Huawei Mate 40 Pro: Pojem smartphone získal zcela nový význam

Zdroj: Svět Huawei

Popravdě doufám, že se na tenhle test těšíte stejně jako já. Přiznám se, že když mi zazvonil telefon a já se dozvěděl, že už je pro mě nový Mate 40 Pro nachystán k testování, tak jsem měl obrovskou radost. Samozřejmě ještě aby ne. Ač to říkám zcela nerad, možná se jedná o poslední vlajkový model na nějakou delší dobu od společnosti Huawei.

Situace s vládou USA se zatím moc nelepší a nejsou známy žádné podrobnější informace ohledně dodávání komponentů, které Huawei potřebuje k výrobě smartphonů. To už jsem ale zase odbočil a proto se radši vrátíme k tížené recenzi. Mám obrovskou radost, že se mi tento kousek dostal do rukou a doufám, že budete sdílet mé nadšení u čtení dnešní recenze. Proto se prosím pohodlně usaďte a půjdeme na to.

Tradičně jako vždy se ihned na začátku podíváme na nějaké tabulkové hodnoty. Ať máme aspoň částečný přehled, co nás uvnitř zařízení čeká.


Huawei Mate 40 Pro – Specifikace

Rozměry: výška 162,9 mm, šířka 75,5 mm, hloubka 9,1 mm

Displej: OLED panel s obnovovací frekvencí 90 Hz, rozlišením FHD+ 2772 x 1344 pixelů a 240 Hz samplovací frekvencí dotykového ovládání

Procesor: Kirin 9000 vyroben 5nm technologií

Operační systém: EMUI 11, který je postaven na Androidu 10

Paměť: 8GB RAM + 256GB interní paměti

Fotoaparát:

Zadní kamera:

 50 MP Ultra Vision fotoaparát (širokoúhlý snímač, clona f/1.9) 

20 MP Cine fotoaparát (ultra širokoúhlý snímač, clona f/1.8) 

12 MP Teleobjektiv (clona f/3.4, OIS), podpora AF

Přední kamera:

13 MP Ultra Vision selfie fotoaparát (širokoúhlý snímač, f/2.4) 

Snímač 3D hloubky

Baterie: 4400 mAh s podporou drátového nabíjení 66W a bezdrátového nabíjení 50W

NFC: Režim Čtení-Psaní, režim Peer to Peer, Card Emulation režim (platba SIM kartou,* nebo HCE) je plně podporován


Obsah balení: 

Tady nás čeká to, co už moc dobře známe. Huawei zákazníkům chce vždy nabídnout maximum, proto mě jedna část balení opravdu mile překvapila.  Uvnitř balení samozřejmě najdeme telefon, napájecí kabel s USB-A/USB-C, sluchátka, jehlu na vyndávání šuplíku na sim kartu a nově představený i 66W napájecí adaptér, který mi udělal obrovskou radost. Jsem rád, že se Huawei nechytil současné módní vlny a neodstranil nabíječku z balení. Video z rozbalování si můžete pustit pod tímto odstavcem. (Ve videu uvidíte v balení i silikonové ochranné pouzdro, to je součástí pouze testovavcí verze)

Zdroj: Svět Huawei

Vzhled a zpracování:

Jak už jste viděli ve videu výše, tak víte, že jsem dostal na testování model v barvě Mystic Silver. Jenže název nás lehce klame, protože záda nové Mate 40 nejsou jen nudně stříbrná. Ne, to opravdu ne. Ona hrají snad všemi barvami, které si umíte představit. V jednu chvilku na vás svítí zeleně, poté fialově, modře, oranžově a nakonec se tam ukáže žlutá s červenou. A stále se barvy mění, jak na běžícím páse. Takže v tomhle směru se nemusíte bát, není to jen nudná stříbrná, kterou mají na trhu desítky telefonů.

Dále je tu zadní fotoaparát, který budí opravdu velké kontroverze. Někdo ho miluje a druhý ho nenávidí, nic mezitím opravdu není, respektive jsem si toho nevšiml. Já se v tomto směru musím společnosti Huawei zastat a smeknout klobouk, protože mě se celý fotomodul opravdu líbí. Mám pocit jako kdyby dozrál, protože když si vzpomenu na loňský model Mate 30 Pro, tak ten se mi opravdu nelíbil. Byl až moc… No, ani nevím, jak to napsat.

Byl to jeden z hlavních důvodů, proč jsem na něj nepočkal a vrhnul se do P30 Pro. Ale letos to je zcela jiné a přijde mi to skutečně tak, že tento design je malinko uhlazenější a působí více elegantně. Říká se a teď mi dámy prominou, že „muži nestárnou, ale zrají jako víno“. A tady se nebojím použít stejné přirovnání. Nejvíc se mi líbí to, že je to jednoduchý kruh a uprostřed něj najdeme pouze čistý nápis „Leica“

Pokud si telefon otočíme, tak jako hlavní výhodu, kterou zde najdeme oproti loňskému modelu vidím průstřel ve tvaru pilulky. Ano, té pilulky, která je stejně zatracovaná jako kulatý fotoaparát. Malinko jsem se bál, zda mi nebude při používání překážet, ale opak je pravdou. Po pár minutách už ji ani nevnímáte a jsem rád, že jí Huawei umístil i tady po úspěchu v série P40.  Popravdě notch v série Mate 30 Pro ve mě evokoval dojem iPhonu a já si přece nekupuji Huawei, aby vypadal jako iPhone. Za mě tedy pilulka je jednoznačně palec nahoru. Když zůstaneme ještě u displeje, tak tady najdeme stejně jako v loni 88° Horizont displej, který v nás má vyvolat dojem, že přetéká do stran. Zda to skutečně vyvolává, to nechám čistě na vás.

Někteří uživatelé tento displej zatracují, protože mají strach z náhodných dotyků a přehmatů. Ovšem během používání zjistíte, že Huawei má software opravdu vychytaný a ten eliminuje případné náhodné doteky. Za to musím dát palec nahoru. Stejně tak zvedám druhý palec za navrácení klasické kolébky na ovládání hlasitosti, která byla už na modelu Mate 30 Pro odstraněna. Ale pokud máte rádi virtuální panel na ovládání, tak nemusíte mít strach. Huawei tady tuto funkci ponechal, takže stačí na levé straně dvakrát poklepat na displej a virtuální kolébka se vám zobrazí.

Samotné zpracování působí opravdu prémiově a telefon působí robustním dojmem při každém doteku. Už na první pohled si budete jistí, že držíte skutečně prémiový produkt a momentálně to nejlepší, co vám může Huawei nabídnout. A popravdě na každém kousku telefonu, uvidíte jasný rukopis společnosti Huawei.

Displej:

Tady je na Huawei spolehnutí a chce vám nabídnout to nejlepší, co je momentálně na trhu k mání. Displej oproti loňskému modelu lehce povyrostl a nyní už tady máme 6,67 palců velký OLED panel. Displej se pyšní krásným rozlišením FHD+ 2772 x 1344 pixelů a ideální obnovovací frekvencí 90Hz. Na druhou stranu, kdyby tady Huawei použil 120hz displej, tak by to ničemu nevadilo.

Jak můžeme být z vlajkových modelů společnosti Huawei zvyklí, tak displej vám nabídne skvělé pozorovací úhly, skvělou čitelnost na slunci a také ideální podání barev. Huawei se mi trefil do vkusu, takže barvy nejsou ani moc studené, ale zase ani moc přepálené. Samozřejmě si je v nastavení můžete ještě dále upravit a nakonfigurovat podle sebe.

Jakmile se jedná už o takto zahnutý displej, tak se tady ukazuje jedna jeho nevýhoda. Při přímém pohledu zepředu se Vám budou zdát okraje malinko nazelenalé. A to úplně stejně jak napravo, tak nalevo. Je to dáno pouze tím ohybem a displej pouze tak jenom působí. Pokud malinko telefon natočíte, tak zabarvení zmizí. Fyzika se v tomto směru oklamat nedá a jistá „deformace“ tam vidět prostě musí být. Musím ale říci, že této nedokonalosti si všimnete tak jednou až dvakrát denně. Hodně záleží, jaké máte pozadí. Pokud je tmavší, tak to ani nezaregistrujete.

Zvuk:

V této kategorii vidím hlavní pokrok v celé nové sérii Mate 40. Protože to, co nám Huawei tento rok neservíroval, to jsem opravdu nepředpokládal. Pokud máte zkušenosti se smartphony Huawei, tak víte, že audio nebylo nikdy moc silnou stránkou těchto zařízení. A popravdě u P30 Pro mě ten jeden mono reproduktor vytáčel do běla. Ale to, co najdete tady, to nikdo asi nečekal. Přiznám se, že po vyndání z krabičky jsem si z druhého mobilu přesunul Spotify a celé odpoledne jen poslouchal písničky z reproduktoru telefonu.

Huawei na to šel malinko jinak než konkurence. Většina konkurenčních značek má jeden hlavní reproduktor na spodní straně smartphonu a druhý stereo vyřešila tím, že zvuk jde z reproduktoru určeného pro telefonní hovory. Není to popravdě moc kvalitní, ale svůj účel to splní. Takže si nyní asi říkáte, jak to tedy vyřešil Huawei. Jednoduše, protože na spodní straně najdeme stejný reproduktor, který známe i z jiných sérií a k tomu Huawei přidalo do horní části telefonu druhý plnohodnotný reproduktor.

Takže věřte tomu, že až tento zvuk uslyšíte, tak vám spadne čelist. Reprodukovaná hudba je nejenom čistá a vyvážená, ale taky zde najdeme už dost vybarvené basy. Nebojím se říci, že Mate 40 Pro hraje výrazně lépe, než tablet MatePad Pro, který jsem testoval před pár měsíci. A pokud bych měl kvalitu hudby přirovnat k nějakému reproduktoru, tak se přikláním k modelu JBL Go 2. generace.

Zdroj: Huawei konference

Baterie:

Baterie se oproti loňskému modelu velké změny nedočkala.1 Takže uvnitř najdeme kapacitu 4400mAh oproti Mate 30 je to zmenšení o 100mAh. Přiznám se, že jsem měl trochu strach, protože sice tady máme nový úspornější 5nm procesor. Ale na druhou stranu, tady máme obří 6,67 palcový displej s obnovovací frekvencí 90hz, který se na spotřebě určitě podepíše.

Jak se ale ukázalo, tak obavy byly zbytečné. S telefonem jsem se dostal na ideální výdrž přibližně den a půl, a to jsem ho vůbec nešetřil. Každý den několik desítek minut hovorů, nebojím se říct, že stovky sms a zpráv přes různé aplikace messenger, whats app. Dále několik hodin na sociálních sítích jako FB a Instagram a do toho časté focení a občasné hraní her. Když to celé shrnu, tak jsem měl telefon stále přilepený k ruce.

Samostatná kapitola je ale nabíjení. Tady je to snad poprvé, kdy jsem se těšil až se konečně telefon vybije a já ho budu moct nabít tou úžasnou 66W nabíječkou. Ano, skutečně je to tak. Společnost Huawei k modelu Mate 40 Pro přidává novou 66W nabíječku, která smartphone nabije z 0 na 100% za necelých 50 minut.

Pokud radši dáváte přednost bezdrátovému nabíjení, tak i na vás Huawei myslel. Protože i tady se Mate 40 Pro dočkal výrazné změny a nyní podporuje standart 50W bezdrátového nabíjení. Nerad bych ještě opomenul reverzní nabíjení, které jde zde o výkonu 5W.

Zdroj: Svět Huawei

Výkon:

Kirin 9000 je v tomto segmentu opravdovou špičkou a nabízí dostatek výkonu, který mám pocit, ani nevyužijete. Společnost Huawei jako jedna z prvních osadila do svého smartphonu nový 5nm procesor, který je stejně úcty hodný, jako jeho hodnoty. Je to první procesor na světě, který má v sobě integrovaný 5G čip. Dále je to čip, který má momentálně největší hustotu tranzistorů. Celkem jich tam najdeme 15,3 miliardy, jenom pro srovnání, tak společnost Apple ji na svém čipu A14 má pouze 11,8 miliardy. To je navýšení o nějakých 30% oproti konkurenčnímu Applu.

Aby toho nebylo málo, tak je to první čip, který je osazen 24-jádrovou grafikou, která vám poskytne dostatek výkonu při hraní nejnovějších her případně střihu natočeného videa ve 4K při 60 snímcích za vteřinu.

Osobně jsem při testování nenarazil na žádné limity ohledně nedostatku výkonu. Telefon nezaváhá ani při složitějších operacích. Samozřejmě tomu dopomáhá také 8GB paměti RAM, která je plně dostačující.  Pokud jste tedy vášnivým hráčem, milovníkem 4K videa nebo si jen rádi upravujete fotografie, tak s výkonem tady nebudete mít sebemenší problém.

Konektivita:

Tuto kategorii nebudu nijak dlouze rozebírat, tady si přijde na své opravdu každý a není tu nic, co by vás limitovalo. Model Mate 40 pro vám nabídne WLAN 2,4 GHz and 5 GHz, 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2×2 MIMO, HE160,1024 QAM, 8-Prostorový MU-MIMO. V dnešní době už pomalu standarty Bluetooth 5.2, Support BLE, SBC, AAC, LDAC. Samozřejmostí je USB-C ve verzi 3.1. Pokud jste milovníkem NFC čipu, tak ten tu samozřejmě najdete také.  

Fotoaparát:

Tady se zasekneme malinko na delší dobu, ale věřte mi, má to svůj důvod. Letos nám společnost Huawei naservírovala opravdu úžasné fotoaparáty. A snímky, které z nich lezou jsou opravdu krásné, čisté a jemné. Nebudu ale předbíhat a nejdříve se podíváme na sestavu všech fotoaparátů.
Na zadní straně najdeme 50MP Ultra Vision fotoaparát (širokoúhlý snímač, clona f/1.9), 20MP Cine fotoaparát (ultra širokoúhlý snímač, clona f/1.8), 12MP Teleobjektiv (clona f/3.4, OIS), podpora AF a Laserový snímač na přesné a rychlé zaostření.

Tuto sestavu můžu popsat pouze jedním slovem “brilantní“, protože to, jak jí Huawei dokázal letos odladit je až neuvěřitelné. Klasická čočka 50MP Ultra Vision je skvělá a nebojím se říci, že Huawei už je na jejím limitu využití a vyždímal z ní úplné maximum.

Pokud se, ale budeme chvilku bavit o 20MP Cine fotoaparátu (ultra širokoúhlý), tak tady se Huawei opravdu vyřádil. Společnost Huawei na tento fotoaparát vyvinula novou speciální čočku, kterou nazývá Free Form. A v čem je tato nová čočka tak dokonalá? Hned vám to povím. Pokud rádi fotíte ultra širokoúhlé snímky, tak jistě víte, že v rozích výsledného snímku je vidět jemné zkreslení. Okraje snímku jsou lehce deformovány právě nerovností čočky a to vytváří na fotografii výsledný „zohýbaný dojem“. A tento problém nová čočka Free Form právě řeší. Nově už vás nebude trápit žádné zkreslení a snímky jsou opravdu krásně čisté.

Musím říci, že focení jsem si opravdu užíval a během několika dní jsem udělal několik stovek fotografií. Snímky jsou krásně čisté a nejsou barevně přepálené. Dříve jsem byl zvyklý, že snímky například z modelu P30 Pro byli o něco světlejší a telefon je lehce ze světloval. Tady je tomu přesně naopak, výsledná fotka je „tmavší“ a barevné podání je o to realističtější.

Možná je to už mojí deformací na telefony od společnosti Huawei/ Honor, ale přijde mi, že jejich zařízení mají „vlastní“ podání barev. Když vyfotím stejný snímek například na iPhone, Samsung nebo Xiaomi. Tak Huawei má takové „bledější“ barvy oproti konkurenci. U konkurence najdete mnohdy větší saturaci barev, ale tohle je čistě můj subjektivní názor.

Dále musím pochválit u tohoto modelu jeho teleobjektiv. Tady skutečně najdete to nejlepší zoomování, které kdy Huawei vytvořilo. Mate 40 Pro vám nabídne 5x optický zoom, 10x hybridní zoom a až 50x digitální zoom.  Pod tímto odstavcem najdete několik fotogalerií právě se snímky v různých úrovních zoomu. A je to něco opravdu neuvěřitelného.

Jestli jste milovníkem selfie snímků, tak vás určitě potěší, že Huawei na přední stranu nainstaloval 13MP Ultra Vision selfie fotoaparát. Který nadchne každého milovníka svého zevnějšku. Čočka navíc umožnuje ultra širokoúhlý režim, takže se vás do záběru vejde mnohem víc. Díky umělé inteligenci se ani nemusíte o nic starat, pokud si děláte selfie a někdo se k Vám přidá, tak Mate 40 Pro to pozná a automaticky spustí ultra širokoúhlý režim, aby zabral vás a vaše přátele.

Videokamera:

Video nebylo u společnosti Huawei příliš silnou stránkou, byla to jedna z hlavních věcí, která mě štvala na modelu P30 Pro. Tady se tato funkce doznala velkého vylepšení a video v rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu je opravdu radost sledovat. A možná ještě větší radost, než ho sledovat je ho natáčet. Huawei si zde dal záležet na stabilizaci obrazu a oproti předchozím modelům jako Mate 30 Pro a P40 Pro je zase o krok napřed. I když ještě má, co dohánět, pokud jej porovnáte se Samsungem nebo konkurenčními zařízeními od Applu. 

Pod tento odstavec přidám video, které jsem natočil ve 4K při 60 snímcích za vteřinu. Ve videu si můžete všimnou, jak pracuje stabilizace. Celé je to natočeno pouze z ruky a nepoužíval jsem žádné držáky, které by mi pomohly docílit lepší stability obrazu.

Zdroj: Svět Huawei

Software:

Ano, jak jistě víte, tak v tomto modelu opět nenajdete Google služby. Americká obchodní válka mezi USA a Čínou je v plném proudu a Huawei je stále jejím rukojmím, která na to doplácí nejvíce. Zatím co, prodeje v domovské Číně trhají rekordy, tak na globálních trzích to už tak slavné není a lidé se bojí pořizovat nejnovější smartphony Huawei bez aplikací od Googlu.

I když musím Huawei pochválit, jak se s celým tím zákazem pere. Nově Huawei společně s řadou Mate 40 představila novou aplikaci Petal Maps, pokud vám název něco připomíná, tak máte pravdu. Je to další pomocník z rodiny aplikací Petal. Už nyní máme ve smartphonech aplikaci Petal Search, která nám pomáhá vyhledávat aplikace, které si následně můžete nainstalovat do zařízení.

Nejnovější Mate 40 Pro běží na novém EMUI 11, které má základ na Androidu 10, ale i tak Vám nabídne řadu nových zajímavých funkcí. Osobně jsem si zamiloval funkci Eyes On Display. Funkce je skoro totožná s klasickým AOD, Always-On Display, ale je tady jedna změna. Displej je zhasnutý po celou dobu, dokud se na něj nepodíváte. Poté se ihned rozsvítí a ukáže vám čas, notifikace, stav baterie a poté, co odvrátíte zrak, tak během pár sekund opět zhasne.  Zajímavá vychytávka, která vám jen umocní propojení mezi vámi a telefonem.

Dále nový Mate 40 Pro nabízí ovládání gesty. Je to o něco propracovanější, než u předchozího modelu Mate 30 Pro, ale popravdě to žádná sláva ani tak není. Občas jsem se setkal s tím, že na gesta telefon vůbec nereagoval, případně udělal něco jiného, než jsem po něm požadoval. Gesta jsem použil asi jen třikrát a neumím si představit, že bych je využíval téměř denně.

Aplikace:

Stále narážím na názor, že nové smartphony bez Google služeb nemají základní aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, Whats App, Twitter, Netflix atd… Tyto aplikace tam samozřejmě jsou a fungují naprosto stejně, jako když máte Huawei se službami Google. Jediný rozdíl je ten, že ty aplikace stáhnete z AppGallery, Petal Search nebo Aurora Store.  

Pokud jde o Google aplikace, tak Vám například nebude fungovat klasické YouTube, ale na to existuje aplikace YouTube Vanced. Ta vám nabídne ty samé možnosti, navíc je zcela bez reklam a může vám běžet i na pozadí. Nepůjde Vám samostatná aplikace Gmail, ale do Gmailu se můžete přihlásit například přes jiné emailové klienty. Například aplikace Google Maps vám bude fungovat normálně, akorát se nebudete moci přihlásit do svého Google účtu a takhle bych mohl ještě samozřejmě pokračovat.

Já tady nebudu říkat, že bez Google služeb se dá normálně žít a ani to nepoznáte. Nemůžu to říct, protože to není pravda. Pokud máte všechno nastavené přes Google, tak to pro vás bude velký problém. Myslím tím například Google drive, YouTube Premium, Google kalendář, Google Fotky, tak to bude pro vás citelná rána a věřím, že takové užívání telefonu bude pro vás velmi nepohodlné.

Pokud vám můžu doporučit jednu věc, tak to je, abyste zašli do vašeho nejbližšího prodejního místa, kde si nové modely bez Google služeb budete moci prohlédnout a případně i vyzkoušet. A věřím tomu, že Vám tam proškolený pracovník určitě rád ukáže, jak to s tím Googlem skutečně je. 

Závěr:

Musím uznat, že tohle bylo asi moje nejlepší testování, které jsem prozatím zažil. Ať se snažím sebe víc, tak k telefonu nemám nic, co bych mu mohl vytknout. Telefon mi po týdnu testování přirostl k srdci a budu se s ním velmi těžko loučit.

Huawei se s tímto modelem opravdu trefil do černého a všechno do sebe krásně zapadá. Jak po stránce designu, výkonu, kvalitě zpracování, zvuku a výdrže baterie. Tak je Huawei opravdu na špici. Za mě je to jeden z nejlepších smartphonů tohoto roku a vážně se rozhoduji nad jeho koupí.

Samozřejmě podle ohlasů, které už jsem stačil zaregistrovat je největší problém cena. Huawei vyslal do boje Mate 40 Pro s cenovkou 33999 Kč. Přiznávám, že cena není nejnižší, ale platíte tady funkce a technologie, které konkurence popravdě ještě ani nemá. Ano, budete oponovat, že nemá Google služby, chápu to. Ale na druhou stranu, Huawei se je sám nerozhodl odstranit. Vy si platíte hardware a software od společnosti Huawei a jeho vývoj a Huawei si to nechá zaplatit a popravdě se mu nedivím.

Díky absenci Google služeb tento telefon není pro každého a ani to nebude zřejmě prodejní trhák. Třeba se pletu, velmi rád bych se pletl. Ale ten, kdo si ho pořídí bude nadšen z jeho funkcí a dokonalého hardwaru a věřím, že si užije každou minutu s tímto smartphonem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

22 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *