Jaké technologie se používají ve válce na Ukrajině? Některé možná překvapí

Technologie kompasu
Autor fotografie: Dima Goroziya / Zdroj fotografie: Pixabay

Z historie víme, že válku většinou vyhrála strana, která dokázala využít nejnovější technologie. Již v roce 1415 se anglický král Jindřich V. dokázal zmocnit v bitvě u Agincourtu Francouzů díky svým lučistníkům. Využívali novou technologii na výrobu luků, která jim je pěkně prodloužila, což byla velká výhoda. V tom samém smyslu se vede válka na Ukrajině. I tam celou válku může rozhodnout technologie.

Ačkoli velké technologické společnosti podnikly kroky, aby znemožnily Rusku přístup k sociálním sítím, tak stejně hrají pořád důležitou roli. První věci je propaganda a dezinformace. Je totiž pravdou, že sociální média mají mnoho způsobů využití a existuje nespočet účelů, pro které mohou být použity.

Válka na Ukrajině je bezesporu tou největší internetovou válkou v historii. Prostřednictvím TikToku, Facebooku, Twitteru či Instagramu můžete sledovat různá videa z bojiště. Tato válka rovněž změnila způsob, jakým velké technologické společnosti podnikají a vydělávají peníze. Vlády celého světa využívají sociální sítě k propagandě, zastrašování svých kritiků nebo jen prosazování svých programů. Aktivisté je zase využívají k mobilizaci svých stoupenců a organizování masových akcí proti vládám.

Jsou sociální sítě neutrální?

Technologické společnosti uváděly, že neutrální jsou a pouze přenáší informace. Nenesou tedy odpovědnost za obsah. Přestože byl na Twitter a Facebook vyvíjen tlak, který je obviňoval z napomáhání popíračů holocaustu, tak Facebook začal jednat až v roce 2020. To mazal Fake News o Covidu-19, teď je maže o válce na Ukrajině.

Nicméně, Facebook není jedinou společností, která se takto zachovala. YouTube zablokoval ruská státní média, a to ve chvíli, kdy odstranil více než 1000 ruských kanálů a 15 000 videí. Facebook zablokoval oficiální ruské stanice RT a Sputnik, ale pouze v Evropě. U ruských účtů také nefunguje monetizace a reklamy. Twitter omezil reklamu na Ukrajině a v Rusku. Rovněž snížil viditelnost tweetů vydaných ruskými státními médii.



Vlády kontrolují technologické společnosti

To není bohužel žádná novinka. Například v Nigérii byl Twitter pozastaven na 7 měsíců. Jeho provoz byl obnoven až poté, co společnost otevřela pobočku v zemi a začala vytvářet „kodex chování“ s tamní vládou.

V roce 2010 byl v Číně zablokován Facebook i Google, takže si to Čína nahradila aplikacemi Wechat, Weibo a dalšími. Rovněž si vytvořila i svůj software HarmonyOS, který má nahradit Android. V Rusku se nyní děje to, že tam byl zakázán Obchod Play. Takže si Rusko jednoduše vynalezlo svůj obchod na hry.

Ukrajina nám předvedla opravdu vynalézavost, když komerční technologie přeměnila na vojenské. Použila 3D tiskárny k přidání ocasních ploutví na protitankové granáty ze sovětské éry. Výsledkem je, že granát za 100 dolarů je schopen zničit ruská vozidla za miliony korun. Ukrajinská společnost Primer, která obchoduje s umělou inteligencí, upravila svou komerční službu přepisu a překladu tak, aby mohla porozumět zachycené ruské komunikaci a upozornit na to ukrajinské síly.

Když se podíváme na vesmírné technologie, tak jsme mohli vidět civilisty zavražděné na zemi apod. Rusko na tyto snímky reagovalo tak, že jsou falešné a danou oblast opustilo již 30. března. To se řadí mezi další technologie, které jsme kdysi neměli.

Komerční technologie ve válce

Společnost Airbnb na pronájem domů nabídla bezplatné a dočasné ubytování až pro 100 000 uprchlíků z Ukrajiny. Pomocí charitativních akcí a kryptoměn získala ukrajinská vláda 13 milionů dolarů. Rusko tento způsob využilo ještě lépe. Podle oficiálních údajů drží kryptoměny v hodnotě 200 miliard dolarů. To je 12% ze všech kryptoměn na světě. Dalších 17 milionů Rusů nějakou kryptoměnu vlastní. Ne náhodou je Rusko třetí zemí na světě, co se bitcoinových sítí týče. Po sankcích Putin vyzval k využití přebytečné energie na těžbu kryptoměn. To je důvod, proč na mnoho Rusů nemají sankce vliv.

Nová aplikace technologie rozpoznávání obličeje

Ukrajina rovněž používá software pro rozpoznávání obličeje na bázi umělé inteligence k identifikaci zabitých ruských vojáků a informování rodiny o jejich smrti. Vicepremiér, Mikhail Fedorov uvedl, že Ukrajina využívá Clearview AI. Ten objevuje na základě obličeje ruské vojáky na jejich sociálních sítích.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizchina.com

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *