I přes trvající válku na Ukrajině se Rusko a Spojené státy dohodli na pevné spolupráci ve vesmírném programu

Rusko
Autor: Pixabay / Zdroj: Pexels

Ruská státní kosmická agentura Roskosmos oznámila, že prodlouží svůj program křížových letů s NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) do roku 2025. Program funguje od roku 2011 a umožňuje ruským kosmonautům a americkým astronautům cestovat na ISS na lodích druhé strany.

Program umožňuje ruským kosmonautům cestovat na ISS na amerických kosmických lodích a americkým astronautům cestovat na ISS na ruských kosmických lodích. Od zahájení programu před 12 lety byl několikrát prodloužen. Poslední prodloužení umožní oběma zemím pokračovat ve spolupráci na ISS a sdílet zdroje a odborné znalosti. USA uvalují na Rusko sankce na několika frontách a mnoho amerických společností se dokonce z Ruska stáhlo. V oblasti ISS se však oběma zemím podařilo ve spolupráci pokračovat.

Díky prodloužené spolupráci se můžou obě mocnosti dále podílet na vývoji nových technologií a provádění vesmírných pokusů. Je otázkou času, zda se tato spolupráce prodlouží i po roce 2025.

Význam rozšíření programu

Prodloužení programu vzájemných letů mezi Ruskem a NASA je významné z několika důvodů. Zaprvé umožňuje oběma zemím pokračovat ve spolupráci na ISS. Jedná se o zásadní výzkumnou platformu pro studium účinků dlouhodobých kosmických letů na lidský organismus. Je rovněž důležitá pro provádění experimentů v mikrogravitaci. Zadruhé to dokazuje, že Rusko a Spojené státy mohou i přes politické napětí spolupracovat na vesmírných projektech. V neposlední řadě zajišťuje, že ISS bude i nadále obsazena mnohonárodní posádkou, což je nezbytné pro udržení provozu stanice a provádění výzkumu.

Program vzájemných letů mezi Ruskem a NASA k ISS byl prodloužen do roku 2025. Jedná se o významný posun v kosmickém průmyslu. Umožňuje oběma zemím pokračovat ve spolupráci na ISS a sdílet zdroje a odborné znalosti. Ukazuje také, že Rusko a Spojené státy mohou i nadále spolupracovat na vesmírných projektech navzdory politickému napětí, které teďko zužuje svět po vypuknutí konfliktu na Ukrajině.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, phys.org

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *