NASA chce vrátit letectví zašlou slávu. Odhalila unikátní experimentální nadzvukový proudový letoun

NASA
Oficiální snímek letounu X-59 / Zdroj: Lockheed Martin

Pojem kosmické letadlo vyvolává nejrůznější představy a NASA se svým novým letounem X-59 (i název zní tajemně) rozhodně nezklamala. Jejich nový tichý nadzvukový letoun byl navržen tak, aby minimalizoval zvukový třesk, který vytváří při překročení rychlosti zvuku. Bude létat rychlostí 1,4násobku rychlosti zvuku a k prvnímu letu se chystá ještě letos.

Letadlo je výsledkem společného projektu NASA a společnosti Lockheed Martin a má jednoduchý, ale ambiciózní cíl. Snem je revoluce v letecké dopravě, a to díky výrobě nové generace komerčních letadel, která budou schopna letět rychleji než rychlostí zvuku.

Je důležité si uvědomit, že půjde o další generaci nadzvukových letadel, protože Tupolev TU-144 (první let 31. prosince 1968) a Concorde (první let 2. března 1969) byly první.

Nadzvukový let je schopnost letět rychlostí vyšší než rychlost zvuku. Hodnota rychlosti zvuku se liší v závislosti na hustotě vzduchu, ale na úrovni hladiny moře činí 1 224 km/hod. Pokud letíte pomaleji, jedná se o podzvukový let, pokud rychleji, jedná se o let nadzvukový. Letadla, která překonávají zvukovou bariéru, vytvářejí známý sonický třesk, který však nenastává pouze v okamžiku, kdy objekt překonává zvukovou bariéru.

NASA
Zdroj: Lockheed Martin

Sonický třesk, který je efektem stlačených rázových vln, je nepřetržitý zvuk, který se objevuje po celou dobu, kdy letadlo letí rychleji než zvuk. Pro pozorovatele na zemi se rána projeví pouze v okamžiku, kdy tlakové vlny projdou nad vámi. Tento zvuk může být dosti nepříjemný, takže X-59 doufá, že se mu podaří vyřešit problém, který způsobuje.

Design X-59 vypadá jako ze sci-fi filmu. Je 30 metrů dlouhý a 9 metrů široký. Má tenkou, zúženou příď, která zabírá asi třetinu celkové délky, a doufá se, že výrazně rozbije rázové vlny, které vytvářejí zvukový třesk.

Vzhledem ke konstrukci a dlouhé přídi sedí pilot zhruba v polovině své délky, což ztěžuje vhodný výhled z okna směrem dopředu. Tento problém řeší kamery s vysokým rozlišením, které v rámci systému eXternal Vision System přenášejí signál na 4K monitory v kokpitu.

Concorde byl vyřazen z provozu v roce 2003 a létal 27 let. Od té doby jsme se omezili na podzvukové lety a mnohahodinové přelety oceánů. Pro srovnání, Concorde zvládl transatlantický přelet z letiště JFK na Heathrow za necelé tři hodiny, zatímco dnešním tryskáčům to trvá více než sedm hodin.

Pokud budou zkušební lety X-59 koncem tohoto roku úspěšné, pak se možná můžeme všichni těšit na rychlejší cestování po celém světě v příštích několika letech.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nasa.gov, lockheedmartin.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *