Ukrajina přestává dodávat neonový plyn, který je nezbytný pro výrobu čipů. Rusko může srazit čipový průmysl na kolena
Dva hlavní ukrajinští dodavatelé, kteří představují asi polovinu celosvětové produkce neonového plynu v polovodičové kvalitě, ukončili činnost, protože Rusko zesílilo svůj útok na Ukrajinu. Jak předpovídají různí analytici, mohlo by to vést k vyšším cenám čipů a nedostatku polovodičů. Důvodem je, že neonový plyn je důležitou surovinou pro výrobu čipů.
Údaje společnosti Techcet ukazují, že dva hlavní dodavatelé neonového plynu na Ukrajině, Ingas a Cryoin, poskytují 45 % až 54 % světového neonového plynu polovodičové kvality. Techcet odhaduje, že celosvětová spotřeba neonového plynu na výrobu čipů v loňském roce činila asi 540 tun. Neonový plyn je nezbytný pro lasery používané při výrobě čipů.
Dva hlavní dodavatelé neonového plynu zastavují výrobu. Rusko tímto útokem ovlivnilo další odvětví
Zástupci společností Ingas a Cryoin uvedli, že obě společnosti ukončily provoz kvůli zničení důležité infrastruktury. To pravděpodobně způsobí vážné problémy v globální výrobě čipů. Před začátkem války byla situace ve světě už takhle dost kritická. Nyní to vypadá, že se může celý problém ještě zhoršit.
V tomto ohledu Angelo Zino, analytik Centra pro finanční výzkum a analýzu (CFRA), řekl: „Pokud se zásoby ukrajinského plynu do dubna vyčerpají a výrobci čipů nebudou mít objednávky zajištěné v jiných regionech světa, bude to pravděpodobně znamenat další omezení pro širší dodavatelský řetězec a neschopnost vyrobit konečný produkt pro mnoho klíčových zákazníků.“
Nenechte si ujít:
Před ruským útokem Ingas vyráběl 15 000 metrů krychlových pro zákazníky na Tchaj-wanu, v Číně, Jižní Koreji, Spojených státech a Německu. Asi 75 % z 10 000 metrů krychlových neonového plynu jde do průmyslu v oblasti výroby čipů.
Cryoin zase produkuje přibližně 10 000 až 15 000 metrů krychlových neonového plynu za měsíc. Cryoin zastavil provoz, aby ochránil bezpečnost svých zaměstnanců už 24. února. Společnost nebude nyní v březnu schopna splnit své objednávky na 13 000 kubíků neonového plynu, pokud násilí neustane.
Se zavřenými továrnami může společnost přežít přibližně tři měsíce. Na druhou stranu, pokud Rusko samotné továrny poškodí, může to celou situaci ještě zhoršit.
Zvýšené ceny? To bude jen začátek. Rusko může zcela ohrozit výrobu čipů
Kvůli epidemii koronaviru je nyní cena neonového plynu o 500 % vyšší než loni v prosinci. Navíc oproti roku 2014 vzrostla cena neonového plynu o neuvěřitelných 600 %.
I jiné společnosti na světě mohou začít s výrobou neonu. Ale není to snadný výrobní proces. Podle různých odhadů bude případné navýšení kapacity trvat devět měsíců až dva roky. Rusko útokem na Ukrajinu může srazit na kolena celé čipové odvětví.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: Reuters.com
je to zvláštní, ale kdyby chtělo Rusko opravdu škodit a to dlouhodobě, pak se ptám, proč nešli po podobných komoditách (vůbec jsem netušil co Ukrajina vyrábí tak zajímavého a strategického) a ty fabriky ještě stojí, rakety na Sýrii stříleli dost přesně od Krymu.
A je to ještě zajímavější, surovinu pro výrobu neonu dodávalo Ukrajině Rusko.
Není na tom nic zvláštního, spoustu produktů potrebuje i Rusko. Tak proč by to záměrně ničilo…