Konečně svoboda? Uživatelé Google mohou nyní odmítnout sdílení dat ze služeb, jako je YouTube, Mapy a další

YouTube
Autor: Deepanker Verma / Zdroj: Pexels

Evropské uživatele souboru služeb společnosti Google čeká zásadní změna v kontrole dat. V reakci na zákon EU o digitálních trzích (DMA), který vstoupí v platnost 6. března, zavádí společnost Google nové zásady, které uživatelům umožňují granulární nastavení sdílení dat ve vybraných službách Google, jako je YouTube, Mapy a další.

Tato aktualizace znamená, že si nyní můžete vybrat, které služby Google mají přístup k vašim datům. Máte možnost přestat sdílet svá data se všemi, některými nebo žádnými z těchto vybraných služeb.

Jaké služby můžete odpojit? Seznam obsahuje některé z nejoblíbenějších nabídek společnosti Google:

  • Vyhledávání
  • YouTube
  • Reklamní služby
  • Google Play
  • Chrome
  • Nakupování Google
  • Mapy Google

Určitá omezení však zůstávají. Společnost Google vysvětluje, že ke sdílení údajů bude docházet i v určitých situacích, například při dokončování transakcí, dodržování zákonných povinností nebo prevenci podvodů.

I když společnost Google tuto změnu provedla, ve skutečnosti nechtěla, aby všichni přestali sdílet své údaje úplně. Zmiňují se o tom, že propojení služeb Google může přispět k tomu, že obsah a reklamy budou osobnější. Pokud navíc služby odpojíte, můžete přijít o některé funkce.

Například pokud zrušíte propojení služeb Vyhledávání, YouTube a Chrome, nebudou vám doporučení pro vyhledávání a kanál Objevovat tak přizpůsobené. Pokud odpojíte Vyhledávání a Mapy, nebudou se vaše rezervace ve Vyhledávání zobrazovat v Mapách.

Rozhodnutí o odpojení je nakonec na jednotlivých uživatelích. I když to může vést ke ztrátě některých funkcí, nabízí to také větší kontrolu nad využíváním dat v rámci ekosystému Google. Dosah DMA přesahuje sdílení dat. Omezuje také možnost společnosti Google zvýhodňovat své vlastní služby ve výsledcích vyhledávání, čímž vytváří rovnější podmínky pro konkurenci. Zatímco Google přijímá DMA, další technologičtí giganti jako Apple, Meta a TikTok napadají její určení u soudu.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: support.google.com, gizchina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,
Jeden komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *