výzkumu Tarun Pathak. „Posilující americký dolar také poškozuje rozvíjející se ekonomiky. Spotřebitelé pravděpodobně počkají na sezónní propagační akce, aby vyrovnali některé tlaky na náklady,“ dodal Pathak.Velkým problémem je také lockdown v Číně. Ten má největší vliv na trh se smartphony, když se budeme na to koukat regionálně a ne globálně. V globálním měřítku zase vyhrává inflace.

Podle makroindexu Counterpoint bude globální trh se smartphony pravděpodobně i nadále krvácet celé léto. Očekává se však, že se trh během 2. pololetí odrazí zpět, a to především díky lepší situaci v Číně a zlepšení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou v technologickém dodavatelském řetězci.

Tento žebříček nám skvěle ukázal, v jak špatné situaci se nacházíme. Sice smartphony nejsou všechno, ale tvoří poměrně hodně našeho života, až čas nám ukáže, jak to nakonec celé bude.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *