Huawei získává díky poptávce po čipech s umělou inteligencí zpět moc v čínském serverovém sektoru. Americké sankce mu paradoxně pomáhají na vrchol

Huawei
Autor: Karolina Grabowska / Zdroj: Pexels

Společnost Huawei začala znovu získávat svůj růst a vliv v čínském serverovém byznysu díky rostoucí poptávce po jejích čipech s umělou inteligencí. Firma se opět dostává k moci v oblasti serverů a zatlačuje své konkurenty, jako je Digital China Group.

Několik oborových analytiků uvedlo, že společnost Huawei se ve svém serverovém byznysu zotavuje, přestože je již několik let spoutána americkými sankcemi. Zásluhu na tom má velká poptávka po čipech s umělou inteligencí společnosti oproti jiným alternativám na domácí půdě.

Serverový byznys čínského OEM výrobce závisí na dvou čipech: Kunpeng pro běžné servery a Ascend pro produkty AI. Mnoho počítačových vývojářů, jako jsou Talkweb, Huakun, XFusion a další, natáhlo ruku k Huawei, což jí dodalo sílu.

To v konečném důsledku ovlivnilo růst ostatních technologických hráčů na trhu. Kótování na burze v Šen-čenu u firem jako Digital China Group tento týden náhle kleslo o 10 % z denního limitu a nadále zůstává dole. Na druhou stranu se očekává, že společnost Huawei vstoupí do čínského serverového sektoru spíše jako hlavní montér, než aby byla dodavatelem komponent (jako jsou čipy s umělou inteligencí). Ačkoli společnost se zatím k žádné takové úpravě svého podnikání nerozhodla.

Pokud je to však pravda, mohl by tento krok výrobce telefonů otřást výkonností ostatních společností a učinit z nich pouhého distributora. Jedním z příkladů je společnost Digital China Group, která se spojila s telekomunikačními společnostmi a nabízí svým zákazníkům efektivní serverové zázemí.

Pohled zpátky

V roce 2018 společnost Digital China spojila své síly se společností Huawei a zahájila program „Greater Huawei“, v jehož rámci působí jako globální distributor společnosti. Některé významné produkty, jako například Kuntai, běží na čipech Kunpeng a Ascend.

Situace se rozpadla, když společnost Huawei čelila v roce 2019 americkým sankcím, kvůli nimž se zbavila své serverové dceřiné společnosti, protože nemohla nakupovat čipy Intel x86. Společnost Digital China uvádí, že produkty Kunpeng a Ascend mají pouze 3% podíl na jejích celkových tržbách. Společnost Huawei však postupně vykročila na cestu pokroku a může se v tomto odvětví opět zvednout.

Poptávka po čipech Ascend 910B s umělou inteligencí pomohla společnosti vrátit se zpět do progresivního režimu. Jak uvedl jeden z vedoucích pracovníků společnosti Huawei, čip je mnohem výkonnější a spolehlivější než jeho konkurent – Nvidia A100. Neustálý tlak ze strany USA je dalším důvodem, proč čínská společnost obrátila svou tvář směrem k domácím produktům, místo aby se spoléhala na ty zahraniční. Omezení ze strany USA zakazuje prodej komponent společnosti Nvidia na čínském trhu. To významně pomohlo společnosti Huawei v raketovém růstu po poptávce po produktech této domácí společnosti.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: scmp.com, finance.yahoo.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *