Nvidia chce ukázat nový směr AI. Chystá se představit novou generaci čipů s umělou inteligencí

Nvidia
Zdroj: Nvidia

Společnost Nvidia bude mít hlavní slovo na nadcházející konferenci GTC, která je prvním osobním setkáním v tomto odvětví od vypuknutí pandemie. Všechny oči budou upřeny na technologického giganta, který představí své nejnovější pokroky, přičemž nad hlavami zákazníků i investorů se vznáší zásadní otázka. Dokáže si Nvidia udržet vedoucí postavení na trhu s čipy s umělou inteligencí?

Očekává se, že cena čipu B100 přesáhne 20 000 dolarů – více než jeho předchůdce

Nedávný vzestup společnosti Nvidia nebyl nijak závratný. Její tržní kapitalizace se vyšplhala na 2 biliony dolarů, čímž se dostala do těsného závěsu za společností Apple na druhém místě. Analytici předpovídají, že v roce 2024 se tržby zdvojnásobí díky poptávce po jejich špičkových čipech s umělou inteligencí.

Nesoustředíme se však pouze na současný úspěch, ale také na jeho zajištění do budoucna. Očekává se, že na GTC bude představen procesor B100, nová generace procesoru Nvidia s umělou inteligencí. Tento výkonný čip slibuje, že se stane srdcem jejich budoucích systémů AI a posune laťku výkonu ještě výš.

Současná poptávka po čipech Nvidia již převyšuje nabídku a vývojáři se potýkají s dlouhými čekacími lhůtami. Cena B100 se pravděpodobně vyšplhá nad hranici 20 000 dolarů, kterou měl jeho předchůdce. Analytici však mají obavy ohledně ceny akcií společnosti Nvidia. Ačkoli v posledních letech prudce stoupá, někteří z nich jsou skeptičtí (a to oprávněně), že příliš optimistické prognózy budoucích zisků by mohly poškodit profil společnosti.

Kromě hardwaru je další sledovanou oblastí softwarová strategie společnosti Nvidia. Její platforma CUDA si získává vývojáře tím, že nabízí nástroje optimalizované pro čipy Nvidia. Nadcházející aktualizace CUDA tuto loajalitu vývojářů pravděpodobně ještě upevní. Pozornost si zaslouží také její vstup do cloudových služeb. A pak je tu otázka Číny, která přidává další vrstvu složitosti. Omezení přístupu k nejpokročilejším čipům Nvidia ze strany USA donutilo Čínu vyvinout vlastní hardware pro umělou inteligenci. Čínští konkurenti sice nabízejí čipy srovnatelné s A100 od Nvidie, ale H100 zatím nedohnali. Analytici předpovídají, že B100 tuto propast ještě prohloubí.

Jedno je jisté, konference GTC bude pro společnost klíčovou událostí. Až bude konference probíhat, tak přineseme další zajímavé novinky o tomto výrobci.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: reuters.com, inc.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Štítky:, , , ,

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *