MediaTek Dimensity 9300 si klade za cíl překonat čip Apple A17

MediaTek
Autor fotografie: blickpixel / Zdroj fotografie: Pixabay

Na trhu s procesory do mobilů bojují tři velikáni – Qualcomm, MediaTek a Apple. Zatímco v minulosti to byl spíše boj Applu a Qualcommu, tak se toho poměrně dost za poslední rok změnilo a MediaTek začal vystrkovat růžky. A nejenom, že je začal vystrkovat, on se totiž objevil i v některých vlajkových řadách telefonů.

A v tuhle chvíli to vypadá, že se připravuje na uvedení čipové sady Dimensity 9300, která si získala pozornost díky své jedinečné architektuře všech velkých jader. Podle spolehlivého leakera Digital Chat Station můžeme očekávat její uvedení v říjnu.

Leaker dále odhalil, že čipová sada bude mít 8jádrový design skládající se ze 4 jader Cortex-X4 a dalších 4 jader v podobě Cortex-A720. Grafiku nám zajistí čip Immortalis G720. Díky nové architektuře můžeme očekávat, že se zvýší výkon procesoru a zároveň se sníží spotřeba energie. Předpokládáme, že jádra Cortex-X4 nabídnou 15% zlepšení výkonu a 40% snížení spotřeby energie. Zbylá čtyři jádra Cortex-A720 zase nabídnou zvýšení energetické účinnosti o 20 %. Všechny tyto parametry by se na provozu vašeho smartphonu měly nemálo podepsat. Nový čip má zatím skvělé specifikace.

Dimensity 9300 je postaven na výrobním procesu N4P od společnosti TSMC. Cílem MediaTeku je překonat čip A17 Bionic od Applu, což by se mělo podařit díky snížení spotřeby energie o více než 50 %. Přechod na čisté 64bitové zpracování pravděpodobně povede k plynulejšímu výkonu smartphonu a snížení spotřeby energie.

Nový procesor od MediaTeku bude na trh uveden dříve než Snapdragon 8 Gen 3. Ten by měl být uveden na summitu Qualcomm 2023. První řadou s novým čipem od MediaTeku zřejmě bude vivo X100. Podobně jako byla minulý rok uvedena řada vivo X90 s Dimensity 9200. Jak se bude blížit vydání, tak můžeme očekávat ještě více úniků o nových procesorech. Ty všechny slibují pozoruhodný výkon a velkou efektivitu nových smartphonů.

Některé zdroje uvádí, že nový Snapdragon 8 Gen 3 bude drahý, a to bude důvodem, proč se někteří výrobci obrátí na MediaTek nebo Snapdragon 8 Gen 2.

Autor: Adam Vilkus

Zdroj: gizmochina.com

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hodnocení: 2

Zatím nehodnoceno.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *