HUAWEI Watch 4 Pro: Novinka, která přináší dlouho kýžené funkce

Zdroj: Svět Huawei

Před pár týdny se na náš trh dostaly nové chytré hodinky, které opět představila společnost Huawei. Tentokrát se jedná o nový model HUAWEI Watch 4 Pro. Je to nástupce velmi oblíbené řady Watch 3 Pro, která sklízela úspěchy v oblíbenosti po celém světě. Jak už název napovídá, tak se nám do rukou dostala vrcholná verze této uznávané série.

To by nebyl Huawei, kdyby si pro nás u této generace nenachystal nějaké novinky. Hodinky jsou opět vyrobeny z prvotřídních materiálů a vypadají skutečně luxusně. Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše a vrhneme se na samotnou recenzi. Jak už bývá zvykem, tak se ještě předtím mrkneme na zajímavé parametry těchto hodinek.


HUAWEI Watch 4 Pro – Specifikace

  • Rozměry: 47,6 mm x 47,6 mm x 12,9 mm
  • Obvod zápěstí: 140-210 mm
  • Váha hodinek bez řemínku: Přibližně 65 g (dále záleží na typu řemínku)
  • Displej: 1,5palcový LTPO AMOLED displej, 466 × 466 pixelů, PPI 310
  • Tělo hodinek: přední část: Titan, zadní část: nanokrystalická keramika, Ciferník: safírové sklo
  • Řemínek: Titanový (Tmavě hnědý kožený řemínek)
  • Senzory: Akcelerometr, Gyroskop, Kompas, Optický snímač srdečního tepu, Barometr, Senzor teploty, Senzor okolního světla, Senzor hloubky
  • Konektivita: GPS, Bluetooth 5.2, Mikrofon, Reproduktor, NFC
  • Voděodolnost: IP68, 5 ATM, potápění (do 30 metrů) (Tento výrobek splňuje požadavky normy EN 13319 pro potápěčské příslušenství)

Obsah balení: U Huawei prostě klasika

Po téhle stránce je na Huawei skutečně spoleh. Jeho balení vždy obsahují všechno důležité, takže nemusíte nic později dokupovat. Tady to platí také, takže nemusíte mít hned strach, že vám bude něco scházet.

V balení najdeme kromě hodinek také bezdrátovou nabíječku s koncovkou USB-A. Díky tomu je plně kompatibilní s vaším počítačem, případně nabíjecím adaptérem od vašeho mobilního telefonu. Jako poslední věc v balení naleznete náhradní články k řemínku. Díky tomu si můžete pohodlně upravit velikost řemínku podle vaší ruky.

HUAWEI Watch 4 Pro
Zdroj: Svět Huawei

Vzhled a zpracování: Skutečný elegán

Líbí se mi, že společnost Huawei si stále drží svůj jasný rukopis. Díky tomu jsou její hodinky velmi často rozeznatelné od konkurence. Dále je skvělé, že i u tohoto modelu Huawei drží designovou lajnu klasických hodinek. To krásně podtrhuje jejich eleganci a mnoho lidí na první pohled ani nepozná, že se jedná o chytré hodinky. Pokud tedy milujete klasický design hodinek, tak budete z tohoto modelu nadšeni.

Jak bývá u hodinek v této cenové kategorii zvykem, tak na výrobu posloužil opět prémiový materiál. Konkrétně u tohoto modelu Huawei sáhl po ověřeném leteckém titanu, který najdeme i na jiných jeho prémiových modelech. Díky tomu jsou hodinky slušně bytelné, ale také se pronesou. Jejich váha bez řemínku je 65 g, takže na drobné ruce už jsou skutečně znát. Pokud k tomu připočítáme řemínek, tak se dostaneme na 115 g.

Chápu, že design a jeho vnímání je čistě subjektivní věc, ale za sebe mohu říct, že je skutečně povedený. Vzhled je velmi čistý a elegantní. Například oproti modelu Watch Ultimate působí malinko futuristicky. Výhodou klasického designu je fakt, že skvěle padnou například k obleku na důležité obchodní jednání, a zároveň se vám budou hodit ke klasickému outfitu, když si půjdete sednout s přáteli jen tak na skleničku.

Zdroj: Svět Huawei

Jak už jsem zmínil výše, tak tělo hodinek a řemínek jsou z leteckého titanu. Jak je na tom ale zbytek? Spodní strana je vyrobena z nanokrystalické keramiky, která je odolná proti poškrábání a nárazům. Nyní nám už zbývá pouze displej, respektive ciferník. Ten je u tohoto modelu skutečně obří a jeho velikost je 1,5 palce. O ochranu tohoto displeje se tedy stará safírové sklíčko, které známe i z přechozích prémiových modelů. Vzhledem k tomu, že se jedná o safír, tak by teoreticky nemělo jít sklíčko poškrábat. Já osobně jsem se žádných škrábanců nikdy nedočkal, ale několik našich čtenářů nám psalo, že se jim safírové sklíčko na předchozích modelech poškrábat povedlo.

Zdroj: Svět Huawei

Možná to bylo tím, že na některá safírová skla se nanáší antireflexní vrstva, která eliminuje případné odlesky, které safírové sklo může vytvářet např. při přímém nasvícení hodinek. Nejúčinnější je antireflexní vrstva nanesená na vrchní straně skla, nevýhodou je zde možné škrábnutí této vrstvy, což může činit dojem škrábnutého safírového skla. Z tohoto důvodu se setkáváme s antireflexní vrstvou na spodní straně skla, která není tolik účinná jako vrchní (nepohlcuje odlesky tak efektivně jako vrchní vrstva), avšak nehrozí zde jakékoliv mechanické poškození. V některých případech sklíčko disponuje antireflexní vrstvou oboustrannou.

Zdroj: Svět Huawei

Hodinky mají na své pravé straně dva ovládací prvky. Je to už taková jistota, kterou známe z předchozích generací. Konkrétně se jedná o digitální korunku a klasické široké tlačítko. Osobně jsem digitální korunku používal minimálně, jelikož dávám přednost ovládání pomocí dotykového displeje. Vzhledem k jeho velikosti s tím nebudete mít žádný problém. Na druhou stranu, nutno říci, že haptická odezva korunky je na skvělé úrovni, a při ovládání je to při posunech v menu příjemně znát.

Displej: AMOLED obřích rozměrů

Stejně jako u modelu HUAWEI Watch Ultimate, tak i tady najdeme to nejlepší z oblasti displejů. Společnost Huawei vsadila na jistotu, a proto Watch 4 Pro nabídnou úžasný LTPO AMOLED displej. Díky tomu máte zaručeno, že budete mít kvalitní barvy, skvělé pozorovací úhly a neuvěřitelnou čitelnost na slunci. Displej nabízí neuvěřitelný maximální jas, který má svítivost až 1000 nitů. Díky této hodnotě je displej krásně čitelný i na silném poledním slunci.  

Zdroj: Svět Huawei

Pokud jste milovníky režimu Always-On, tak ten tu najdete samozřejmě také. Dobře fungovala i funkce automatické regulace jasu, která pracovala skutečně bezchybně. Jak už jsem psal výše, tak displej nabízí velikost 1,5 palce. Rozlišení zobrazovacího panelu je 466 × 466 pixelů při 310 PPI.

U některých předchozích generací byl občas problém, že Huawei nenabídl patřičně zajímavé ciferníky k dané sérii. Nyní je tomu jinak, a společnost nabídne svým uživatelům širokou škálu zajímavých a skutečně krásných ciferníků.

Výdrž baterie: Největší změna, která nás mrzí

Jestli jste majitelem předchozích hodinek společnosti Huawei, tak budete jistě navyknutý na dlouhou výdrž na jedno nabití. Tady se odehrála celkem razantní změna, která mě nepotěšila, a věřím, že se nebude líbit ani vám. Většinou se modely hodinek od Huawei pohybují s výdrží kolem 12-14 dní. U Watch 4 Pro na takovou výdrž zapomeňte. Klasická výdrž se pohybuje kolem 4-5 dní. Pokud si pustíte úsporný režim, tak se dostanete na nějakých 20-21 dní.

Nabití hodinek z 0 do 100 % vám zabere přibližně 90 minut. Nutno ale podotknout, že postačí pouhých 15 minut k tomu, aby vám hodinky vydržely nabité celý den. Důvod této razantní změny ve výdrži neznáme. Možná bylo Huawei nuceno sáhnout po menší baterii z důvodu úspory místa.  

Systém a uživatelské rozhraní: HarmonyOS se pomalu rozkoukává

Stejně jako u předchozích modelů hodinek, tak i tady najdeme vlastní operační systém společnosti Huawei, HarmonyOS. Na prostředí a optimalizaci tohoto systému si můžeme všimnout, že si společnost dala hodně práce, aby systém dotáhla do takto finální podoby. V současnosti je tento systém rovnocenný se svými soupeři.

Jsem rád, že HarmonyOS je velmi jednoduchý, a zapadá do předchozí koncepce systémů u nositelných zařízení. Proto je vzhled systému podobný tomu, který známe z LiteOS z dřívějších dob. Díky tomu si po pár minutách s hodinkami rozumíte a víte, co kde přesně najdete. Takže věřím tomu, že při manipulaci v menu, a mnoha nastaveních nebudete mít žádný problém.

HUAWEI Watch 4 Pro
Zdroj: Huawei

U tohoto modelu najdeme konečně jednu z nejočekávanějších funkcí! Můžete nově odepisovat pomocí klasických SMS, ale i dalších aplikací jako Messenger, WhatsApp, Viber nebo Instagram. Když se vám na hodinkách ukáže notifikace o příchozí zprávě, tak ji jednoduše rozkliknete a můžete odpovídat. Buď si vyberete klasicky z předvolených odpovědí nebo si jednoduše přepnete na klávesnici. Dále se vám na displeji zobrazí plnohodnotná klávesnice a můžete spokojeně odepisovat. Na výběr máte k dispozici i možnost vkládání emotikonů, nahrávání mluvené zprávy, případně i integrovaný překladač, který vám příchozí zprávu z cizího jazyka přeloží na ten váš. Konečně je tento problém ohledně zpráv skutečně vyřešen, a společnost Huawei vyslyšela volání svých zákazníků.

Dá se předpokládat, že přidání funkce odepisování pomocí hodinek bylo vyřešeno aktualizací systému HarmonyOS. Například HUAWEI Watch Ultimate, které jsem testoval několik týdnů zpět, tuto funkci neměly.

Když se problém s odpověďmi podařilo vyřešit, tak budeme doufat, že se podaří ještě vyřešit placení hodinkami. V současnosti s těmito hodinkami stále nelze provádět bezkontaktní platby pomocí NFC. To je asi ten největší problém, který bude řadě uživatelů vadit. Pravdou je, že už delší dobu slýcháme, že se v současnosti pracuje na aplikaci Curve do hodinek Huawei. Aplikace je již ve vývoji, a údajně se čeká na různé certifikace. Faktem ale zůstává, že tuto informaci už slýcháme minimálně dva roky. Kdy se dočkáme finální aplikace nikdo netuší.

HUAWEI Watch 4 Pro
Zdroj: Svět Huawei

Když pomineme to nedostupné placení mobilem, tak je tady menší záchrana ve formě eSIM. Ta je tady konečně podporována, takže můžete vyrazit do světa bez svého mobilního telefonu. Můžete využít celkem dvě možnosti. Buď se rozhodnete sdílet jedno číslo na dvě zařízení, nebo si necháte udělat na hodinky novou eSIM s vlastním číslem.

Aplikace Zdraví: Klasika se zajímavou novinkou

Aplikace Huawei Zdraví je skutečně přehledná, čistá a intuitivní. I když je tato aplikace skvělá, tak pro majitele jiného telefonu, než je Huawei, může být noční můrou. Pokud totiž nevlastníte telefon od společnosti Huawei, tak ji budete muset samostatně doinstalovat. Jsou dvě možnosti. Buď si do vašeho Android smartphonu nainstalujete obchod AppGallery a následně z něj samotnou aplikaci Huawei Zdraví. Nebo na každém novém produktu od Huawei najdete na krabičce QR kód, který si naskenujete a automaticky se vám spustí stahování aplikace Huawei Zdraví.

Zdroj: Huawei

Z Obchodu Google Play si aplikaci Huawei Zdraví už nestáhnete. Byla totiž před několika týdny smazána. To vše kvůli obchodnímu embargu ze strany USA. Proto se tedy musí aplikace Huawei Zdraví stáhnout přímo z obchodu AppGallery, případně pomocí QR kódu. Pokud máte zařízení s iOS, aplikaci Huawei Zdraví v AppStore stále najdete.

Sportovní aktivita a sledování zdraví: Silná stálice, která dělá radost

U těchto chytrých hodinek najdete desítky sportovních aktivit, kde si budete moci vybrat tu vaši. Máte tady klasické aktivity, jako je například chůze, běhání, jízda na kole a plavání. Případně pokud jste náročnější, tak tu můžete najít například golf, rybaření a také nádechové potápění do hloubky až 30 metrů. Stejně jako například u modelu Watch GT 3 Runner, tak i tady najdete váš osobní běžecký trénink, který bude připraven na míru vašim potřebám.

Jestli vás zajímají zdravotní funkce, respektive jejich měření, tak i tady budete spokojeni. U tohoto modelu najdeme měření EKG, sledování okysličení krve (SpO2), měření tepové frekvence, měření délky spánku a jeho kvalitu. Novinkou je funkce, která měří kornatění tepen.

Nově tu také najdete funkci „Rychlého přehledu zdraví“. Tato funkce sleduje sedm klíčových indikátorů najednou, včetně srdeční frekvence, úrovně SpO2, přehledu dýchání a kardiovaskulárního zdraví, jejichž výsledky lze vytisknout a sdílet. Je to zajímavá novinka, která vám ukáže zajímavé informace o vašem zdravotním stavu.  Například u přehledu dýchání máte možnost respirační kontroly. Ta si nahraje váš kašel, případně sípání a nabídne kroky ke zlepšení vašeho stavu nebo doporučí návštěvu lékaře.

Nově aplikace Zdraví nabízí zajímavou novinku. Pokud to ještě nevíte, tak si můžete v této aplikaci nastavit například s vlastní rodinou sdílené sledování zdravotních údajů a sportovních aktivit. Hodinky série WATCH 4 se v tomto ohledu postarají o celou rodinu. Hodinky upozorní vždy, když je srdeční frekvence a SpO2 rodinných příslušníků abnormální, a dokáží zjistit, zda některý člen rodiny není v pořádku, poskytnutím automatického kontextového okna nouzového volání. Což mu může v nepříjemné situaci zachránit i život.

HUAWEI Watch 4 Pro
Zdroj: Huawei

Cena a dostupnost: Cenový rozptyl je veliký

Tyto chytré hodinky jdou u nás do prodeje ve třech verzích. Respektive dva modely HUAWEI Watch 4 Pro a jeden model HUAWEI Watch 4. Cenové rozpětí je celkem zajímavé, tak se na něj podíváme. Základní model HUAWEI Watch 4 přichází na náš trh s cenovkou 9 999 Kč. Další model je HUAWEI Watch 4 Pro Classic, který místo řemínku z titanu nabídne klasický kožený řemínek. Tato verze hodinek vyjde na 12 999 Kč. Jako poslední je námi testovaný model HUAWEI Watch 4 Pro Elite, který vychází na 14 999 Kč. Ke všem hodinkám je dárek a to v podobě sluchátek HUAWEI Freebuds 5i.

Závěr: Jak se nám HUAWEI Watch 4 Pro líbí?

Hodinky přináší oproti své předchozí generaci pár novinek. Líbí se nám lehce poupravený design, který pravděpodobně ukazuje designový jazyk společnosti Huawei na příštích několik zařízení. Hodinky jsou skutečně povedené, a vzhledem k tomu, že se podařila vyřešit funkce odepisování na příchozí zprávy, tak máme z jedné poloviny vyhráno.

Nyní už stačí vyřešit funkci bezkontaktního placení, a valná většina uživatelů bude maximálně spokojena. Pomalými krůčky se blížíme k plnohodnotnému využívání funkcí hodinek od Huawei, a to s velkým nadšením vítáme. Díky podpoře eSIM nemusíte mít u sebe například při běhání mobilní telefon a přesto budete stále na příjmu. Další věc, která dělá hodinky mnohem uživatelsky přívětivější.

Jediný problém, kde může Huawei narazit, je cena. Stále se bavíme o hodinkách, která nemají tolik funkcí jako některé konkurenční modely, proto může být cena téměř 15 tisíc korun pro někoho hraniční a radši sáhne po konkurenci. Na druhou stranu jsme svědky toho, jak se Huawei postupně mění k lepšímu, a nové funkce stále přibývají.


Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.

Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop

HUAWEI Watch 4 Pro na Zboží.cz

HUAWEI Watch 4 Pro
Zdroj: Zboží

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 3

Zatím nehodnoceno.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *