Recenze Oppo Find N2 Flip: Véčko, které si zamilujete
V naši redakci jsme testovali Oppo teprve dvakrát, a tak jsme byli šťastní, když k nám přišel třetí model v podobě skládacího smartphonu Oppo Find N2 Flip. Ten vypadá minimálně dle specifikací velmi zajímavě. Nabízí plno různých funkcí a v podstatě vypadá jako něco bezchybného, ale je tomu opravdu tak? To si povíme v této recenzi.
Rozměry: | Rozložený: 166,2 x 75,2 x 7,5 mm |
Displej: | Vnitřní displej: LTPO AMOLED, 6,8 palců, obnovovací frekvence 120 Hz, rozlišení 1080 x 2520 pixelů, vnější displej: AMOLED, 3,26 palců, rozlišení 382 x 720 pixelů |
Procesor: | MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) |
Fotoaparát: | 50 MP hlavní senzor, 8MP ultraširokoúhlý, 32MP selfie kamerka |
Pamět: | 8 GB RAM + 256 GB interní pamět |
Operační systém: | ColorOS 13 postavený na Androidu 13 |
Konektivita: | 2G, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, Bluetooth, NFC |
Baterie: | 4300 mAh s podporou 44W drátové nabíjení |
Cena: | Okolo 21 000 Kč |
Obsah balení: Vše důležité? Ne, ještě víc!
Poslední roky se nám balení u smartphonů začíná ztenčovat. To bohužel není kvůli tomu, že by byly nabíječky čím dále menší, ale spíše tím, že je výrobci z „ekologických“ důvodů už nedávají k telefonům do balení. S touto šarádou začal Apple, kterého následoval Samsung či Sony. Čínští výrobci se toho moc nechytají, což mi samotné Oppo při rozbalení potvrdilo.
V balení jsem našel vše důležité, jmenovitě 66W nabíjecí adaptér, ačkoli lze telefon nabíjet pouze 44W nabíjením, nabíjecí kabel s koncovkou USB-C, manuál, plastový kryt a redukci, která vám z klasického konce kabelu (USB-A) udělala port USB-C. V tomto ohledu nemám Oppu co vytknout. Ba naopak ho můžu jen chválit a tajně po večerech doufat, že to tak zůstane a nebude následovat trend ostatních.
Vzhled a zpracování: Oppo Find N2 Flip vypadá skvěle
Skládací smartphony jsou velmi specifické. Je jasné, že pokud se vám skládačky nelíbí jako celek, tak to pro vás žádné terno nebude. Ale když zůstaneme v té rovině, že proti skládačkám nic nemáte, tak nebudete mít s Flipem snad žádný problém. Je elegantní, krásně se mu blyští záda a když ho zohnete, tak tam uvidíte nápis „Oppo“, který jen podtrhuje to, kdo tento tento telefon vyrobil.
Vepředu na telefonu nalezneme malý displej, o kterém si něco řekneme za chvíli. Vedle tohoto displeje jsou pak dva snímače – hlavní a ultraširokoúhlý. Musím poznamenat, že kdyby byl displej přes celou přední stranu, tak by to vypadalo mnohem lépe, ale to bohužel nejde.
Smartphone jsem měl v černé barvě a když jsem ho dal na sluneční paprsky, tak neskutečně vynikla ta blyštivá záda. Popravdě musím dokonce i přiznat, že jedna z mých spolužaček mě dokonce poprosila, abych ji s novým Flipem natočil. Tak elegantní telefon to je. Avšak z reakcí lidí okolo mě bych řekl, že véčka jsou vhodnější pro mladší generaci lidí. Ta starší ten ohýbací efekt vůbec neřešila. Nicméně, ať už jsem vešel do jakékoli místnosti, tak jsem vždy byl středem pozornosti, což běžně nebývám.
Na pravé straně telefonu zepředu nalezneme kolébku hlasitosti a tlačítko napájení. Když jsem měl telefon v obalu, tak se na mé poměry kolébka docela dost kymácela ze strany na stranu. Obě tlačítka jsou umístěna trochu výše, než je zvykem, ale to je dáno rozložitelností telefonu, takže v tomto opět nevidím problém. V samotném tlačítku napájení je umístěna čtečka otisků prstů, na kterou je spoleh, i když máte trochu zpocené prsty.
Kdybych měl vzhled a zpracování telefonu shrnout do pár slov, tak bych řekl prostě a jednoduše tohle – elegantní, zábavný, stylový a příjemný. Na škodu jsou jen trochu větší rámečky u displeje, ale není to nic, s čím by se nedalo žít s tím, že za to může opět rozložitelnost telefonu.
Displej: Není bez much, ale ani s problémy
Displeje jsou u skládacích telefonů asi ty nejkontroverznější části. Často se probírá, kolik ten ohyb v displeji vydrží apod. Já s ním mám dobré zkušenosti, ale musím samozřejmě podotknout, že jsem ho měl pár dní. Každopádně pant nevrzal a nedělal ani žádné další problémy, které by mě mohly byť jen trochu znepokojovat.
Určitě největším problémem pro potencionálního uživatele bude to, že displej má mnohem světlejší barvu v místě ohybu než jinde na displeji. Avšak abych to uvedl na pravou míru, tak světlý pruh uvidíte maximálně při skládání telefonu. Při běžném používání není vidět, ale cítit. Když se člověk na ten pruh opravdu zaměří při běžném projíždění sociálních sítí, tak si ho možná dotykem někdy všimne, ale uživatelsky je jeho nenápadnost velmi přívětivá.
Co možná někoho překvapí, tak je samotná velikost displeje, který je opravdu dlouhý. Nicméně není to nic, na co si nezvyknete v rámci pár dní používání. Jde na něm jednoduše poznat, že je větší než displeje u klasických smartphonů, ale zároveň to není moc výrazné. Na škodu jsou spíše mnou zmíněné rámečky v kombinaci s fólií. Často se stává, že se mezi to dostane nějaký prach, který se pak dává složitě pryč. Každopádně já jsem to vždy včas vyfouknul, ale bohužel nejde vyfouknout vše a pak se to v mezeře mezi rámečky a fólií hromadí.
Na přední straně naleznete mini displej s velikostí lehce přes 3 palce. Ten je velmi dobrým pomocníkem při mnoha různých situacích. Například si díky němu pořídíte kvalitní selfie za pomocí hlavního fotoaparátu. V mini displeji totiž uvidíte náhled hlavního snímače. Dále můžete na tomto malém displeji rychle odpovídat na zprávy nebo brát či ukončovat hovory. Je tam plno možností, které běžný člověk ocení.
Ač to možná bude znít pro mnohé nepochopitelně, tak já na tomto malém displeji nejvíce ocenil interaktivního mazlíčka, kterého Oppo zmiňuje i na svých stránkách. Na výběr bylo hned ze šesti zvířat s tím, že jsem si vyzkoušel křečka a ptáka. Oba dva mazlíčci mě neskutečně bavili a líbilo se mi, že si s nimi Oppo opravdu vyhrálo. Mazlíček totiž zpravidla dělal to, co vy. Takže když jsem poslouchal písničky, on taky, když jsem fotil, on taky, když jsem jedl, tak hádáte správně – on taky. Je zřejmé, že z části funguje i na základě času, a tak v noci pravidelně spí. Někdo to může vnímat jako blbost, ale já to vnímám jako příjemné rozptýlení, které není na škodu.
Baterie: Nabíjení rychlé, vybíjení ještě rychlejší
Tady se dostáváme do části, ve které budu sice málo, ale nejvíce kritický. Nebudu vám v ničem lhát – baterie a její výdrž mi přišly jako nejslabší články celého telefonu. Stačilo být pár hodin v kuse s rozsvíceným displejem a už bylo zle. Ráno jsem telefon nabil, strávil ráno a dopoledne ve škole a v jednu jsem viděl, že jsem měl 30 %, a to bylo prosím pěkně teprve lehce nad polovinou dne.
Útěchou mělo být rychlé nabíjení, ale nevím, čím to bylo, že ani to mi nepřišlo zas tak moc rychlé. Dokonce jsem měl pocit, že se i můj Huawei P40 Pro s 40W nabíjel rychleji než Flip od Oppa. To je za mě promarněná příležitost, protože by jistě mnoho uživatelů ocenilo, kdyby Oppo malou výdrž kompenzovalo rychlým 66W nabíjení.
Výkon: Vychytaný, vyvážený a bez problémů
O výkon se u tohoto modelu stará MediaTek Dimensity 9000+, který v kombinaci s Oppem tvoří super dvojici. Za celou dobu se mi telefon ani jednou nezasekal, systém byl plynulý a přechod mezi aplikacemi naprosto svižný. Dovolím si tvrdit, že celková odladěnost systému byla ještě lepší než u Oppo Reno 10 5G, který jsem zkoušel v srpnu.
Jako klasicky jsem nové Oppo vyzkoušel na hry FIFA Mobile a Pokémon Unite. S oběma hrami si telefon poradil bezproblémově i přesto, že jsem hrál na nejvyšší detaily. Je pravdou, že se možná trochu zahřál, ale to je pochopitelné, když mu dáváte záměrně hodně zabrat. Během běžného používání jsem zahřátí nezaznamenal ani jednou, a to ani během focení.
Takže jestli jste měli o MediaTeku nějaké pochyby, tak je vymažte, a to minimálně v kombinaci s Oppem, které mě přesvědčilo, že by byly neoprávněné. Je možné, že nějaký výrobce třeba špatně odladí svůj telefon pro procesor od MediaTeku, ale to u Oppa zřejmě nehrozí, což mi dělá radost. Vždy jsem preferoval MediaTek před Qualcommem.
Fotoaparáty: Neurazí, ale ani neposedí na zadek
Jak je u véčkových telefonů zvykem, tak i tohle má jen dva snímače, se kterými si na běžné focení vystačíte. Skládací telefony nejsou na trhu od toho, aby měly nejlepší fotoaparáty ze všech. Jejich kouzlo dělá něco jiného, ale i tak je příjemné vidět, že se Oppo snaží.
Hlavní snímač podává skvělé výkony, jak ve dne, tak v noci. Během dobrého světla jsou snímky kvalitní a zpracování fotografie po vyfocení není natolik výrazné jako u jiných značek. Barvy jsou realistické, a když si pořízený snímek hodíte na své sociální sítě, tak nikdo nebude o kvalitě fotografie pochybovat. Větší kámen úrazu je focení v noci, kdy Oppo opět nějak výrazně do přirozenosti fotografie nezasahuje. To může mít za následek někdy špatnou barvu světla a jemné rozmazání v místech, kde je větší stín. Celkově bych ale řekl, že hlavní snímač podává kvalitní výkon, a ač není nejlepším, tak se za své výkony nemusí stydět.
Ultraširokoúhlý snímač je fajn, ale jde na něm vidět, že v tom telefonu není od toho, aby byl něčím, čím se případný uživatel tohoto smartphonu bude chlubit. Některé snímky často ztrácí ostrost, až mohou věci v nich začít splývat do sebe. Opět záleží na kvalitě světla a stabilitě ruky. Dost to jde poznat na třetí fotografii.
Software: Všechno jde bez problémů
Pro někoho by mohl být ColorOS špatným operačním systémem. Každopádně si dovoluji tvrdit, že je tento systém víc propracovaný než systémy od konkurence. Pojmenování v systému jsou správná, a celkově, když něco potřebujete, tak si to v nastavení docela jednoduše najdete. Za mě je u každého důležitá intuitivnost, a tu ColorOS 13 rozhodně má.
Také se mi líbí některé nativní aplikace, jako je poznámkový blok nebo kalkulačka. Co už ale spíše uživatele naštve tak to, že je systém plný předinstalovaných aplikací. Nějak tak nevěřím tomu, že někdo využije takový Joom, který ani nevím k čemu slouží popravdě. Spíše mě překvapilo, že nebyl ve Flipu předinstalovaný rovnou TikTok, který je u čínských společností docela stálicí.
Závěr: Oppo Find N2 Flip je pro všechny, kteří mají rádi inovace
Oppo udělalo už kus cesty ve své historii a Oppo Find N2 Flip to jen potvrzuje. Je to zajímavý telefon, který uživateli nabízí hned několik možností v rámci svého hardwaru, ale také softwaru. Já si jeho testování užil. Ukázal mi zase nové možnosti dnešních smartphonů, které se zdají v tuhle chvíli už neuvěřitelné.
Oppo Find N2 Flip je komplexní telefon a skvělý parťák do kapsy, o kterém nebudete skoro ani vědět. V Česku se cena tohoto modelu pohybuje okolo 21 000 Kč. To za mě není vůbec špatná suma, za kterou dostanete super telefon s něčím víc, než co jsou klasické obyčejné telefony.
Pokud vás tento produkt zaujal, tak naši recenzi najdete také na portálu Zboží.cz. Tam si navíc můžete najít na kterém eshopu bude produkt nejlevnější a zároveň si zjistit důležité informace o daném obchodě.
Najdi si nejnižší cenu a nejbezpečnější eshop
Autor: Adam Vilkus
Zdroj: Svět Huawei, gsmarena.com, gsmarena.com (2)