Jako z akčního filmu. NASA tento měsíc narazí kosmickou lodí za 330 milionů dolarů do asteroidu, aby „zachránila svět“

NASA
Autor: SpaceX-Imagery / Zdroj fotografie: Pixabay

Tohle skutečně není upoutávka na nový katastrofický film. Za několik týdnů narazí do asteroidu rychlostí 14 000 km/h velmi drahé zařízení financované daňovými poplatníky. Agentura NASA chce zjistit, zda je možné asteroid odklonit od Země a zastavit tak případný Armagedon.

Odvážná mise agentury NASA, jejímž cílem je narazit s kosmickou lodí za 330 milionů dolarů do vzdáleného asteroidu, se blíží ke svému vrcholu. Klíčová srážka se uskuteční již za několik týdnů.

Řídicí středisko mise NASA zahájilo odpočítávání času do srážky, která má ověřit, zda lidstvo dokáže účinně „odklonit“ asteroidy od Země.

Mise DART (Double Asteroid Redirection Test), která odstartovala koncem loňského roku, narazí 26. září do 160 metrů širokého asteroidu Dimorphos. Cílem není asteroid zničit, ten je neškodný. Místo toho chce NASA zjistit, zda je možné změnit jeho dráhu ve vesmírném vakuu, aby v případě, že přijde čas, mohla totéž udělat s nebezpečným asteroidem nebo kometou, pokud by ohrožovaly Zemi.


Bude Vás také zajímat:


Dr. Thomas z NASA řekl: „Soustava Didymos nepředstavuje pro Zemi hrozbu, ani bychom ji nemohli postrčit a přiblížit k Zemi.“ Proto veškeré obavy nejsou na místě, a lidstvo na naší planetě není ohroženo.

„Jedná se pouze o test, jehož cílem je zjistit, zda je postrčení asteroidu opakovatelnou a životaschopnou technikou, kterou bychom mohli v budoucnu použít.

„Pokud bude zjištěn v dostatečné vzdálenosti od Země, může i nepatrná změna, která změní trajektorii asteroidu, znamenat rozdíl mezi tím, zda asteroid narazí do naší planety, nebo se mu zcela vyhne.“

NASA bude pozorovat následky srážky pomocí výkonných pozemských teleskopů, zatímco samotné plavidlo je vybaveno výkonnými kamerami a senzory pro měření cílené srážky.

Mise DART byla spuštěna společností SpaceX Elona Muska v loňském roce. Pokud bude mise úspěšná, mohlo by to znamenat, že Země bude chráněna před smrtícími meteority, které vyhubily například dinosaury.

Tento kosmický scénář známe pouze z akčních filmů, které všichni tolik milujeme. Je velmi pravděpodobné, že se toto řešení ukáže jako reálné, a jednou nám pomůže zachránit svět.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: dailystar.co.uk

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,
6 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *