Kanada zakázala antivirus Kaspersky ve vládních zařízení

Kaspersky
Autor fotografie: ElasticComputeFarm / Zdroj fotografie: Pixabay

Není tomu dávno, co Kanada zakázala používání čínské chatovací aplikace WeChat a velmi známého antiviru Kaspersky. Zákaz je údajně uvalen z obav o soukromí a bezpečnost vládních složek. Celý krok však vyvolává kontroverzi a plno lidí se musí samo sebe ptát, jestli je tento tah ovlivněný geopolitickým děním nebo jde jen čistě o obranu kanadských vládních institucí.

S rozhodnutím o zákazu aplikací přišel jeden z vysokých představitelů Kanady. Podle něj aplikace představují jasné riziko. Nový krok je v souladu s dřívějším zákazem TikToku z února. Kanadští představitelé uváděli, že je také uvalen z bezpečnostních rizik. Z nynějšího rozhodnutí je společnost Kaspersky překvapená a zklamaná.

Kaspersky Kanadě nevěří

Ruská společnost uvádí, že zákaz je spíše geopolitickým rozhodnutím než nebezpečností samotného antiviru. Podle Kaspersky Kanada nepředložila žádné důkazy k tomu, které by tento krok opravňovaly. Zástupci WeChat se k celé situaci zatím ještě nevyjádřili. Je možné, že Kanada jen následuje své mezinárodní spojence a nezaměřuje se přímo na bezpečnostní problémy.

Avšak Treasury Board, složené z kanadských ministrů, poukazuje na to, že jejich rozhodnutí je pouze v souladu s přístupem mezinárodních partnerů. Tato situace začíná poukazovat na širší trend zemí, které se ruským či čínským společnostem začínají stavět. Kanada bohužel nezveřejnila nějaké důkazy, které by podpořily její rozhodnutí. To v tuto chvíli vyvolává pochybnosti o transparentnosti celého rozhodnutí.

Kanada ujišťuje, že zákaz má zajistit bezpečnost vládních sítí, ale bez transparentního hodnocení s nynější geopolitickou situací spíše vyvstává otázka, jestli celá situace není ještě složitější, než se zdá. Bez dalších informací skutečný motiv kanadských zastupitelů zůstává předmětem debat.

Mezinárodní napětí mezi Východním a Západním blokem se neustále zvyšuje. Jako důkaz poslouží Huawei, na který bylo uvaleno mnoho sankcí. Rovněž je zakázán v 5G infrastruktuře mnoha zemí s tím, že za to můžou Spojené státy, které ostatní země varovaly před „nebezpečím“. Nicméně faktem zůstává, že proti Huawei dodnes nikdo nevznesl oficiální obvinění, se kterým by proti čínské společnosti slavil úspěch v oblasti 5G infrastruktury.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com, scmp.com

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *