Huawei MatePad Pro: Uhlazený gentleman s duší vášnivého hráče

Huawei MatePad Pro – Zdroj:Svět Huawei

Musím se přiznat, že na tohle testování jsem se velmi těšil. Možná to nevíte, ale jsem docela milovník tabletů a proto se mi jich v rukách už vystřídalo celkem velké množství. Proto, když se mi nabídla možnost testovat nový MatePad Pro, tak jsem neváhal ani minutu, protože taková zkušenost se člověku nenaskytne každý den. Na druhou stranu od jeho vydání jsem nad ním furt váhal a přemýšlel, zda si ho nemám domů taky pořídit.

Nejdříve si můžeme říct, jaké jsou parametry tohoto výkonného stroje. Předem Vás, ale upozorním, že se nejedná o žádné ořezávátko. Uvnitř tabletu momentálně najdeme to nejlepší, co nám Huawei může nabídnout. Proto nemusíte mít strach o nedostatek výkonu.


Huawei MatePad Pro: Specifikace

Rozměry a hmotnost: 246 × 159 × 7,2 mm, 460 g
Displej: 10,8″, kapacitní IPS LCD, 1 600 × 2 560, 280 PPI
Konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5.1, GPS
Paměť: 128 GB, NM Card (256 GB), RAM: 6 GB, baterie: 7 250 mAh
Procesor: Hisilicon Kirin 990 2x Cortex-A76 Based 2,86 GHz + 2x Cortex-A76 Based 2,09 GHz + 4x Cortex-A55 1,86 GHz
Operační systém: Google Android 10 (EMUI 10.1)
fotoaparát: 13MPx, video (3 840 × 2 160), autofocus, blesk 


Obsah balení:

Balení je v tomto případě klasické, jako známe například i z jiných Huawei zařízení. U tabletu najdeme samozřejmě nabíjecí adaptér a napájecí kabel typu USB-A/USB-C. Mile mě zde překvapila přibalené redukce z USB-C na 3,5mm jack. Člověk má o starost míň a nemusí ji případně dokupovat. Zde si můžete prohlédnout i unboxing celé sestavy:

Vzhled a zpracování:

Musím říct, že se mi zpracování na první pohled líbí. Jak je vidno, tak Huawei opravdu míří s tímto tabletem do profesionální třídy a takových tabletů na trhu moc není. Většina výrobců se už postupně stahuje do střední, případně nižší třídy. Huawei to vzal, ale úplně z druhé strany a zahrál nám tady na luxusní notičku.

Na první pohled Vás zaujme průstřel v displeji ve kterém je umístěna selfie kamerka. U tabletů je to malinko nezvyk, popravdě neznám jiný tablet, který by toto nabídnul. Jenom by to chtělo, aby na ten průstřel bylo myšleno i u vývojářů aplikací, protože několikrát se mi stalo, že přímo na průstřel mi vycházelo nějaké tlačítko v různých aplikacích.

Pokud se zaměřím na komfort užívání, tak je to jedna báseň. Tablet má díky zaobleným rohům perfektní ergonomii, takže Vám v ruce neklouže a Vy ho tak můžete pevně uchopit bez strachu, že Vám vyklouzne.

Dále musím Huawei pochválit za jeho rozmístěné reproduktory. Na každé straně najdete totiž dva, celkem si tedy můžete vychutnat audio ze čtyřech kvalitních reproduktorů Harman/Kardon

Přece jenom tady, ale najdu jednu věc, která mě docela mrzí. Chápu, že to asi nešlo udělat jinak, ale přece jenom, někdo si dal tu práci a snažil se vytvořit prémiový produkt, který bude vlajkovou lodí na poli tabletů. Tak proč sakra, tam dal ta plastová záda? Nebo takhle, chápu ten důvod. Tablet má bezdrátové a reverzní nabíjení, takže nemůžou být z hliníku jako rámeček tabletu, ale proč si někdo nedal tu práci a neudělal je celá skleněná? Ve výsledku by to přidalo na elegantnosti celého zařízení. U mě za tohle opravdu menší mínus.

Displej:

Pokud jde o displej, tak Hauwei MatePad Pro Vám nabídne 10,8“ LCD displej s rozlišením 2 560 × 1600 pixelů. Tablet nabízí volbu chytrého rozlišení, tuto funkci znáte asi i z Vašeho chytrého telefou, kdy v nepotřebných situacích rozlišení tablet sám uměle sníží, aby prodloužil výdrž baterie. Huawei tady také využil tradičního poměr stran 16:10. Velmi mě, ale překvapilo jeho podání barev. Na to, že se jedná o panel LCD, tak jsou barvy opravdu krásné a reálné, zřejmě to bude také díky podpoře gamutu DCI-P3. Pokud jste, ale náročnější uživatel, tak v nastavení si můžete teplotu barev přizpůsobit podle sebe.  

Tablet jsem také nějakou chvilku využíval venku, takže můžu s klidem říci, že práce na ostrém sluníčku pro Vás nebude žádný problém. Nehledě na to, že tablet je vybaven maximálním jasem kolem 550 nitů.

Zvuk:

Jak už jsem se zmínil výše, tak Huawei u mě s tímto řešením zabodoval. Tady opravdu někdo přemýšlel a rozvržení reproduktorů je naprosto ideální.  Na bocích tabletu najdeme vždy po dvou reproduktorech Harman/kardon. Reproduktory hrají opravdu čistě a hlasitě. Malinko mi tam chyběla silnější basová složka, ale samozřejmě bavíme se o tenkém tabletu, takže limity jsou zde jasně dané. Upřímně ze zvukového projevu jsem měl největší strach, protože si na tabletu rád pouštím filmy, případně seriály a proto je pro mě hlasitost a kvalita velmi důležitá. Navíc tyto reproduktory také oceníte během hraní her a třeba u PUBG, Vám to dodá lehčí výhodu.

Baterie:

Nový MatePad Pro zde dostal obří baterii s kapacitou 7250mAh. Baterie je dostatečná a nějaké náročné hry nebo případného sledování filmu se nezalekne. Huawei dokonce uvádí výdrž baterie až 12 hodin při přehrávání videa ve Full HD. No, tady se přiznám, že osobní zkušenost je malinko jiná. Při sledování jsem se dostal maximálně někam k 8-9 hodinám s hlasitostí přibližně na 60%. Zřejmě by také potom hrálo velkou roli nastavení jasu. To jsem měl během sledování nastavené na automatické.

Společnost Huawei zde využila i možnost bezdrátového nabíjení. Tohle řešení není u tabletů zcela běžné, ale osobně ho vítám. Navíc, jsem několikrát využil i reverzní nabíjení, když jsem si potřeboval dobít telefon.

Tablet se pyšní podporou 15W bezdrátového nabíjení a až 40W při kabelovém nabíjení. Bohužel, Huawei do balení Vám dodá pouze 20W nabíjecí adaptér. Ten sice dokáže dobít MatePad Pro na cca 70 % kapacity baterie za 1,5 hodiny. Ale pokud využijete 40W adaptér, který je například u P30 Pro, tak jste schopni nabít tablet na cca 70 % kapacity baterie za 45 minut. A to už je opravdu znatelný rozdíl.

Výkon:

V této kategorii má MatePad Pro vše, co potřebujete od výkonného tabletu.  Jeho procesor Kirin 990 nabízí celkem osm jader a je vyroben moderním 7nm procesem. Procesor doplňuje 6 GB operační paměti a rychlé úložiště UFS 3.0 o velikosti 128 GB. Navíc zde najdeme grafickou jednotku Mali-G76 a samostatnou dvoujádrovou jednotkou pro AI a neuronové sítě. V tomto směru je tablet opravdu rychlí a za celou dobu používání jsem s ním neměl sebemenší problém. Takže pokud jste fanoušek náročných herních titulů, tak si zde přijdete opravdu na své, protože v tomhle směru Vám MatePad Pro bude krýt záda.

Pokud se Vám bude zdát nabízených 128GB interní paměti málo, tak ji můžete snadno rozšířit pomocí NMCard o dalších 256GB.

Tablet má dostatek výkonu i na nejnáročnější hry, malá ukázka zde ve videu:

Konektivita:

Tady najdeme klasické LTE, které Vám jistě přijde vhod, pokud budete chtít tablet používat na cestách. Mimo to tablet podporuje Wi-Fi 5 (802.11ac), přičemž je samozřejmostí pásmo 2,4 i 5 GHz. Nechybí ani nejnovější Bluetooth 5.1 a polohové služby jako Glonass, GPS a další. Za nejlepší věc ovšem považuju to, že na obrazovku tabletu můžete zrcadlit obrazovku s telefonu, přičemž ji lze přímo z tabletu ovládat a pomocí drag&drop z ní přetahovat soubory a texty do tabletu nebo lze takto skrze tablet vyřizovat i SMS zprávy či hovory z Vašeho telefonu.  Tato funkce mi udělala asi největší radost při ovládání a propojitelnosti obou zařízení.

Fotoaparát:

Tuhle kategorii vezmu jen tak letmo, protože tablet není o fotografování. A to ani v případě společnosti Huawei, která má jinak nejlepší fotoaparáty v mobilech na světě. Fotoaparáty v tabletech beru pouze jen jako takovou „nouzovku“ pokud je potřeba něco rychle vyfotit nebo zaznamenat.  Na zadní straně MatePadu najdeme tedy 13MPx senzor se světelností f/1.8. Samozřejmě od takového snímače nemůžeme očekávat žádné velké zázraky. Vedle fotoaparátu najdeme také zabudovaný blesk, který jsem spíše využíval jako svítilnu, než jako přisvícení fotografie.

Fotky jsou kvalitou silnější průměr, ale musíte mít skvělé okolní světlo. Jakmile je šero nebo nedej bůh už tma, nastupuje do fotografií výrazný šum a s tím už nic neuděláte. Pokud budete mít touhu s 10,8“ palcovým tabletem fotit nějaký makro snímek, tak ani Vás nepotěším. Tablet měl občas problém se zaostřením.

Selfie kamerka má rozlišení 8MPx se světelnosti f/2. Protože je umístěna nezvykle v levém horním rohu, tak Vás zabírá nezvykle ze strany a je třeba s tím počítat.  Na občasnou selfie, případně na video hovor, ale bohatě postačí. Spíše jsem ji využíval na odemykání přístroje. Kdy za dne Vám tablet otevře ihned, ale se zhoršenou světelnou situací přesnost odemykání upadá a za tmy už tablet neodemkne.

EMUI Deskop:   

Systém EMUI na tomto tabletu nabízí také něco jako PC mód. Na ten se jednoduše přepne zástupcem v notifikační liště. Během chvilky se Váš tablet přepne do prostředí podobné Windows. V levém dolním rohu naleznete souhrnou nabídku všech aplikací. Úplně dole na hlavním panelu vidíte aktuálně spuštěné aplikace a vpravo dole máte pak možnost otevřít notifikační lištu. Samozřejmě můžete manipulovat s okny, jako u klasického PC s Windows. Jen jde malinko o zvyk, pokud to neznáte budete si připadat celkem neohrabaně. Také je důležité vědět, že ne každá aplikace třetích stran podporuje změnu velikosti a tedy i přepnutí do PC módu.

Osobně jsem tuto funkci využil jen párkrát na zkoušku a později se jí chci věnovat v samostatném článku.

Klávesnice a stylus:

Pokud si nyní zakoupíte MatePad Pro u českého zastoupení Huaweri, tak k němu dostane dárek pouzdro, stojánek s integrovanou klávesnicí a stylus M-Pen. Osobně se mi líbí frajeřinka, že na hliníkový rámeček lze připevnit stylus M-Pen. Stylus na rámečku drží magneticky a díky tomu se i nabijí. Nemusíte se tedy starat o případné dobíjení a hledání volného konektoru na napájení. Jednoduše přicvaknete na vrchní část tabletu a máte o starost míň. Jako velký bonus vidím i přídavnou klávesnici. Bál jsem se jaké na ní bude psaní a musím uznat, že jsem byl mile překvapen. Klávesnice nemá moc velký zdvih, takže se tlačítka nevyklají a působí opravdu kvalitně. Navíc je vyrobena z velmi kvalitního materiálu a je velmi příjemná na dotek. Poté, co jsem si zjistil pár informací jsem zjistil, že oficiálně se toto příslušenství nedá v ČR koupit.

To je nejspíše pak také důvod, proč dodávaná klávesnice nemá české rozložení. Proto Vás možná jako první praští do očí, že se jedná o klasické QWERTY. Absence českých znaků mi naštěstí nevadí, naštěstí si poté můžete rozložení na klávesnici upravit přímo v nastavení, takže při psaní budete mít klasickou QWERTZ. Mám pocit, že Huawei dokonce prodává i písmenka na případně přelepení klávesnice. Navíc klávesnice slouží jako designový obal a stojánek zároveň, po rozbalení tabletu máte navíc možnost dvou ideálních úhlů naklonění displeje.

Rozložení klávesnice – Zdroj:Svět Huawei

Software:

Tady už to bude ohraná písnička a budu se malinko opakovat. Protože i tento tablet už nemá klasickou podporu Google služeb. MatePad Pro funguje na klasickém Androidu 10, nyní momentálně EMUI 10.1. Bohužel, případně bohu dík, to už záleží jen na Vás. Tady Obchod Play s aplikacemi nenajdete. Místo toho Vám Huawei buduje vlastní AppGallery, kam se každým dnem přidávají nové a nové aplikace.

Stále narážím na problém, kdy si většina uživatelů myslí, že když nejsou v zařízení Google služby, tak tím pádem v něm nenajdou ani aplikace typu Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp, Google Mapy, Chrome, YouTube atd. V tomhle ohledu je to jedna velká chyby. Tyto aplikace tam samozřejmě máte a jsou stejně jednoduše dostupné, jako v případě telefonů s Googlem.  Akorát místo dvou kliků v Obchod Play, uděláte dva nebo tři kliky v jiném obchodě.

Já osobně mám nejlepší zkušenosti s AppGallery, Petal Search a Aurora Store.


AppGallery: Je to obchod, který spadá přímo pod Huawei a Huawei zajištuje jeho provoz a kontroluje přidávání aplikací od ostatních vývojářů. Je to alternativa k Obchodu Play od Googlu.

Petal Search: Tuto aplikaci vydal Huawei několik měsíců poté, co vylepšil své služby HMS. Aplikace funguje jako klasický vyhledávač informací na webu, tak i jako vyhledávač aplikací. Do Petal Search napíšete jméno aplikace, které chcete a ona Vám najde následný zdroj, odkud se dá daná aplikace stáhnout.  Aplikaci Petal Search si stáhnete přímo v obchodě App Gallery.

Aurora Store: Tento obchod znám teprve krátce, ale dají se tam stáhnout aplikace jako Netflix, Pokemon Go, Call of Duty: Mobile, PUBG atd. Jedná se o to, že že jde o neoficiální klient pro Google Play. V praxi to znamená, že tento obchod nabízí stejné instalační soubory jako Obchod Play. Aplikace, které si instalujete, jsou tedy stejně bezpečné, jako kdybyste si je stáhli přímo z Google Play. Není tu riziko, že by cizí uživatel upravil instalační soubor a ten nahrál do obchodu, protože Aurora Store přistupuje přímo na servery Googlu.

Z hlediska bezpečnosti instalačních souborů můžeme říci, že Aurora Store je stejně bezpečný jako samotný Google Play.


Video z instalace aplikací pomocí Aurora Store:

Závěr:

Musím uznat, že nový MatePad Pro je z mého pohledu povedený tablet. Ať už po stránce displeje, zvuku, výkonu a výdrže baterie. Myslím, že je zcela jasné, kam Huawei s tímto produktem míří. Huawei se chce v tomto segmentu jasně postavit společnosti Apple a jeho modelu iPad Pro. Otázkou jde, zda na to má. Přece jenom jsou tu limity dané Androidem a ten určité výhody systému iOS zkrátka nemá. Pokud se zaměříme na hardware, tak tady už je to zcela jiné. Huawei vydal to nejlepší, co momentálně má v nabídce a s cenovkou 15999,-. tomu může jen málo produktů konkurovat a Huawei si je tohoto faktu vědom. Pokud si vyberete slevový kupón od Huawei, kde nabízí slevu 2000,-, tak tento tablet je se vším všudy za 13999,- Váš. (Odkaz na tablet)

Já osobně do tabletu nejspíše půjdu, opravdu se mi zalíbil a jeho využití je opravdu všestranné. Služby Google mě tu omezují ještě o poznání méně, než v případě mobilního telefonu, takže v tomhle ohledu není, co řešit. Osobně to vidím spíše tak, že Huawei MatePad Pro poslouží především současným majitelům telefonů Huawei. Protože spolupráce mezi produkty této značky tady funguje opravdu na jedničku. Jedná se o bezesporu o nejlepší tablet od této značky. Po jakém výrobci ale nakonec sáhnete, bude záležet čistě na vašich preferencích a zkušenostech.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj:Vlastní (Svět Huawei)

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *