Amerika se nestíhá divit. Huawei si postavilo utajované laboratoře na výrobu zakázaných technologií

Huawei
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Nedávná zpráva agentury Bloomberg, která se odvolává na údaje americké Asociace polovodičového průmyslu (SIA), odhalila tajné výrobní operace společnosti Huawei v oblasti polovodičů, označované jako „stínová výrobní síť“. Tato tajná výrobní síť hraje klíčovou roli při prosazování technologických ambicí Číny a zároveň obchází mezinárodní sankce.

Tajná výrobní síť společnosti Huawei má sankce jako výzvu

Podle asociace SIA společnost Huawei v tichosti postavila minimálně dvě utajené továrny v Číně. A v současné době staví nejméně tři další. Financování těchto podniků se odhaduje na přibližně 30 miliard USD které, pochází především od čínské vlády a místní správy města Šen-čen, kde má společnost Huawei sídlo.

To, co odlišuje přístup společnosti, je její schopnost působit prostřednictvím zástupných společností a pseudonymů. Účinně tak skrývá svou přímou účast v těchto výrobních zařízeních. Tato skrytá strategie umožňuje společnosti Huawei obcházet mezinárodní sankce. Umožňuje společnosti získávat americké vybavení pro výrobu čipů a dalších zakázaných materiálů.

Také Úřad pro průmysl a bezpečnost amerického ministerstva obchodu v odpovědi na dotazy agentury Bloomberg týkající se zprávy SIA uvedl, že situaci bedlivě sleduje a je připraven v případě potřeby přijmout patřičná opatření. Ta zahrnují zákaz činnosti několika čínských společností, nejen společnosti Huawei. Pozoruhodné je, že na tomto seznamu se ocitly i dva subjekty v rámci sítě Huawei, Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. a Pengxinwei IC Manufacturing Co. (PXW).

Odhalení tajné výrobní sítě společnosti Huawei navíc spustilo poplašné zvony v Bidenově administrativě. Uvádí se, že Spojené státy v reakci na tento vývoj aktivně zvažují možnost zpřísnění kontrol vývozu do Číny.

Tato vyvíjející se situace tedy podtrhuje složitou souhru mezi obavami o národní bezpečnost a vyvíjejícím se prostředím globální technologické konkurence. Vlády po celém světě se potýkají s tím, jak řešit takové tajné operace, a stínová výrobní síť společnosti Huawei jim tak důrazně připomíná problémy, které představují subjekty odhodlané obcházet mezinárodní předpisy při dosahování svých technologických cílů.

Potenciální důsledky tajné výrobní sítě společnosti Huawei pro globální technologickou soutěž a obavy o národní bezpečnost:

  • Tajná výrobní síť společnosti Huawei by mohla Číně poskytnout významnou výhodu v globální technologické soutěži. Čína je již nyní významným hráčem v polovodičovém průmyslu a úsilí společnosti Huawei o vybudování vlastních výrobních kapacit by mohlo její pozici dále upevnit. To by mohlo ostatním zemím, jako jsou Spojené státy, ztížit možnost konkurovat Číně ve vývoji nových technologií.

  • Tajná výrobní síť společnosti Huawei by také mohla vyvolat obavy o národní bezpečnost. Vláda USA se obává, že by společnost Huawei mohla využít své technologie k vývoji sledovacích kapacit nebo k podpoře jiných vojenských aplikací. To by mohlo mít významný dopad na rovnováhu sil v asijsko-pacifickém regionu a mohlo by to Spojeným státům ztížit ochranu jejich zájmů v regionu.

  • Reakce americké vlády na tajnou výrobní síť společnosti Huawei bude pravděpodobně složitá a mnohostranná. Vláda bude muset vyvážit své obavy o národní bezpečnost se snahou nepoškodit globální dodavatelský řetězec polovodičů. Je možné, že americká vláda uvalí na společnost Huawei další sankce nebo že zpřísní vývozní kontroly prodeje polovodičového vybavení do Číny. Vláda se však také může rozhodnout pro uvážlivější přístup, například pro spolupráci s Čínou na vytvoření rámce pro regulaci vývozu citlivých technologií.
  • Rozvoj tajné výrobní sítě společnosti Huawei by mohl vést k větší fragmentaci globálního dodavatelského řetězce polovodičů. Pokud budou ostatní země následovat příkladu společnosti Huawei a vybudují vlastní tajné výrobní sítě, mohlo by to společnostem ztížit získávání potřebných polovodičů. To by mohlo vést k vyšším cenám a nedostatku polovodičů, což by mohlo mít dopad na výrobu široké škály výrobků, od chytrých telefonů po automobily.

  • Rozvoj tajné výrobní sítě společnosti Huawei by také mohl vést k nové éře technologické konkurence mezi Spojenými státy a Čínou. Spojené státy se již nyní obávají rostoucích technologických schopností Číny. A tajná výrobní síť společnosti Huawei tyto obavy pravděpodobně ještě podpoří. Spojené státy mohou podniknout kroky proti snahám společnosti Huawei, například zavést další sankce nebo zpřísnit kontroly vývozu. To by mohlo vést k novému kolu vzájemných opatření mezi oběma zeměmi, což by mohlo mít negativní dopad na globální ekonomiku.

  • Rozvoj tajné výrobní sítě společnosti Huawei je také připomínkou důležitosti důvěry v globálním dodavatelském řetězci technologií. Pokud společnosti nemohou věřit, že jejich dodavatelé neprodávají citlivé technologie svým protivníkům, mohlo by to ztížit podnikání a vést k vyšším nákladům. To by mohlo mít negativní dopad na inovace a hospodářský růst.

Výsledek této situace bude mít významný dopad na světový polovodičový průmysl a na technologické soupeření mezi USA a Čínou. Bude zajímavé sledovat, jak americká vláda v nadcházejících měsících zareaguje na tajné továrny společnosti Huawei.

Zde je několik dalších myšlenek na toto téma:

  • Rozvoj tajné výrobní sítě společnosti Huawei je známkou rostoucích technologických ambicí Číny. Čína je odhodlána stát se lídrem ve světovém polovodičovém průmyslu. A je ochotna investovat velké prostředky, aby tohoto cíle dosáhla.

  • Reakci americké vlády na tajnou výrobní síť společnosti Huawei budou ostatní země pozorně sledovat. Výsledek této situace by mohl mít významný dopad na globální rovnováhu sil v technologickém odvětví.

  • Vývoj tajné výrobní sítě společnosti Huawei je připomínkou významu národní bezpečnosti v době technologií. Země musí být ostražité, pokud jde o bezpečnost jejich kritické infrastruktury, včetně jejich dodavatelských řetězců polovodičů.

Celkově je vývoj tajné výrobní sítě společnosti Huawei složitou záležitostí s dalekosáhlými důsledky. Je připomínkou stále důležitější role, kterou technologie hrají v národní bezpečnosti, a potřeby spolupráce zemí při zajišťování bezpečnosti globálního dodavatelského řetězce technologií.

Huawei
Zdroj: Huawei

Zde je několik možných scénářů budoucnosti společnosti Huawei:

Budoucnost společnosti Huawei je vzhledem k americkým sankcím a její tajné výrobní síti nejistá. Společnost v posledních letech čelí stále větším výzvám. Jelikož byla odříznuta od klíčových dodavatelů komponent a technologií. Rozvoj její tajné výrobní sítě je známkou toho, že společnost Huawei je odhodlána pokračovat ve svém růstu. Není však jasné, zda to bude stačit k překonání problémů, kterým čelí.

  • Společnost Huawei by mohla navzdory výzvám pokračovat v růstu. Společnost má za sebou řadu inovací a v mnoha zemích má velký podíl na trhu. Pokud se jí podaří úspěšně rozvíjet vlastní výrobní kapacity v oblasti polovodičů a najít nové dodavatele součástek a technologií, mohla by pokračovat v růstu a stát se předním hráčem v globálním technologickém průmyslu.

  • Společnost Huawei by mohla být nucena omezit své aktivity. Pokud budou sankce USA pokračovat a společnost Huawei nebude schopna najít nové dodavatele, může být nucena omezit své aktivity nebo dokonce opustit některé trhy. To by pro společnost znamenalo značnou komplikaci. Stále by však byla významným hráčem na čínském trhu.

  • Společnost Huawei by mohla být převzata jinou společností. Pokud bude budoucnost společnosti Huawei stále nejistější, může ji získat jiná společnost. Mohla by to být čínská společnost, například ZTE, nebo zahraniční společnost, například Samsung. Akvizice by společnosti Huawei umožnila pokračovat v činnosti a růstu. Znamenalo by to však také, že by ztratila svou nezávislost.

Budoucnost společnosti Huawei je obtížné předvídat. Společnost čelí významným výzvám, ale má také silné zkušenosti s inovacemi a odolností. Je možné, že společnost Huawei bude schopna překonat výzvy, kterým čelí, a bude pokračovat v růstu. Je však také možné, že společnost bude nucena omezit své aktivity nebo dokonce opustit některé trhy. Pouze čas ukáže, jaká bude budoucnost společnosti Huawei.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: ixbt.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *