Elon Musk se inspiruje v Číně. Z Twitteru chce udělat „aplikaci pro všechno“. Podobně funguje i čínský WeChat

Elon Musk
Zdroj: Svět Huawei

Zatímco si mnozí z nás stále stěžují na to, že znak X nahradil roztomilého ptáčka, Elon Musk pracuje na něčem, co jste pravděpodobně ještě nezažili. Podle nejnovějších prohlášení společnosti by znak X mohl být začátkem transformace Twitteru na „aplikaci pro všechno“, podobně jako WeChat v Číně.

Od doby, kdy nejbohatší muž světa převzal Twitter, se potýká s mnoha problémy, z nichž většinu si způsobil sám. Nedávno tuto sociální síť přejmenoval na „X“, což vyvolalo odpor uživatelů a výrazný pokles hodnoty značky. Větším problémem je skutečně dluh ve výši 13 miliard dolarů, který Twitter (nyní X) mezitím nashromáždil. Za zmínku stojí, že Musk také propustil přibližně 80 % zaměstnanců Twitteru. Tím se sice uvolnily určité finanční prostředky, ale zároveň to ovlivnilo kvalitu platformy a uživatelský zážitek.

Elon má však s Twitterem zřejmě mnohem větší plány než být jen sociální sítí zaměřenou na mikroblogování. Nyní je zřejmé, že Musk chce z Twitteru vytvořit mnohem širší platformu. Podle nejnovějšího oznámení nově jmenované generální ředitelky Twitteru Lindy Yaccarino se toto kouzlo nazývá The Everything App (aplikace pro všechno).

Transformace Twitteru na Everything App

Muskovým vzorem pro toto vytvoření Everything App je čínská platforma WeChat. Možná jste o této aplikaci slyšeli, a pokud ano, pravděpodobně si ji představujete jako službu pro zasílání zpráv. Pokud žijete mimo Čínu a máte někoho, kdo tam cestuje, je WeChat jedinou platformou pro přímou komunikaci, alespoň takovou, na jakou jste zvyklí doma prostřednictvím aplikace WhatsApp nebo podobných aplikací.

Co přesně je WeChat?

WeChat je však mnohem víc než to. Pokud žijete v Číně, je to platforma, bez které si svůj digitální život prostě nedokážete představit. A v důsledku toho ovlivňuje i váš fyzický život.

WeChat není jen aplikace pro zasílání zpráv nebo sociální médium. Prostřednictvím této platformy můžete přijímat a posílat peníze a platit účty za komunální služby i nákupy. Můžete ji také používat v kavárnách a restauracích a kupovat jízdenky na veřejnou dopravu. Například na autobus, vlak, metro nebo dokonce letadlo. Můžete si jejím prostřednictvím také předplatit další službu, podobně jako na Západě používáte Google.

Pokud byste v Číně nějakým způsobem ztratili přístup k WeChatu, mohli byste zažít takzvanou digitální smrt. Důvodem je skutečnost, že WeChat, který vlastní společnost Tencent, má 1,2 miliardy registrovaných uživatelů, kteří jej denně používají. Všichni z nich jsou jeho prostřednictvím nějakým způsobem propojeni. Přestože k této platformě existují alternativy, je nepravděpodobné, že byste bez WeChatu mohli dosáhnout svých digitálních cílů. Celkově lze říci, že WeChat v Číně prostě musíte mít.

Překážky, kterým Elon Musk čelí při transformaci Twitteru na aplikaci Everything App

Elon Musk již dlouho vyjadřuje svou fascinaci fenoménem WeChat a hledá způsoby, jak něco podobného prosadit na Západě. Samotný Tencent se na Západě ani nepokusil rozšířit platformu WeChat na úroveň, na které funguje v Číně. Důvodem je prostý fakt, že je specifická pro čínský trh a přizpůsobená čínskému písmu. Rozšíření na Západ by bylo v mnoha ohledech náročné. Existují finanční výzvy kvůli velkým částkám, které by měly být investovány bez záruky návratnosti. Tencent by se pravděpodobně také setkal se sankcemi, jako je tomu v případě mnoha jiných čínských společností v USA a EU.

Elon Musk po dlouhém zkoumání zřejmě takový potenciál v Twitteru rozpoznal. Mikroblogovací sociální médium by mohlo sloužit jako základ jeho vize The Everything App. Se základnou přibližně půl miliardy uživatelů by se Twitter jistě mohl pustit do takové transformace, jakou Musk plánuje. Zda bude úspěšná, může záviset na mnoha faktorech.

Kromě současných problémů, kterým Twitter čelí, je třeba poznamenat, že první překážkou pro vytvoření jakéhokoli klonu WeChatu na Západě je velmi náročná práce. Především kvůli kulturním rozdílům, které ovlivňují zvyky uživatelů.

Společnosti jako Google a Apple by mohly tomuto projektu čelit určitým způsobem.

Další významnou překážkou Muskovy myšlenky transformace Twitteru jsou společnosti jako Google a Apple, které již dlouho vlastní mobilní platební systémy. Existuje také Meta s Facebookem, Instagramem a WhatsAppem, které mají miliardovou uživatelskou základnu. Pokud by měly pocit, že platforma X ohrožuje jejich příjmy, mohly by jednoduše zakázat aplikaci X na svých platformách. Na druhou stranu by nemělo být příliš složité integrovat Apple Pay a Google Wallet do X. Jedinou otázkou zde je, zda to bude v zájmu Googlu a Applu, nebo ne.

X by také mohl čelit pomalému procesu dosahování obchodních dohod s bankami na Západě. Mohli bychom být svědky toho, jak dlouho bude trvat, než se jednotlivé banky integrují do Google Pay a Apple Pay. Problém integrace digitálních plateb je navíc mnohem aktuálnější a méně rozvinutý v USA než v EU.

Je klon WeChatu na Západě vůbec možný?

Také srovnání WeChatu a jakékoli jiné platformy na Západě by mohlo být v první řadě nesmyslné. Konkrétně WeChat je v Číně vládcem digitálního prostoru, pokud jde o zasílání zpráv, sociální média, mobilní bankovnictví a nakupování, již 10 let. V době, kdy začínal, nebylo na trhu nikde na světě nic podobného. Můžeme tedy říci, že společnost Tencent vlastně vynalezla aplikaci Everything App.

Návyky, které si čínští občané osvojili díky používání WeChatu, se nemusely nutně projevit na Západě. Je to způsobeno již výše zmíněnými faktory. Pokud projekt selže, nikdo nedokáže předpovědět, o kolik peněz přijde.

Elon Musk je však stále dostatečně přesvědčen a finančně schopen dovést transformaci Twitteru na „The Everything App“ na určitou funkční úroveň. Jak ji přijmou samotní uživatelé, se teprve uvidí. Prostor pro takový koncept tu ale rozhodně je. Otázkou je pouze to, kdo bude první, kdo jej provede správným způsobem.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: cnbc.com

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *