Kirin 9000C od Huawei. Procesor, který v čínských počítačích nahradí Intel
Čínský technologický gigant Huawei ve svém nejnovějším předpřipraveném počítači mění situaci. Namísto západních procesorů 12. generace Alder Lake používá vlastní procesor. Podle Huawei Central je nový Qingyun W515x vybaven pokročilým čínským osmijádrovým procesorem Kirin 9000C, který pracuje na maximální frekvenci až 3,1 GHz.
Nový počítač je zaměřený na velké podniky a státní správu. Má obyčejné černé provedení a tenký formát Micro-ATX, který podporuje pouze nízkoprofilové karty PCIe. Qingyun W515x se dodává ve třech konfiguracích: 8 GB RAM s 256GB úložištěm, 8 GB RAM s 512GB úložištěm a 16 GB RAM s 512GB úložištěm. Je vybaven jedním slotem NVMe M.2 PCIe pro úložiště.
Přesné specifikace procesoru jsou zatím tajné, ale chladič procesoru je nízkoprofilová jednotka. Udržuje teplotu šasi pod 30 °C i při maximální zátěži. Ventilátor je také velmi tichý, jeho hlučnost činí pouhých 21,82 dB.
Přední vstupy a výstupy skříně Qingyun W515x zahrnují tři porty USB typu A 3.2 Gen 1, jeden port typu C, audio konektor a diskovou mechaniku. Zadní I/O obsahuje tři audio konektory, VGA, HDMI, jeden sériový port, čtyři porty USB Type-A 3.2 Gen 1 a slot pro ethernet. Skříň má tři nízkoprofilové sloty, ale základní deska má pouze jeden slot PCIe x1, takže je vhodná pro malé jednoslotové nebo dvouslotové nízkoprofilové karty PCIe.
Podrobnosti o procesoru Huawei Kirin 9000C
Kvůli americkým předpisům už Huawei nemůže používat procesory Intel, takže přešel na domácí řešení. Kirin 9000C je osmijádrový procesor s 12 vlákny a frekvencí 2,48 GHz. Je vyroben 5nm procesem společnosti SMIC a obsahuje integrovanou grafickou jednotku Mali-G78 na bázi ARM.
Více podrobností o Kirinu 9000C bohužel nemáme k dispozici. Předpokládá se však, že je podobný modelu Kirin 9000S, který rovněž využívá 5nm technologii společnosti SMIC. Z hlediska výkonu je Kirin 9000C pomalejší než starší Kirin 9000, který používal pokročilejší technologii TSMC N5 (5nm třída).
Společnost Huawei je zkušená ve skrývání specifikací procesoru. Čínský výrobce čipů často před západními zeměmi tají údaje o svých čipech z důvodu ochrany. Od té doby, co USA zakázaly Číně získávat čipy a nástroje pro výrobu čipů od západních společností, používá Čína nekonvenční metody k získání potřebného hardwaru, zejména z šedého trhu. Díky utajování specifikací a výkonnostních schopností svého procesoru může Huawei tuto taktiku používat i nadále, aniž by na sebe strhla pozornost americké vlády.
Budoucnost čínského polovodičového průmyslu
Nejlepší výrobní proces, ke kterému má Čína v současnosti přístup, je 5nm technologie. Kvůli americkým předpisům nemá Čína přístup k nejnovějším nástrojům pro výrobu čipů, takže její výrobní zařízení musí používat starší nástroje. Tyto starší nástroje, které nezahrnují extrémní ultrafialovou litografii (EUV), omezují schopnost Číny vyrábět špičkové technologie. V důsledku toho má Čína problémy s vývojem procesorů, které by mohly konkurovat nejnovějším čipům společností Intel, AMD, Apple a Qualcomm.
Nicméně nové zvěsti naznačují, že by se to mohlo brzy změnit. Kirin údajně vyvíjí nový procesor, jehož cílem je konkurovat procesoru M3 společnosti Apple. Pokud je to pravda, znamenalo by to pro čínské procesory významný výkonnostní skok.
Procesor Huawei Kirin 9000C
Nový počítač Huawei Qingyun W515x se může pochlubit tenkým designem a vlastním procesorem Kirin 9000C. Tento procesor využívá čínskou 5nm procesní technologii, ale konkrétní podrobnosti zůstávají utajeny. Toto utajení pravděpodobně vyplývá z amerických omezení prodeje čipů do Číny. Zatímco Kirin 9000C nedosahuje výkonu západních procesorů, zvěsti naznačují, že nový čip Kirin se zaměří na výkon Apple M3. To by mohlo znamenat zlom pro čínský polovodičový průmysl, který se však prozatím spoléhá na starší výrobní procesy, jež omezují jeho schopnost konkurovat nejnovějším čipům v celosvětovém měřítku.
Autor: Lukáš Drahozal
Zdroj: tomshardware.com, huaweicentral.com