NASA zahájila tajemnou misi s cílem hledat mimozemský život. Poblíž Jupiteru se nejspíše nachází kolébka života

NASA
Autor: sergeitokmakov / Zdroj: Pixabay

NASA se vážně zabývá hledáním mimozemského života, a to i v naší sluneční soustavě. V pondělí agentura na palubě rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX vypustila sondu k měsíci Jupiteru Europa.

Vědci se domnívají, že Europa obsahuje hluboko pod svou ledovou kůrou obrovský oceán slané vody, který je dvakrát bohatší než Země. Je to pravděpodobně nejslibnější místo v naší sluneční soustavě pro aktivní mimozemský život.

Cílem mise NASA nazvané Europa Clipper je zjistit, zda by na Jupiterově měsíci a jeho oceánu mohl existovat život. Jedná se o největší meziplanetární sondu, jakou kdy NASA postavila. Sonda je asi 16 metrů vysoká a po rozvinutí obrovských křídel solárních panelů je 100 metrů široká. Váží tři a půl tuny.

Společnost Clipper provádí první cílený průzkum oceánského světa mimo naši planetu. I kdyby na Europě žádný život nebyl, je tato mise klíčová pro hledání mimozemského života, protože oceánské světy v celé galaxii jsou hlavními kandidáty na život.

Mise jako Europa Clipper jsou „moderní katedrály“ a „generační výpravy“, říká Laurie Leshin, ředitel Laboratoře tryskového pohonu NASA, která sondu postavila. „My vědci jsme o misi, jako je Europa Clipper, snili více než 20 let. Na její stavbě jsme pracovali 10 let,“ dodala na zářijovém brífinku o misi. „Bude trvat dalších 10 let, protože Jupiter je tak daleko, než budeme mít všechny vědecké poznatky v kapse.“ Sonda musí urazit 1,8 miliardy kilometrů, aby se dostala k Jupiteru, a po cestě jí bude pomáhat gravitace Marsu. Její přílet je naplánován na duben 2030.

Problém sedmi těles a nevyzpytatelné záření

Na dně oceánu na Zemi existuje život bez slunečního záření. Potřebuje pouze zdroj energie, jako jsou hydrotermální průduchy, které uvolňují teplo z hlubin planety, a organické molekuly obsahující základní prvky, jako je uhlík, dusík, kyslík a vodík.

Europa Clipper má na palubě devět vědeckých přístrojů, které mimo jiné hledají otisky těchto molekul, měří slanost a hloubku podzemního oceánu a pořizují fotografie Europy s rozlišením až jeden metr. „Clipper ve skutečnosti nebude hledat život, ale bude charakterizovat obyvatelnost Europy,“ řekla na brífinku Gina DiBraccio, úřadující ředitelka oddělení planetárních věd NASA.

Mise má obletět Jupiter a 49krát proletět kolem Europy, pokaždé nad jinou oblastí, aby nakonec pokryla téměř celý měsíc od pólu k pólu. Sonda se bude pohybovat až 16 mil nad povrchem Europy. Plán mise je zázrakem techniky. Pád na oběžnou dráhu kolem Jupiteru není problémem tří těles, ale „problémem sedmi těles“ kvůli velkým měsícům planety, řekl na brífinku Jordan Evans, vedoucí projektu mise. Během každého průletu se Clipper bude koupat v záření z Jupiteru, které odpovídá „několika milionům rentgenových paprsků v hrudníku“, dodal Evans. Mohl by dokonce zjistit, zda led Europy skutečně září ve tmě z tohoto záření, jak již dříve naznačil výzkum NASA.

Autor: Lukáš Drahozal

Zdroj: youtube.com, euronews.com, cbsnews.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 1

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *