Historický vrtulník NASA Ingenuity končí svou tříletou misi na Marsu. Při 72. letu došlo k poškození rotoru

NASA
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Vrtulník NASA Ingeunity definitivně ukončil svou tříletou misi na Marsu poté, co při svém 72. letu nad Rudou planetou utrpěl neopravitelné poškození rotoru. Vrtulník byl navržen pouze pro pět letů. Autonomní vrtulník Ingenuity NASA se po třech letech vznášení po ultratenké obloze Marsu nadobro zastavil.

Přestože čtyřkilogramový vrtulník stále ještě pohání energie, nedávné snímky odhalily, že po jeho posledním letu – 72. letu Ingenuity nad Rudou planetou došlo k neopravitelnému poškození přinejmenším jednoho z listů rotoru, což mu znemožnilo další let, oznámila NASA včera ve svém prohlášení.

„Historická cesta Ingenuity, prvního letadla na jiné planetě, skončila,“ uvedl v prohlášení administrátor NASA Bill Nelson. „Tento pozoruhodný vrtulník letěl výš a dál, než jsme si, kdy dokázali představit.“

Sonda Ingenuity přistála v marsovském kráteru Jezero spolu s vozítkem Perseverance NASA v únoru 2021. Malý vrtulník, původně navržený jako technologická demonstrace, která neměla letět více než pětkrát, rychle zbořil očekávání. Ingenuity nejenže dokázal, že let v ultratenké atmosféře Marsu je možný (objem marsovské atmosféry je asi 1 % objemu té pozemské), ale také doletěl mnohem výš a dál, než inženýři předpokládali.

Ingenuity byl brzy využit jako letecký průzkumník pro Perseverance, který obhlížel blízký terén Jezera a hledal možné cíle ke studiu. Vrtulník nakonec během následujících tří let absolvoval 72 letů, při nichž podle sesterského webu Live Science Space.com strávil na obloze Marsu zhruba 129 minut.

Poslední let vrtulníku Ingenuity skončil dramaticky 18. ledna, kdy během plánovaného sestupu z výšky asi 12 metrů nad Marsem náhle ztratil spojení s vrtulníkem Perseverance i s pozemními dispečery NASA. Vrtulník byl pouhé 3 stopy (1 m) nad zemí, když náhle ztratil kontakt, což si vynutilo nouzové přistání.

Přestože NASA následující den obnovila spojení s vrtulníkem, následné snímky odhalily, že přinejmenším jeden z listů rotoru Ingenuity byl neopravitelně poškozen. Dlouholetá mise malé helikoptéry byla definitivně u konce.

Odkaz Ingenuity jako prvního letounu na cizí planetě již inspiroval několik následných misí, včetně plánovaného nasazení dvou podobných vrtulníků, které možná jednoho dne pomohou získat vzorky hornin nasbírané vrtulníkem Perseverance na Marsu, případně dopravit tyto vzorky k čekající raketě, která je nakonec vrátí na Zemi.

„Historicky první vrtulník na Marsu zanechá nesmazatelnou stopu v budoucnosti výzkumu vesmíru,“ uzavřel Teddy Tzanetos, vedoucí projektu Ingenuity v NASA. „Ingenuity bude inspirací pro flotily letadel na Marsu, a dalších světech, na další desetiletí.“

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: youtube.com, space.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *