Konečně víme, odkud vlastně pochází většina meteoritů na Zemi. Tým Čechů pomohl rozluštit tuto záhadu

Zemi
Autor: PIRO4D / Zdroj: Pixabay

Doposud byla jen malá část meteoritů, které dopadly na Zemi, pevně spojena se svým mateřským tělesem ve vesmíru, ale soubor nových studií nám právě poskytl přesvědčivé příběhy o původu více než 90 % dnešních meteoritů.

Dřívější analýzy meteoritů, které dnes dopadají na naši planetu, naznačují určitý společný původ; jsou vyrobeny z velmi podobných materiálů a byly opékány kosmickým zářením podezřele krátkou dobu, což naznačuje relativně nedávný rozpad ze společných mateřských těles.

Týmy, které se podílely na třech nově publikovaných pracích, použily kombinaci superpodrobných pozorování teleskopů a počítačových modelových simulací k porovnání asteroidů ve vesmíru s meteority nalezenými na Zemi, přičemž porovnaly typy hornin a dráhy jejich oběhu.

Studie vedené vědci z Francouzského národního centra pro vědecký výzkum, Evropské jižní observatoře a Univerzity Karlovy v České republice se zaměřily na chondrity typu H (s vysokým obsahem železa) a L (s nízkým obsahem železa), které jsou nejběžnějším typem a tvoří přibližně 70 % meteoritů. Jsou tak pojmenovány proto, že se skládají z malých částic zvaných chondrule, které vznikly rychlým ochlazením roztavené horniny.

Vědci zjistili, že tyto chondritové meteority H a L se na naši planetu dostaly ze tří rodin planetek Massalia, Karin a Koronis, které se nacházejí v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem: Massalia, Karin a Koronis.

Jeden studijní tým byl také schopen určit data významných srážek v těchto rodinách asteroidů, které způsobily nové kaskády hornin, jež skončily na Zemi. U rodiny Massalia došlo k významným srážkám před 466 miliony let a před 40 miliony let, zatímco u rodin Karin a Koronis došlo ke srážkám před 5,8 a 7,6 miliony let.

„Podpůrnými důkazy jsou existence přidružených prachových pásů, stáří expozice kosmického záření meteoritů H chondritů a rozložení předatmosférických drah meteoritů,“ píší autoři v jednom z publikovaných článků.

To znamená, že většina meteoritů, které dnes dopadají na Zemi, pochází z menšího počtu skupin asteroidů, než by se dalo očekávat, a také z novějších kolizí. Tyto (relativně) nedávné kolizní události vysvětlují meteority dopadající v současné době.

Podle týmu to částečně vysvětluje životní cyklus rodin asteroidů: kolizní události, které tyto rodiny asteroidů zažily, vedou k tomu, že ve hře je obrovské množství menších úlomků asteroidů, což pak zvyšuje jejich šance na další srážky a na vymanění se z pásu asteroidů.

Vědci se kromě chondritů H a L zaměřili také na další méně běžné meteority, čímž počet započítaných meteoritů přesáhl 90 %. Ty byly přiřazeny k rodinám asteroidů včetně Veritas, Polana a Eos. Tyto nové informace mohou astronomům poskytnout více informací o vývoji Sluneční soustavy a našich planet v průběhu času, stejně jako o budoucích drahách asteroidů a meteoritů. Týmy jsou i nadále odhodlány pokračovat v pozorování a zakreslování, dokud nebudou zohledněny všechny typy meteoritů.

„Budoucí práce by se měla zaměřit na několik zbývajících tříd, v podstatě na železné meteority, pallasity a ureility,“ píší vědci v dalším ze svých publikovaných článků.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: nature.com, nature.com, sciencealert.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *