Honor Magic4 Lite 5G: Magický comeback ve velkém stylu

Honor Magic4 Lite 5G
Honor Magic4 Lite 5G / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Od té doby, co se Honor zcela osamostatnil od mateřské společnosti Huawei, uběhlo už několik dlouhých měsíců, konkrétně už to bude rok a půl. Netrvalo dlouho, a Honor si začal prošlapávat vlastní cestu, a začal sbírat odpadlé zákazníky, které dříve užívali pouze Huawei produkty.

I když jsou světy těchto dvou společností už nejspíše nadobro rozděleny, tak stále u Honoru můžeme najít značný rukopis, který tam zanechalo Huawei. Přeci jenom smartphony, ač se to někomu nemusí zdát, se vyvíjejí i několik let dopředu. Takže například už dnes se vyvíjejí smartphony, které půjdou na trh například až v roce 2024-25. Proto stále nově představené produkty od Honoru v mnoha případech mají klasické Huawei prvky.

Ale dost už bylo tlachání na téma rozdělení společností, a pomalu se přesuneme na samotnou recenzi tohoto krasavce. Smartphone je to skutečně zajímavý, a popravdě jsme v redakci ani nečekali, že může být tak skvělý. Nyní se pohodlně usaďte a jdeme na to.


Honor Magic4 Lite 5G – Specifikace

Rozměry a hmotnost: 166,07 mm x 75,78 mm x 8,05 mm. Váha 189 g

Displej: 6,81 Palců, LCD IPS, 16,7 mil. Barev, rozlišení 2388×1080 pixelů, poměr stran 19,9:9

Procesor: Qualcomm Snapdragon 695 (osmijádrový procesor), GPU Adreno 619

Operační systém: Android 11 s nástavbou Magic UI 4.2

Interní paměť: 6 GB RAM + 128 GB

Zadní fotoaparát: 48Mpx fotoaparát (f/1.8) + 2Mpx hloubkový senzor (f/2.4) + makro kamera (f/2.4), až 8násobný digitální zoom

Videokamera: rozlišení podporuje až 1920×1080 pixelů

Přední fotoaparát: 16Mpx kamera (f/2.45), podporuje rozlišení až 4608×3456 pixelů, podporuje 2D rozpoznání obličeje

Baterie: kapacita 4800mAh, Podpora rychlonabíjení až 11 V/6 A (66W HONOR SuperCharge)

Mobilní sítě: 5G, 4G, 3G, 2G

Připojení: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, 2,4 GHz a 5 GHz, BT 5.1, podpora BLE, určování polohy pomocí GPS/GLONASS/BeiDou/ Galileo


Obsah balení:

Honor patří mezi ty výrobce, kteří ještě přibalují ke svým smartphonům plnohodnotnou nabíječku. Nenechali se zlákat na novou módní vlnu, a nabízí svým uživatelům plnohodnotný produkt, který můžou využívat naplno, již od samého počátku. V krabičce najdeme samotný smartphone, napájecí kabel s koncovkou USB-C a USB-A, napájecí adaptér o výkonu 66W, jehlu na vysunutí SIM karty a ochranné silikonové pouzdro.

Vzhled a zpracování: Honor se trefil do černého

Když jsem model Honor Magic4 Lite 5G poprvé uviděl na promo snímcích, tak mi bylo jasné, že si ho minimálně po designové stránce ihned zamiluji. Jeho zadní strana s kruhovým fotoaparátem je prostě famózní. K tomu dále přidejte matný kryt, který vám mění barvu při dopadu světla z různých úhlů, a je vymalováno. Pokud je vám tento design povědomí, tak ano, máte pravdu. Jedná se o podobný styl, který můžeme vidět například u modelu Huawei Mate 40 Pro.

Proto se nebojíme říci, že tento design je skutečně nadčasový, a patří mezi ty, které se jen tak neokoukají. Telefon svým zpracováním a designem působí velmi prémiově, a nikoho nenapadne, že se jedná o smartphone z kategorie střední třídy s cenovkou pod 7 tisíc korun.

Na dotyk je cítit kvalitní zpracování, telefon je pevný, nikde nic nevrže a neskřípe. Zadní strana je plastová, ale matné zpracování silně připomíná sklo, takže na první pohled nepoznáte, že se jedná o umělou úpravu.  Na spodní straně najdeme jeden mono reproduktor, konektor USB-C a slot na SIM kartu. Na pravé straně máme už klasicky zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů a kolébku na nastavení hlasitosti.

Displej: IPS panel hraje prim

Vzhledem k tomu, že se jedná o modelovou třídu Lite, tak tu nenajdeme OLED panel. Honor logicky sáhl po cenově dostupnějším IPS panelu. Na druhou stranu nutno říci, že tento panel nabízí obnovovací frekvenci 120 Hz a skvělé pozorovací úhly. Díky vysokému jasu nebudete mít problém s čitelností ani na ostrém poledním slunci.

Nesmím opomenout rámečky kolem displeje, tedy pokud se tomu dá říkat ještě rámečky. Ty jsou totiž až neuvěřitelně tenké a v tomto ohledu nemá tento model od Honoru ve své třídě konkurenci. Mnohdy při sledování nějakého obsahu rámečky ani nevnímáte, a celá přední strana působí jako jedna zobrazovací plocha. Jen je škoda, že dolní část displeje je malinko širší než zbytek okolních rámečků, což ve finále kazí celkový dojem.

Pokud jde o vykreslování barev, tak budete spokojeni. Barvy jsou syté, a telefon vám nabídne 16,7 mil. barev. Samozřejmě si dále můžete podání barev v telefonu ještě náležitě upravit podle sebe v nastavení. Pokud budete chtít barvy studenější, případně o něco teplejší, tak není nic jednoduššího, než si je upravit podle svých preferencí v řádu několika vteřin.

Zvuk: Stereo tu vážně nehledejte

Jak jsem psal výše, tak se přeci jenom pohybuje v oblasti střední třídy. Proto je pochopitelné, že někde se šetřit musí, a proto tady Honor nesáhl po stereo reproduktorech. Chápeme, že v dnešní době se i tato vymoženost stává u některých výrobců lákadlem v této cenové hladině, ale Honor se k tomuto kroku ještě nerozhodl.

Sice tu máme jeden reproduktor, ale i tak telefon hraje skutečně hlasitě. Nebojím se říci, že do 90 % hlasitosti je bez značného zkreslení, a vy si vychutnáte poměrně čistý zvuk, který vás neurazí. Při dalším navýšení hlasitosti už pak následuje lehký šum, a u některých skladeb i zmíněné zkreslení tonů. Ohledně basové složky u tohoto modelu nečekejte zázraky, je tak nepatrná, že si jí pomalu nevšimnete.

Baterie: Honor dá i 3 dny na jedno nabití

V této kategorii nastal menší zázrak. Už hodně dlouho jsem neměl v ruce telefon, který měl po dvou dnech používání ještě přibližně 30 % kapacity baterie, neuvěřitelné. Magic4 Lite 5G je vybaven obří baterií s kapacitou 4800mAh, která dokáže telefon nakrmit na několik dní. Velkou roli v tomto případě bude hrát i perfektní optimalizace systému, respektive nástavby Magic UI 4.2.

Můj denní mobilní režim je stále stejný, takže si vždycky může krásně ověřit výdrž jednotlivých smartphonů. Každý den několik desítek minut hovorů, nebojím se říct, že stovky SMS a zpráv přes různé aplikace typu Messenger, WhatsApp. Dále několik hodin na sociálních sítích jako Facebook a Instagram. Telefon jsem v tomto směru skutečně nešetřil. První den jsem ulehal s tím, že jsem měl na mobilu 68 % baterie, druhý den jsem ulehal s kapacitou 32 % baterie a třetí den se mi smartphone vybil zhruba hodinu před spaním.

Po stránce výdrže, se jedná skutečně o geniální telefon, který jsem si ihned zamiloval. Konečně si po dlouhé době člověk nepřipadá, že má v kapse pevnou linku, kterou musí neustále nabíjet, a mít to někde připojené na kabelu.

Vzhledem k verzi Lite u tohoto modelu nenajdeme bezdrátové nabíjení. Osobně s tímto omezením nemám problém. Na druhou stranu vím, že řada lidí už v dnešní době nabíjí pouze bezdrátově, a pro ně by to mohl být problém. V tom případě se budou muset obrátit na jiný telefon od Honoru.

Další super vychytávkou u tohoto modelu je 66W nabíjení, díky tomu dokážeme celý telefon z 0 na 100% nabít kolem 40 minut. Pokud máte skutečně na spěch, tak stačí telefon napojit na nabíječku pouze na 10 minut, a máte s energií vystaráno na několik hodin.

Výkon: Je ho skutečně na rozdávání

Tím, že se Honor oddělil od Huawei, tak už nenabízí procesory značky Kirin. Zda je to škoda, nebo dobře, to už nechám čistě na vás. V současnosti je hlavním dodavatelem čipů pro společnost Honor americká společnost Qaulcomm. Ta se svými procesory Snapdragon pokrývá všechny kategorie mobilních zařízení.

V tomto modelu nalezneme procesor Qualcomm Snapdragon 695, který má 8 jader a jeho hlavní frekvence je 2,2 GHz. Jako grafický čip, tady asistuje dobře známý typ Adreno 619, který najdeme v řadě konkurenčních smartphonů.

Po stránce výkonu nemáme co vytknout. Na telefonu budete jen těžko hledat aplikaci, u které by se smartphone zadýchal, případně dokonce nestíhal. Při práci s náročnější aplikací na zadní straně pocítíte mírné zahřívání, ale to není u Qualcommu nic zvláštního.

Pokud si potrpíte na nejnovější standardy, tak u tohoto procesoru budete spokojeni. Jako jeden z mála procesorů ve střední třídě podporuje nejnovější technologie v oblasti 5G. Takže pokud váš operátor ve vašem městě, případně okolí nabízí pokrytí pomocí 5G technologie, tak je s tímto telefon budete moci naplno využívat.

Fotoaparát: Honor se vydal zlatou střední cestou

U tohoto modelu potřebuje na výrobu krásné fotky jeden klíčový faktor. A tím je světlo, pokud máte dostatek světla, tak vám smartphone naseká tak kvalitní fotky, že si je ještě druhý den budete prohlížet s otevřenou pusou. Pokud se vám ovšem dostatek světla nedostane, tak se můžete klidně postavit na hlavu, ale vaše fotky budou lehce máznuté, případně je zaplní všudy přítomný jemný šum.

Jako další negativum tady vidím nedostupnost širokoúhlého senzoru. Chápu, je to cenově dostupný model Lite, a někde se šetřit muselo. Ale upřímně, alespoň základní snímač s rozlišením 8 Mpx pro běžné šíro tady být mohl. Jsem si jistý, že tohle bude jedna z hlavních příčin, proč si řada zákazníků tento model nekoupí.

Kromě hlavního snímače, který má senzor s rozlišením 48 MPx a s clonou (f/1.8) tu najdeme ještě dva menší fotoaparáty. 2 Mpx hloubkový senzor s clonou (f/2.4) a 2 MPx makro senzor s clonou (f/2.4). Já sám bych osobně radši vyměnil hloubkový senzor za širokoúhlý, ale Honor to asi vidí jinak.

Honor Magic4 Lite 5G / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Videokamera: 4K tu nehledejte

Vzhledem k tomu, že se jedná o cenově dostupný model, tak jsou tady možnosti v oblasti videa velmi omezené. Konkrétně na tomto modelu můžete natáčet videa při klasickém rozlišení 1080p (16:9) při 30 FPS. Bohužel, na video ve 4K tady zapomeňte stejně jako na video v rozlišení 1080p při 60 FPS. To tady prostě nenahrajete.

Software: Magic UI 4.2 jako nikdy předtím

Jak je u Honoru zvykem, tak do svých zařízení dává vlastní nástavbu Magic UI. Současné generace v tomto telefonu je postavena na Androidu 11. Zatím nebylo oficiálně potvrzeno, zda tento model bude mít umožněný přechod na nejnovější Android 12.

Nutno dodat, že podle neoficiálních úniků to vypadá, že by se nejnovějšího Androidu 12 mohl tento telefon dočkat ještě během tohoto roku. Vzhledem k tomu, že tato informace nebyla oficiálně potvrzena, berte ji prosím zatím s nadsázkou.

Google: Google Play je na svém místě

Stále se setkáváme s názorem, že smartphony od Honoru jsou bez Google služeb, tudíž tam nejdou žádné aplikace. Tato informace je samozřejmě mylná, a všechny smartphony ze série Honor 50, Magic4 obsahují plnohodnotné Google služby.

Není žádný důvod ke strachu. Na tomto smartphonu najdete obchod Google Play, YouTube, Chrome, Google Mapy, Obrázky Google, a mnohé další aplikace od této americké společnosti.

Placení pomocí smartphonu? Ano, i to je možné. Součástí Google služeb je samozřejmě i služba Google Pay, která vám umožnuje platit pomocí vašeho telefonu na jakémkoliv platebním terminálu po celém světě. Díky tomu už nemusíte u sebe nosit běžné platební karty, ale stačí vám pouze váš smartphone ve vaší kapse.   

Závěr: Honor je zpět v plné síle

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše. I když má tento smartphone pár nedostatků, tak jsem si ho během několika týdnů testování zamiloval. Osobně si myslím, že s cenovkou pod 7 tisíc korun je tento mobil k nezaplacení, a udělá vám neskutečně velkou službu.

Pokud mu dokážete tedy odpustit některé výše zmíněné neduhy, tak si myslíme, že získáte jeden z nejlepších telefonů v této cenové kategorii za posledních několik měsíců.

Hlavní výhody vidím v těchto aspektech:

  • 16 MPx přední & 48 MPx zadní fotoaparát
  • 66W HONOR SuperCharge
  • Displej s obnovovací frekvencí 120Hz
  • Unikátní neokoukaný design
  • Podpora Google služeb

Nevýhody tohoto modelu:

  • Absence stereo reproduktoru
  • Nemožnost natáčet videa ve 4K
  • Absence širokoúhlého objektivu

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , ,
3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *