Huawei konečně s Xiaomi vyřešil spor o patentech ve prospěch obou společností

Huawei
HUAWEI FreeBuds 5 / Zdroj: Huawei

Je to už delší dobu, co Huawei zažaloval Xiaomi za neoprávněné použití čtyř jeho patentů souvisejících s bezdrátovou komunikační technologií, fotografování smartphonem a technologií uzamčení obrazovky. celý spor se táhnul několik let s tím, že obě společnosti nakonec nalezly společné řešení celého problému. Stalo se tak v rámci nové globální dohody o patentech, kterou oba čínští giganti uzavřeli.

Dohoda spočívá především v tom, že se obě společnosti nebudou žalovat 10 let za vzájemné používání patentů. Je v ní zahrnuta technologie 5G a další funkce, které jsou nezbytné pro smartphony. Huawei je největším světovým výrobcem telekomunikačních zařízení a významný hráč na trhu se smartphony, zatímco Xiaomi je třetím největším výrobcem smartphonů na světě. Už jen na základě těchto faktů můžeme očekávat, že si obě společnosti hodně vypomůžou. A to jen prospěje celému trhu s telefony, kde je konkurence důležitá.

Huawei
Zdroj: Xiaomi

Přesné znění podmínek nové dohody nebylo zveřejněno, ale je více než jasné, že oba subjekty z toho budou těžit. Díky patentům od Xiaomi může Huawei přijít s nějakými novými produkty a službami, které ocení miliony zákazníků. To stejné platí i pro Xiaomi, které nebude muset Huawei doplácet licenční poplatky a zároveň bude moci využívat jeho patenty ve svůj prospěch.

Největší očekávání v rámci dohody máme ohledně 5G, které je v dnešní stále důležitější, ačkoli se už pomalu pracuje na 6G. U něj rovněž počítáme s tím, že telekomunikační gigant z Číny bude jeho hlavním strůjcem. Dohoda vstoupí v platnost v roce 2024 a potrvá již zmíněných 10 let. Po jejím konci bude na obou společnostech záležet, jestli ji prodlouží nebo si stanoví nové podmínky, za jakých ji zase uzavřou.

Celá tato situace je pikantní především pro nečekanou spolupráci. Rozhodně to není něco, co by dělalo radost ostatním společnostem. Nicméně, nemůžeme zase vyloučit to, že by se takto mohly dohodnout i jiné společnosti v rámci čínského trhu, který je největší na světě v rámci telefonů.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, reuters.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *