Huawei HarmonyOS má potíže. Přední vývojář tohoto systému opouští společnost

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro / Zdroj fotografie: Huawei

Čínský technologický gigant Huawei vyvíjí systém HarmonyOS již řadu let. Po sérii zákazů ze strany USA však společnost musela tento systém vydat velmi narychlo. Po několika úpravách systému Huawei vydal vlastní HarmonyOS pro smartphony v domovské Číně. Zatím tento systém pro globální modely ještě nevyšel.

Nicméně od začátku projektu je Wang Chenglu vedoucím mozkem celého vývoje HarmonyOS. Podle nejnovějších zpráv bývalý prezident softwarového oddělení společnosti Huawei pro spotřebitele BG odstoupil. Mohlo by to znamenat potíže pro systém Huawei HarmonyOS? Možná ne. Nicméně Huawei ještě neučinil oficiální prohlášení ohledně jeho odchodu.

Wang Chenglu však před pár dny zveřejnil na svém profilu na sociální síti Weibo pracovní kartičku Huawei. Příspěvek přichází s textem: „Na památku zapomnění“. Tento příspěvek potvrzuje zvěsti o jeho odchodu.

Wang Chenglu vystudoval Harbin Institute of Technology s doktorátem v oboru inženýrství. Do Huawei nastoupil v roce 1998 a působil jako prezident Central Software Research Institute a prezident Consumer BG Software Department.

Wang Chenglu je lídrem vývoje operačního systému Hongmeng/HarmonyOS od Huawei. Dříve v rozhovoru pro média řekl, že během svého působení v Central Software Institute měl nápad vytvořit HarmonyOS. Poté, co byl převeden do spotřebitelského byznysu, propagoval Huawei, aby vybudoval vlastní softwarový a systémový ekosystém.


Nenechte si ujít:


Huawei HarmonyOS není kopií Androidu nebo iOS

Již dříve ve svém hlavním projevu na veletrhu „2020 Sina Technology Billboard“ řekl, že vznik Harmony OS není alternativním systémem pro řešení amerických sankcí. HarmonyOS není kopie Androidu ani kopie iOS. Je to operační systém, který počítá s budoucí érou IoT.

Prozradil tehdy, že cílem společnosti Huawei je nainstalovat tento nejnovější systém na 200 milionů kusů zařízení v roce 2021. Důležitější je, že HarmonyOS je otevřený i pro zařízení třetích stran. Takže jakýkoliv výrobce může tento systém nezávisle na Huawei použít. Díky tomuto kroku se počítá s tím, že HarmonyOS bude mít více uživatelů po celém světě. Podle cíle společnosti pro loňský rok by měla mít 300 milionů až 400 milionů zařízení už nainstalovaný HarmonyOS.

Na tiskové konferenci na konci roku 2021 Yu Chengdong oznámil, že počet zařízení Huawei vybavených HarmonyOS přesáhl 220 milionů. Harmony OS Connect dodalo v roce 2021 více než 100 milionů nových ekologických zařízení. Společnost tvrdí, že tyto dva výsledky dohromady tvoří více než 320 milionů jednotek. To také znamená, že Huawei HarmonyOS dosáhl svého ročního cíle pro rok 2021.

V dubnu letošního roku zveřejnil Yu Chengdong nejnovější údaje, konkrétně víme, že počet zařízení Huawei vybavených Harmony OS přesahuje 240 milionů kusů. Objem přepravy ekologických zařízení přesahuje 150 milionů kusů.

Wang Chenglu má stále silné vazby na Huawei

V reakci na zvěsti o Wang Chengluově odchodu se objevují spekulace o jeho budoucím angažmá. Existují zprávy, že se připojí k Shenzhen Kaihong Digital Industry Development Co., Ltd. (Shen Kaihong).

Dříve, za účelem vývoje a posílení Harmony OS, Huawei nejprve otevřel Harmony OS a později oznámil, že daruje kód Harmony OS Open Atom Open Source Foundation. Podle zpráv Shenzhen Kaihong spustil inteligentní operační systém IoT (KaihongOS) založený na OpenHarmony. Poskytuje řešení jak pro spotřebitele, tak pro průmysl.

Za zmínku stojí, že Shen Kaihong má také pozadí ve společnosti Huawei. Podle průmyslových a obchodních údajů byla společně založena společnostmi Chinasoft International a Shenzhen Capital Operation Group Co., Ltd. (dceřiná společnost Shenzhen State-owned Assets Supervision and Administration Commission). Akcie však drží i Hubble Investments, dceřiná společnost Huawei.

Společnost Sina Technology kontaktovala Shenzhen Kaihong k ověření, ale doposud nedostala odpověď. Pokud jsou fámy pravdivé, pak Wang Chenglu, šéf Harmony OS, neopustil vývoj a podnikání v oblasti Harmony OS.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: news.mydrivers.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *