Huawei Mate X2: Ohebný cvalík, který vás očaruje

Zdroj fotografie: Svět Huawei / Autor fotografie: Lukáš Drahozal

Když jsem začínal provozovat tento web, tak mě ani ve snu nenapadlo, že se dopracuji do fáze, kde budu testovat nové produkty. Web už provozuji přes dlouhé dva roky, a rukama mi prošla řada opravdu skvělých produktů, a musím se přiznat, že na jeden jsem se obzvláště těšil. Když společnost HUAWEI uvedla svůj první ohebný smartphone, tak jsem byl u vytržení. Je pravda, že model Mate X, a později vylepšený Mate Xs mi opravdu učaroval. Bohužel v tu dobu jsem ještě neměl možnost tyto telefony testovat, a doufal jsem, že se mi následující generace dostane do rukou. A když mi před pár dny zazvonil telefon s tím, že model Mate X2 je pro mě připraven, tak jsem neváhal ani chvilku, a šel jsem do toho.

Všichni víme, jaká je současná situace kolem HUAWEI a vlády USA. Když jsem před necelým rokem testoval model Mate 40 Pro, tak jsem uváděl, že se pravděpodobně jedná o poslední vlajkový model na nějakou dobu. A jak je vidět, měl jsem pravdu. Série P50 je odložena, a zatím v nedohlednu. A nástupce série Mate 40, Mate 50 byl odložen na příští rok.

Proto jsem rád, že se mi do rukou dostal model Mate X2, který je takovým silným odkazem, a dává nám jasně najevo, že se společnost HUAWEI nevzdává, a dokáže stále vyrobit kvalitní telefon. Skutečně velmi kvalitní, protože to, co nám HUAWEI naservíroval pod jménem Mate X2 je až neuvěřitelné.  Nyní se pohodlně usaďte, a vrhneme se na naší recenzi.

Nejdříve se podíváme na běžné tabulkové hodnoty, ať víte, jakou výbavu tento smartphone dostal. A musím podotknout, že je stejně špičková jako u modelu Mate 40 Pro.


HUAWEI Mate X2 – Specifikace

Rozměry:
Šířka: rozložený: 145,8 mm, složený: 74,6 mm

Tloušťka: rozložený: 4,4 mm – 8,2 mm, složený: 13,6 mm – 14,7 mm

Výška: 161,8 mm

Hmotnost: 295 g

Displej:

Vnitřní obrazovka: 8 palců – OLED, obnovovací frekvence až 90 Hz, dotyková vzorkovací frekvence 180 Hz, rozlišení 2480 x 2200 pixelů

Vnější obrazovka: 6,45 palce – OLED, obnovovací frekvence až 90 Hz, dotyková vzorkovací frekvence 240 Hz, rozlišení 2700 x 1160 pixelů

Procesor:

HUAWEI Kirin 9000 – Osmijádrový, 1 x Cortex-A77@3,13 GHz + 3 x Cortex-A77@2,54 GHz + 4 x Cortex-A55@2,05 GHz

Operační systém:

EMUI 11, který je postaven na Androidu 10

Paměť:

8 GB RAM + 256/512 GB interní paměť

Fotoaparát:

Zadní kamera:

50 MP Ultra Vision Camera (Wide Angle, f/1.9 aperture, OIS)

16 MP Cine Camera (Ultra-Wide Angle, f/2.2 aperture)

12 MP Telephoto Camera (3x Optical Zoom, f/2.4 aperture, OIS)

8 MP SuperZoom Camera (10x Optical Zoom, f/4.4 aperture, OIS), support AF

Přední kamera:

16 MP Selfie Camera (Wide Angle, f/2.2)

Baterie:

 o kapacitě 4400 mAh


Obsah balení:

Ani v tomto případě nepřijdeme zkrátka. Huawei má u svých balení nastavený jistý standart, kterého se stále drží. Balení vypadá opravdu pěkně, a černá krabička se stříbrným nápisem HUAWEI Mate X2 jen krásně podtrhuje ten detail. V balení najdeme obvyklé věci, na které jsme zvyklí. Krom samotného telefonu najdeme v balení také nabíjecí adaptér o výkonu 66W, napájecí kabel s USB-A/USB-C, sluchátka a jehlu na vyndávání šuplíku na sim kartu. Součástí balení bylo i plastové pouzdro na zadní část telefonu, ovšem nejsem si jistý, zda pouzdro není přibalováno pouze k testovacímu zařízení. U modelu Mate 40 Pro tomu tak bylo.

Vzhled a zpracování:

Ihned na začátek musím podotknout, že jsem se od začátku bál, jak pevná bude samotná konstrukce. Přeci jenom ohebné telefony jsou stále pořád něco nového, takže výrobci moc zkušeností s výrobou nemají. Ale byl jsem mile překvapen, protože rozkládací mechanismus, který je srdcem tohoto konceptu smartphonů byl perfektní. Nikde totiž nic nevrzalo, neškubalo, nezasekávalo. Až jsem byl sám překvapen, jak je otvírání a zavírání plynulé.

Vzhled samotného smartphonu působí skutečně prémiově. A je vážně jedno, jestli se díváte zepředu nebo zezadu. Na přední straně, najdeme v displeji klasickou „pilulku“, kde najdeme selfie kameru. Tento výkroj je řadou uživatelů proklínán a nenáviděn, ale díky tomuto prvku na první dobrou poznáte vlajkové zařízení od Huawei. Malinko mě na vnějším displeji mrzel široký černý okraj, který je na vlajkové telefony skutečně obrovský, a jeho přítomnost vás nemile překvapí. Pokud teda nejste majitelem iPhonu, v tom případě jste na to jistě zvyklý.

Když se podíváme na zadní stranu, tak jako první vás zaujme kamerový systém. Ten se velmi podobá tomu, který můžeme znát ze série P40. Telefon jsem na testování obdržel v černé lesklé barvě, a díky tomu telefon vypadal skutečně prémiově. Ovšem pouze do doby, než se ho někdo dotknul. Celá zadní strana byla jako jeden velký magnet na otisky prstů, naštěstí díky přibalenému pouzdru bylo po problému.

Je tady jedna věc, kterou musím společnosti Huawei skutečně pochválit. A tou je rozložení váhy u samotného telefonu. Jistě jste si na několika snímcích už všimli, že Mate X2 má klínový tvar. Když jsem to viděl poprvé, tak mi to moc nedávalo smysl. Ale když si to potom vyzkoušíte, tak je to skutečně k nezaplacení. Huawei zvolil tento tvar zcela záměrně, přeci jen telefon s váhou nějakých 300g, už je silně na hranici pohodlného užívání jednou rukou. Takže po rozložení telefonu vám těžší část zůstane v ruce, a telefon se dále od vaší ruky jen zužuje. Díky tomuto tvaru necítíte tolik váhu samotného zařízení, protože těžiště máte v dlani, a nemáte pocit, že se vám telefon převáží. Díky tomuhle můžete telefon pohodlně držet jednou rukou po dlouhou dobu, a neunaví se vám ruka.

Velkou poklonu musím také vyseknout čtečce otisků prstů, protože ta fungovala skvěle za každé situace. I když jsem měl zrovna umyté ruce ještě od vody, tak to otisk dokázalo bezpečně rozeznat. Je skvělé, že Huawei u tohoto modelu využil i možnost této čtečky. Kolikrát totiž otevřete telefon tak rychle, že se vám nestačí pomocí obličeje odemknout. Takže by se muselo otravně zadávat heslo, takto jen přiložíte prst na čtečku, a máte Mate připravený na práci.

Displej:

Huawei vždycky dbal na kvalitu displejů u svých produktů. V tomto případě tomu není samozřejmě jinak, a i tady nám nabídnul skvělé zobrazovače. Venkovní OLED displej má obří uhlopříčku 6,45 palců a rozlišení 2 700 x 1 160 pixelů. Pokud dáváte přednost vyšší obnovovací frekvenci, tak si i zde přijdete na své, Huawei zde osadil 90 Hz panel. Samotná dotyková vrstva na snímání vašich „rozkazů“ umí snímat doteky při 240 Hz.

Nyní se přesuneme k vnitřnímu displeji, který je také OLED a jeho úhlopříčka má pořádných 8 palců. Díky těmto rozměrům má vnitřní displej rozlišení 2 480 × 2 220 pixelů, a jeho obnovovací frekvence má také 90 Hz. Díky gamutu DCI-P3 se můžete u tohoto vnitřního displeje spolehnou na přesné podání barev. Je pravda, že na úvodní konferenci Huawei uváděl, že displej má optickou nanovrstvu, která má údajně minimalizovat odrazy světla. Toto nejsem bohužel schopen porovnat, protože jiný telefon s ohebným displejem jsem ve stejnou dobu na porovnání neměl.

Jistě vás zajímá samotný mechanismus, který ukrývá samotný displej.  Huawei pro tento model vyvinul speciální pant, který se v místě ohybu skládá sám do sebe, a díky tomu Huawei získal potřebný rádius ohnutí, aniž by došlo k poškození displeje. Je pravda, že v prvních chvílích, kdy s telefonem pracujete, tak máte při zavírání strach, aby například displej neprasknul. Je zřejmé, že vnitřní displej je nejcitlivější část tohoto telefonu, a při užívání je to také znát. Když po displeji jezdíte prstem, tak máte pocit takového „plastového“ dojmu. To není samozřejmě ničemu na škodu, a při užívání vás to nijak nelimituje. Jen je to zvláštní pocit, při ovládání smartphonu

Jako velké plus tady vidím to, že po složení telefonu. Není mezi displeji žádná mezera. Ani ta nejmenší, takže nemusíte mít strach, že když máte telefon v kapse, tak se vám mezi displeje dostane nepořádek. Ihned máte o starost míň, a nemusíte mít strach o zničení vnitřního displeje během nošení v kapse.

Zvuk:

Pokud jde o zvukový projev, tak tam Huawei na konkurenci posledních pár let vždycky ztrácel. V době, kdy většina konkurenčních smartphonů měla stereo zvuk, tak Huawei stále nabízel pouze mono. Byla to velká škoda, a až u série Mate 40 udělal Huawei změnu, a nabídnul nám kvalitní stereo i u mobilního telefonu. A u modelu Mate X2 neponechal nic náhodě.

Jsem rád, že se i u tohoto modelu Huawei držel osvědčeného konceptu, a reprodukci zvuku použil dva samostatné reproduktory. Hodně konkurenčních smartphonů to dělá tak, že mají jeden hlavní reproduktor na spodní straně telefonu, a jako druhý stereo reproduktor využívají klasický repráček na telefonní hovory. Co si budeme povídat, moc kvalitní poté zvuk není, ale stereo účel to splní dokonale. A navíc je to cenově výhodnější než do zařízení přidávat další reproduktor.

Zde tedy najdeme dva samostatné reproduktory. Jeden klasicky ve spodní části vedle nabíjecího konektoru, a druhý v té užší horní části. Nejspíše díky tomu, malinko utrpěla i kvalita zvuku. Mate X2 hraje hlasitě, čistě a bez výrazného z kreslení. Ale například model Mate 40 Pro měl zvuk mnohem čistější i při mnohem větší hlasitosti.  Samozřejmě tady je to zase dáno samotnou konstrukcí skládacího telefonu, protože někde ty ústupky být malinko musí.

I když tady najdeme malinko horší zvuk, než u modelu Mate 40 Pro, tak stále je kvalitnější a realističtější než například u iPhone 12 Pro, který vlastní moje žena. Případně u smartphonu Samsungu S20.

Samotný audio výstup přes USB-C mě velmi mile překvapil. Po připojení k audio sestavě vám smartphone nabídne plnotučnou hudbu, která je balzámem pro vaše uši. Nevím, zda Huawei použil jiný zvukový čip, případně si pohrál s nastavením, ale to, co leze z Mate X2 je neuvěřitelné. Tady je telefon o velký krok napřed před sérií Mate 40.

Baterie:

V této kategorii tohoto moc na bádání není. Model Mate X2 má stejnou baterii jako už několikrát zmíněný Mate 40 Pro. Celková kapacita baterky je totiž pouze 4400 mAh. Měl jsem malinko obavy, jak to bude s výdrží, protože přeci jenom život takový kolos z tak malé baterie nezní moc dobře. Skutečně jsem měl obavy, abych s telefonem vydržel aspoň jeden den.

Naštěstí jsem byl mile překvapen, a když jsem večer ulehával, tak jsem měl na baterce ještě kolem 50-55%.  A musím uznat, že telefon jsem nikterak nešetřil. Za den několik desítek telefonátů, stovky odchozích a příchozích zpráv, několik hodin sociálních sítí a brouzdání na webu. V tomhle směru věřím tomu, že mnozí uživatelé dají klidně i celé dva dny na jedno nabití. Na druhou stranu, pokud si pustíte nějakou náročnější hru jako například Fortnite, CoD, tak věřím tomu, že baterku vybijete do pár hodin.  

V balení u telefonu najdete 66W rychlo nabíječku, která je schopna nabít Mate X2 z 0 na 100% za necelých 50 minut. Takže i když během dne dáte telefon na nabíječku pouze na 5 minut, tak máte zásobu energie na několik dalších hodin.

Výkon:

Hlavním srdcem tohoto telefonu je procesor Kirin 9000, který už známe z dřívějších produktů od Huawei. Díky jeho 5nm technologii nabízí telefon dostatek výkonu, který popravdě snad ani nemáte šanci v mobilním zařízení využít. Navíc byl to první 5nm procesor na světě, který má v sobě integrovaný 5G čip. Dále je to čip, který má momentálně největší hustotu tranzistorů. Celkem jich tam najdeme 15,3 miliardy, jenom pro srovnání, tak společnost Apple ji na svém čipu A14 má pouze 11,8 miliardy. To je navýšení o nějakých 30% oproti konkurenčnímu Applu.

Je pravda, že jsem při testování nenarazil na žádné limity ohledně nedostatku výkonu. Telefon nezaváhá ani při složitějších operacích, případně při operaci s více okny. Celé tomu pomáhá také 8GB paměti RAM, která je v tomto případě plně dostačující.

Samozřejmostí je také plná podpora 5G sítí. Pokud se vám bude zdát vnitřní paměť 256GB malá, tak si ji můžete snadno rozšířit pomocí paměťové karty ve formátu NM. Máte možnost využít funkcí dvou sim karet, případně jedné sim karty a jedné NM karty.

Fotoaparáty:

Huawei u tohoto modelu vsadil na ověřenou kvalitu. A najdeme zde podobnou sestavu kamer, jako u menšího brášky Mate 40 Pro.  Sestava kamer je následující.

  • Hlavní 50MPx fotoaparát s RYYB maticí, světelností objektivu f/1.9 a optickou stabilizací
  • Širokoúhlá kamera s rozlišením 16 MPx a světelností f/2.2 sloužící i jako makro fotoaparát od vzdálenosti 2,5 mm
  • 12MPx fotoaparát s 3× optickým přiblížením se světelností f/2.4 a optickou stabilizací
  • 8Mpx fotoaparát s 10× optickým přiblížením (100× digitálním) se světelností f/4.4 a optickou stabilizací

Pokud se nepletu, tak se jedná zároveň o první ohebný smartphone, který získal periskopickou kameru. Je pravda, že díky silnějšímu tělu nemusel Huawei hledat kompromisy při umísťování fotoaparátů, protože místa měl skutečně mnoho.

Chtěl jsem udělat menší foto test, který by vám mohl přiblížit kvality fotoaparátu. Bohužel jsem měl telefon na zapůjčení krátkou dobu, tak na to nebyl čas. Pokud se mi telefon dostane ještě do ruky, tak pro vás ten foto test udělám.

Jen podle pár fotografií, co jsem udělal můžu říci, že fotí stejně kvalitně jako Mate 40 Pro. Za pár dní na webu vyjde recenze i na HUAWEI Watch 3, a snímky hodinek jsem zaznamenával pomocí Mate X2.

Software:

Tady budu velmi strohý, protože všichni víme, jak to nyní s Huawei doopravdy je. Díky americkým sankcím, ani tento model nemá Google služby. Tento smartphone stále běží na Androidu 10, a jeho nástavbě EMUI 11. Přišla mi řada dotazů, zda má tento smartphone už HarmonyOS. Bohužel jsem většinu z vás zklamal, protože zde nebyl přítomný.

Systém se tedy neliší od toho, který znáte ze svých smartphonů. Pokud se tento telefon dostane na evropský trh, a já doufám, že ano. Tak poté by měl dorazit podle zahraničních medií už i s HarmonyOS. Společnost Huawei s omezením bojuje po svém, a alespoň za mě musím říci, že se jí to skutečně daří. Stále rostoucí podpora a zastoupení HMS ve světě tomu krásně dopomáhá, a stále více uživatelů využívá telefony bez Google služeb.

Aplikace:

Stále narážím na názor, že nové smartphony bez Google služeb nemají základní aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp, Twitter, Netflix, atd… Tyto aplikace tam samozřejmě jsou a fungují naprosto stejně, jako když máte Huawei se službami Google. Jediný rozdíl je ten, že ty aplikace stáhnete z AppGallery, Petal Search nebo Aurora Store.  

Pokud jde o Google aplikace, tak Vám například nebude fungovat klasické YouTube, ale na to existuje aplikace YouTube Vanced. Ta vám nabídne ty samé možnosti, navíc je zcela bez reklam a může vám běžet i na pozadí. Nepůjde Vám samostatná aplikace Gmail, ale do Gmailu se můžete přihlásit například přes aplikaci Email, kterou máte předinstalovanou v mobilu. Například aplikace Google Maps vám bude fungovat normálně, akorát se nebudete moci přihlásit do svého Google účtu a takhle bych mohl ještě samozřejmě pokračovat.

Já tady nebudu říkat, že bez Google služeb se dá normálně žít a ani to nepoznáte. Nemůžu to říct, protože to není pravda. Pokud máte všechno nastavené přes Google, tak to pro vás bude velký problém. Myslím tím například Google drive, YouTube Premium, Google kalendář, Google Fotky, tak to bude pro vás citelná rána a věřím, že takové užívání telefonu bude pro vás velmi nepohodlné.

Pokud vám můžu doporučit jednu věc, tak to je, abyste zašli do vašeho nejbližšího prodejního místa, kde si nové modely bez Google služeb budete moci prohlédnout a případně i vyzkoušet. A věřím tomu, že Vám tam proškolený pracovník určitě rád ukáže, jak to s tím Googlem skutečně je. 

Kompletní fotogalerie:

Závěr:

Když se mi dostal telefon do ruky, tak první dva dny jsem ho skoro neotvíral. Všechnu práci jsem vyřídil na předním displeji, až jsem si říkal, jakou to má teda výhodu. Občas jsem si ho otevřel, když jsem brouzdal po netu, ale to bylo tak všechno. Ale čím více jsem telefon používal, tak jsem ho stále více a více užíval rozložený. Jakmile přiletěla nějaká zpráva například s odkazem, tak jsem na venkovním displeji rozklikl odkaz, a vzápětí jsem si Mate X2 rozevřel, a pokračoval v práci na velkém vnitřním. Už jsem to dělal zcela automaticky, po chvilce si totiž uvědomíte, jak je ten velký displej pohodlný.

I když nejsem ten typ, co má nějak extra velké ruce. Tak i psaní zpráv v otevřeném stavu bylo pohodlné. Ať při klasickém držení, kdy píšete palci, případně když je telefon položen na stole. Ovládání je zcela intuitivní, a věřím, že si každý brzy zvykne.

Je pravdou, že mě tento telefon skutečně okouzlil. I když musím přiznat, že mě malinko mrzí, že Huawei upustil od předchozího designu, kdy se displej otevíral ven. Působilo to více futuristicky, ale chápu Huawei, že přešel na tento styl je to mnohem bezpečnější a praktičtější. A může s ním v budoucnu více pracovat.

I když to píšu nerad, tak jsou tu dvě věci, které odradí případné zájemce. Tou první je absence Google služeb tento telefon není skutečně pro každého, a pokud jste silně provázán s Googlem, tak nemá smysl nad ním uvažovat. A dalším neméně důležitým faktorem bude cena. Dá se předpokládat, že v případě vstupu na náš trh se cena bude pohybovat kolem 60-65 tisíc korun. To už je skutečně velká cena za mobilní telefon.

Samozřejmě to chápu. Vývoj, využité komponenty a podobné věci. Proto cenu respektuji, a jsem si jistý, že se najdou lidi, kteří tu cenovku pochopí, a smartphone si zakoupí. Dlouho jsem rozmýšlel, jestli bych si takový smartphone sám zakoupil.  Když jsem zvážil všechna pro a proti, tak jsem si řekl, že ano, líbil by se mi. Ale spíš, něž utracené peníze za zakoupení telefonu by mě trápila jiná věc. A tou je strach, že bych ten telefon někde rozbil. A trnout, že mám v kapse telefon za 65 tisíc, a malé škobrtnutí mě o něj může připravit mě popravdě docela děsí.

Smartphone je to skvělý, a nabízí vám zcela nové možnosti, které jen tak nikde nenajdete. Tato technologie je stále zcela nová, proto je oproti jiným smartphonům i Mate X2 tak drahý. Věřím, že se jednou dostaneme do bodu, že tyto smartphony budou zcela běžné, a jejich cena bude například o 50% nižší.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

3 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *